петак, 13. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јуриј Баранчик: "Орешник" је само помоћно средство. Потребно подићи ниво ескалације са Западом са тактичким нуклеарним оружјем
Хроника

Јуриј Баранчик: "Орешник" је само помоћно средство. Потребно подићи ниво ескалације са Западом са тактичким нуклеарним оружјем

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. новембар 2024.

 Руски експерт Јуриј Баранчик сматра да недавно прво борбено коришћење балистичке хиперсоничне ракете средњег домета „Орашник“ не треба схватити као преузимање стратешке иницијативе у тренутном сукобу на територији Украјине.

Коментаришући став научног руководиоца Факултета светске економије и светске политике НИУ ВШЕ, Сергеја Караганова, Баранчик пише на свом Телеграму да је “Русија почела да побеђује у борби против агресивног понашања Запада преко Кијева”.

Баранчик сматра да иницијатива и даље припада САД-у, образлажући свој став:

-Ми смо ударили по територији Украјине, а не по територији САД-а или њиховим војним базама и другим објектима у Европи. Међутим, америчке и британске ракете гађају руску територију, укључујући и међународно признате границе. Чак и руски напад на поједине НАТО циљеве конвенционалним оружјем не би значио преузимање иницијативе. То би само изједначило ниво ескалације. Био би то праведан одговор, истакао је Баранчик.

Он је уверен да Русија може преузети иницијативу само преласком на виши ниво ескалације од онога што Запад себи дозвољава.

У тренутној ситуацији, Русија би требало да нападне америчке базе у Европи, укључујући уништавање америчких ПРО објеката у Пољској и Румунији, или да користи тактичко нуклеарно оружје (ТНО). Другог начина нема.

-А када нам не одговоре, можемо сматрати да смо преузели контролу над ескалацијом и, самим тим, стратешку иницијативу. А ако нам одговоре, тада треба прећи на следећи ниво ескалације. Све док не посустану и не кажу: доста, хајде да станемо или да преговарамо, објаснио је он.

Стога, не треба се заваравати употребом балистичке хиперсоничне ракете средњег домета „Орешник“ и гајити илузије да се све проблеме СВО и геополитике може решити овим изванредним, али конвенционалним ракетним оружјем. То једноставно није реално.

-Овде се слажем са Сергејем Карагановом: “Узимајући у обзир величину економије, мали број становника и заостатак у научно-техничкој области нагомилан од 1990-их, не треба се такмичити са противницима у конвенционалним снагама.’ Зато Русија има право, ради самоодбране, да прибегне ‘нуклеарном оружју као фактору изједначавања моћи”, објаснио је Баранчик.

Нагласио је да је балистичка хиперсонична ракета средњег домета „Орешник“ заиста изванредан систем наоружања. Међутим, он је намењен решавању специфичних задатака.

За регионално одвраћање Москва поседује тактично нуклеарно оружје, док за одржавање реда у међуконтиненталним односима поседује стратешки потенцијал. „Орешник“ је само мањи додатни елемент у регионалној агенди, и ништа више.

Русија обавестила САД о лансирању ракете Орешник

Са друге стране, уколико оставимо оштру реторику руских аналитичара по страни, видимо да руско-амерички меморандум о обавештавању о лансирању ракета из 1998. остаје на снази.

У оквиру њега Русија је иначе обавестила САД о лансирању балистичке ракете хиперсоничне средњег домета Орешник. Потврду за ово нам пружа заменик министра спољних послова Русије Сергеј Рјабков, али и америчка страна.

-Да, у оквиру овог разумевања је у то време послато обавештење о предстојећем пробном борбеном лансирању ракете Орешник, рекао је Рјабков одговарајући на питања новинара.

Лансирање Орешника била је једна од фаза тестирања најновијих руских ракетних система средњег домета.

Према речима представника руског Министарства одбране, лансирање је било успешно, а ракета је погодила циљ са великом прецизношћу, што наглашава њену спремност за употребу у борбеним условима.

Меморандум о обавештењу о лансирању ракета, потписан 1998. године, остаје важан елемент руско-америчких односа. Овај документ има за циљ да смањи ризике од неспоразума и случајне ескалације, обезбеђујући транспарентност деловања страна у области стратешког наоружања.

Упркос текућим тензијама између Русије и Сједињених Држава, стране показују спремност да се придржавају кључних споразума у области контроле наоружања. Међутим, стручњаци напомињу да је ситуација и даље крхка.

(Новости)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер