петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Министарка културе Хрватске: Неприхватљиво је да Србија својата дубровачку књижевност
Хроника

Министарка културе Хрватске: Неприхватљиво је да Србија својата дубровачку књижевност

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. јануар 2022.

Министарка културе Хрватске Нина Обуљен Kоржинек осудила је као неприхватљиво понашање власти Србије, поводом става да издања дубровачке књижевности припадају и српској и хрватској култури.

Упитана о данашњим наводима Министарства културе и информисања Србије, да се одредбе у Закону о културном наслеђу заснивају на научно-методолошкој доследности коју је установила српска филолошка школа пре 150 година, Обуљен Kоржинек је новинарима у Загребу рекла да то „није никакво ни филолошко ни стручно, већ политичко питање“.

Коржинек: Реаговаћемо путем Министарства спољних послова, а онда и другим инструментима који стоје на располагању ако не буде разумевања са српске стране да је овакво понашање неприхватљиво

„Реаговаћемо путем Министарства спољних послова, а онда и другим инструментима који стоје на располагању ако не буде разумевања са српске стране да је овакво понашање неприхватљиво“, навела је Обуљен Kоржинек.

Она је недавно коментарисала и одредбе српског Закона о културном наслеђу, оценивши их „скандалозним, митоманијом и потребом да се својата хрватска културна баштина“. Тај српски Закон је критиковао и Институт за хрватски језик и језикословље.

Министарство културе и информисања Србије саопштило је да одредба српског Закона о културном наслеђу, у којој се наводи да издања дубровачке књижевности припадају и српској и хрватској култури, закључно са 1867. годином, не значи да Србија спори да је стара дубровачка књижевност део и културног наслеђа Хрвата. У саопштењу се наводи да се "управо на примеру двојног наслеђа, заједничке језичке прошлости и односа према књижевној баштини, најбоље препознају европске вредности и перспективе добросуседских односа".

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер