понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јосип Јуратовић: Опозиција са правом тражи да се пре избора испуне три кључна приоритета из Извештаја ОДИХР-а. Спровођење праведних избора очигледно није могуће извести пре јесени
Хроника

Јосип Јуратовић: Опозиција са правом тражи да се пре избора испуне три кључна приоритета из Извештаја ОДИХР-а. Спровођење праведних избора очигледно није могуће извести пре јесени

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 14. април 2024.

Проевропски покрет српских демократа тражи с правом да се пре избора испуне три кључна приоритета из Извештаја ОДИХР, каже за Демостат Јосип Јуратовић, немачки социјалдемократа и шеф Одбора Бундестага за сарадњу са Западним Балканом, коментаришући захтеве опозиције у Србији о унапређењу изборних услова.

Јуратовић констатује да је прво потребно уредити изборни списак, те “очистити га од нелегитимних бирача”, пише Демостат.

„Друго, да би се могла изборна трка равноправно спроводити мора бити једнак приступ опозиционих странака Јавном сервису. И трећи услов је да се та процедура не може спроводити у току изборне кампање, то значи да би се сва техничка питања за спровођење праведних избора решила треба довољно времена, а то, очигледно, није могуће пре јесени“, прецизира посланик Социјалдемократске партије Немачке, која предводи владајућу коалицију у тој држави.

Демостат подсећа да су се представници највеће опозиционе листе, “Србије против насиља” састали 11. априла са члановима Одбора за питања ЕУ у Бундестагу. У тим разговорима учествовали су, осим Јосипа Јуратовића, посланик Зелених Борис Мијатовић, као и посланик Либерално-демократске странке Томас Хакер. Главна тема била је како створити праведне, равноправне услове за све учеснике предстојећих локалних избора широм Србије, као и на поновљеном гласању за Градску скупштину у Београду.

Упитан како оцењује актуелну политичку ситуацију у Србији, члан Бундестага каже:”Узимајући у обзир да хиљаде грађана у Србији, месецима изложене најгрубљим репресалијама режима Александра Вучића, неуморно протестују за демократске вреедности, које почињу са равноправном могућношћу изборног надметања, стање је више него забрињавајуће. Тим више сто се ради о једној земљи која је кључна за мир и стабилност у региону југоисточне Европе и којој је, наводно, циљ да буде чланица Европске уније демократских вредности”.

Одговарајући на питање сматра ли да је српска власт искрена када тврди да жели да се побољшају изборни услови, Јуратовић указује: ”Под притиском демократских снага из Европе, које су великом већином изгласале Резолуцију Европског парламента, те Извештајем ОДИХР-а изразиле огромну солидарност са проевропским демократама Србије, режим Александра Вучића дошао је у озбиљну ситуацију да му ЕУ окрене леђа. Зато ће, засигурно, покушати под тим притиском да води дијалог с опозицијом те да преузме препоруке ОДИХР-а. Надам се не само оне за које он мисли да му не угрожавају његов режим”.

Листа “Србија против насиља” упутила је 12. априла предлоге председници Народне скупштине Ани Брнабић о обустављању изборних радњи за гласање 2. јуна у Београду. Између осталог, тражи се договор о јединственом термину одржавања београдских и других локалних избора, после усвајања законског и подзаконског оквира. У том контексту, предлаже се формирање Комисије, која би вршила увид, ревизију и контролу бирачког списка, као и равноправна заступљеност свих политичких актера на јавним сервисима. Таквим захтевима претходила су три неуспешна састанка владајућих партија власти и опозиције у Народној скупштини о унапређењу изборних услова.

Поводом чињенице да је и немачки социјалдемократа Кнут Флекенштајн у оквиру ЕУ раније посредовао у преговорима о побољшању изборних услова у Србији, који нису дали резултата, Јуратовић оцењује да би за спречавање исте ситуације “било добро да се у те процесе укључе и експерти из Европске уније, који ће саветодавно бити на располагању” преговарачким странама.

„Осим тога, таква комисија би била у исто време и од користи Србији по питању претприступних преговора са ЕУ“, тврди Јуратовић.

Оцењујући медијску ситуацију у Србији, немачки посланик истиче: ”Државне институције и јавност су апсолутно под контролом Александра Вуцица, томе у прилог иде извештај о његовом појављивању у вечерњим сатима у медијима, па, чак и да је то преносило и између 60 и 80 канала”.

„То говори о апсолутној медијској доминацији какву опозиција може само да сања. Упадљиво је да за сваку изјаву који се очекује од државних институција прво он заузме став преко Јавног сервиса а онда се сви остали равнају по његовој изјави. Најружније је гледати како сваку критику на његову политику Вучић приказује театрално, као напад на српски народ. 

(Н1, Демостат)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер