понедељак, 17. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Резолуција о Сребреници није правно обавезујућа, примењиваће се у складу са гласањем
Хроника

Ивица Дачић: Резолуција о Сребреници није правно обавезујућа, примењиваће се у складу са гласањем

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. мај 2024.

 Министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас, поводом усвојене резолуције о Сребреници у Генералној скупштини УН, да ће она, пошто није усвојена консензусом, бити примењивана у складу са тим како је која земља гласала.

"Кад подвучете црту, ова резолуција није правно обавезујућа, једина корист за оне који су је предложили јесте то што ће 11. јул бити на агенди и обележаван од стране Уједињених нација", рекао је Дачић за Танјуг.

Навео је да Србију нико није обавештавао о томе шта се припрема, а да је било потпуно нормално да се о томе разговара годину дана, да се тражи неко решење или формулације које би можда биле прихватљиве.

"Били смо свесни да ће ово бити једна тешка борба, односно да они који предлажу ову резолуцију сигурно неће себи дозволити да изгубе од Србије и да неће ни улазити у тако нешто ако нису сигурни да ће добити довољан број гласова", додао је Дачић.

Коментаришући резултате гласања и то што су предлагачи добили мање од очекиване две трећине гласова, Дачић је рекао да Србија није ни ишла ка томе да надвладају они који су против у односу на оне који су за јер је такав систем гласања, већ да се ишло на то да број земаља које су против и уздржане буде већи од броја оних које су за.

Дачић је рекао да је, док је био министар спољних послова, разговарао са 73 министра и да су неке земље гласале другачије у односу на оно што су најављивале, наводећи Гвинеју Бисао која је гласала за резолуцију.

Када је реч о Украјини, навео је да мисли да је Немачка отворено запретила Украјини да ће престати да јој војно помаже, како би она гласала за.

"Имате ситуацију да су Украјина и Молдавија једине две земље бившег Совјетског савеза које су гласале за ову резолуцију. Сви остали су били уздржани, а против су биле Русија и Белорусија", рекао је Дачић.

Он је додао да је Румунија, као пријатељска земља, још на почетку рекла да они поштују одлуке судова и није изненађење што су гласали за, иако јесте разочарење.

Дачић је оценио да су се предлагачи и они који су гласали за резолуцију разочарали тиме што је уздржаних и оних који су били против било више, додајући да су они потценили српску дипломатију и снагу Србије.

"А и ми сами понекад себе потцењујемо. Гађамо се камењем на нешто што је наша прошлост и што може да нам помогне, као што је случај са Африком", сматра Дачић.
Указао је да је од земаља које су гласале за 40 било из Европе и са Запада, а мали број изван Европе.

(РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер