Početna strana > Hronika > "Južni tok" u Srbiju ulazi kod Zaječara
Hronika

"Južni tok" u Srbiju ulazi kod Zaječara

PDF Štampa El. pošta
subota, 12. mart 2011.

Gasovod „Južni tok” ući će u Srbiju kod Zaječara i to je definitivna odluka, potvrdio je za „Blic” Dušan Bajatović, direktor „Srbijagasa”. Studija izvodljivosti za deo ovog gasovoda kroz našu zemlju je, dodao je on, završena. I mada je bilo više varijanti i pominjanja da bi „Južni tok” u Srbiju mogao da uđe iz Rumunije ili kod Dimitrovgrada, konačna trasa kaže da će gasovod u našu zemlju ulaziti nešto severnije i izaći kod Subotice, prema Mađarskoj.

Naučnotehnički centar Naftne industrije Srbije (NIS) završio je Studiju izvodljivosti za gasovod „Južni tok” kroz Srbiju, kojom je utvrđena trasa tog gasovoda kroz Srbiju, saopšio je NIS. Ipak, radi se samo o delu studije izvodljivosti, a kako navodi prvi čovek „Srbijagasa”, kompletna studija izvodljivosti za našu zemlju takođe je gotova.

Njome su definisane optimalne trase gasovoda kroz Srbiju od ulaska u zemlju, opciono iz Bugarske ili Rumunije, do izlaska iz zemlje, odnosno ulaska u Mađarsku, što takođe predstavlja sastavni deo tog dokumenta. Ipak, ideja da bi gasovod mogao da u Srbiju uđe iz Rumunije datira još odranije, objašnjava Bajatović, kada su Rusi imali problem da privole Bugarsku da učestvuje u projektu.

Takođe, prvobitna opcija je bila da gasovod uđe u našu zemlju kod Dimitrovgrada, čime bi bio pokriven veći deo Srbije, ali je pobedila treća varijanta. Kako su sada nesporazumi izglađeni, Bajatović tvrdi da će cev gasovoda „Južni tok” u Srbiju definitivno krenuti od Zaječara, te da tu promena više neće biti.

Deo studije, u nadležnosti Naučnotehničkog centra NIS-a, obrađuje u skladu s već utvrđenim šemama trasporta gasa tekstualno i grafički različite varijante rešenja položaja trase gasovoda, njegovih krakova i pripadajućih objekata, saopštio je NIS.

Studijom je obuhvaćen i proces izbora terena, kao i analiza svih parametara koji utiču na izbor trase, među kojima su klimatski, ekološki, geografski, geološki i hidrogeološki, navodi se u saopštenju.

Naučnotehnički centar NIS-a je izradio deo Studije izvodljivosti projekta „Južni tok” u svojstvu podizvođača, prema ugovoru koji NIS ima s ruskom kompanijom OAD „Giprosepcgaz”.

Magistralni gasovod „Južni tok”, inače zajednički projekat ruskog „Gasproma” i italijanskog „Enija”, trebalo bi da prenosi ruski gas ispod Crnog mora, cevovodom dugačkim 900 kilometara do drugih evropskih zemalja.

Vrednost investicije je procenjena na 20 milijardi evra, kapacitet gasovoda trebalo bi da bude 63 milijarde kubnih metara godišnje, a izgradnja bi trebalo da počne u 2013.
(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner