Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Cena japanske politike teritorijalnih pretenzija
Hronika

Glas Rusije: Cena japanske politike teritorijalnih pretenzija

PDF Štampa El. pošta
utorak, 09. novembar 2010.

Rejting japanske vlade na čelu sa Naotom Kanom pao je do najnižeg nivoa od trenutka dolaska na vlast u junu tekuće godine. Takvi su podaci opštenacionalnog anketiranja koje je izveo list Iomiuri.

Prema objavljenim podacima, popularnost premijera i kabineta ministara za protekli mesec pala je za 18%, sa trenutnom podrškom 35% stanovništva. Neodobravanje delatnosti vlade iskazalo je preko polovine anketiranih.

U takvom rasporedu simpatija i antipatija mnogi analitičari skloni su da vide cenu politike teritorijalnih pretenzija, koju vodu vladajuća Demokratska stranka. Viktor Pavljatenko, ekspert Centra za japanska istraživanja Instituta za Daleki Istok RAN, sklon je da vidi u akcijama političara Demokratske stranke odustvo neophodnog političkog iskustva.

„To su novajlije u velikoj politici. I oni će još ponavljati greške. Radi se o tome da moraju da u hodu stiču iskustvo, formiraju tim. Ipak, to je mlada stranka. I može se, naravno, govoriti o tome da su tamo pridošlice iz Liberalno-demokratske stranke i slično. Ali tamo je mnogo pridošlica i iz Socijalističke partije, koja praktično u posleratnom periodu nikada nije bila na vlasti. Znači, ova simbioza predstavnika različitih stranaka se ispoljava u praksi.“

U septembru se razbuktao konflikt između Japana i Kine povodom pripadnosti ostrva Đajujdao ili Senkaku u japanskoj varijanti. Tokom mesec dana kineske diplomate su sedam puta pozivale japanskog ambasadora radi izražavanja protesta. Konačno se skandal negativno odrazio na bilateralne odnose.

Početkom ovog meseca Tokio je isprovocirao novi skandal – ovog puta sa Rusijom. Japanski političari pokušali su da ukažu predsedniku Rusije u koje delove zemlje on može da putuje, a u koje ne. Tokio je izrazio žaljenje povodom posete Dmitrija Medvedeva Kurilskim ostrvima. Ova ostrva su ušla u sastav Rusije posle Drugog svetskog rata, ali Japan i dalje smatra ostrva Iturup, Kunašir, Šikotan i Habomai svojim severnim teritorijama. Slučaj je stigao do privremenog opoziva ambasadora iz Moskve radi konsultacija.

Slični demarši i pokušaji da se razgovara sa drugim zemljama u ultimativnoj formi nisu produktivni. U to su se uverili aktuelni japanski političari.

Japan je morao da se povuče u konfliktu sa Kinom i da traži puteve za uspostavljanje dijaloga. Od pokušaja diktata u pogledu Rusije takođe je moralo da se odustane. Japanski ambasador, opozvan radi konsultacija, brzo se vratio u Moskvu. Premijer Naoto Kana morao je da prizna da ne vidi perspektive brzog rešavanja problema Južnih Kurila i izjasnio se za promenu taktike vođenja pregovora sa Moskvom.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner