Početna strana > Hronika > Milo Đukanović: U Crnoj Gori nema mafije
Hronika

Milo Đukanović: U Crnoj Gori nema mafije

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 27. decembar 2009.

Podgorica – Crnogorsku javnost već desetak dana potresaju sporenja i polemike između gradonačelnika Podgorice Miomira Mugoše, s jedne, i grupe vlasnika i osnivača dnevnika „Vijesti” – Miodraga Perovića, Željka Ivanovića i Ljubiše Mitrovića – s druge strane.

Javnost je posebno bila šokirana kada je pre dva dana Mugoša optužio ljude iz „Vijesti” da su mu nudili „krajem 2006. medijsku podršku da se smeni predsednik DPS-a Milo Đukanović, sve uz pomoć jedne strane obaveštajne službe”.

Ono o čemu se govorkalo u novinarskim i političkim kuloarima sinoć je javno izneo predsednik Vlade Crne Gore Milo Đukanović, koji je izjavio da je vrlo konkretno podržao osnivanje dnevnika „Vijesti”, ali nije želeo da kaže u čemu se ogledala ta pomoć, niti će, kako je kazao, dokazivati da je to učinio.

„Svi koji treba da znaju o tome, uključujući i vlasnike, znaju, a ja od njih ne tražim nikakvo priznanje”, kazao je premijer. „Istina je to što govorim. Oni jako dobro znaju da je to istina i, naravno, ne pada mi na pamet da se bavim bilo kakvim dokazivanjem”.

Đukanović je potom rekao da to što je pomogao „Vijestima”, pomogao u uverenju „da na taj način, u krajnjoj liniji, pomažem demokratiji u Crnoj Gori”.

„Ne žalim zbog toga. Ne tražim nikakvu satisfakciju za to. Biće mi drago ukoliko ’Vijesti’ i svi drugi u Crnoj Gori budu dalje izgrađivali svoje profesionalne standarde i time doprinosili daljoj demokratizaciji Crne Gore”, kazao je Đukanović, gostujući u emisiji „Živa istina” Televizije „In”.

Kavga između gradonačelnika Podgorice Miomira Mugoše i grupe oko lista „Vijesti” upravo je započela njegovom izjavom ovoj televiziji da je „na delu medijska mafija” koja je manipulisala berzom, informacijama, bankarskim kreditima…

Mugoša je javno pitao Centralnu banku da li je tačno da je Crnogorska komercijalna banka, koju je kupila OTP banka, po izveštaju za 2009, bila u minusu 40 miliona evra, te da li su s „najmanje 200, a najviše sa 300 miliona evra pokrili takozvane kolaterale”.

„Posedujem dokaze da je u tim radnjama učestvovao, naravno, profesor Miodrag Perović sa svojim medijsko-mafijaškim okruženjem. Dakle, to je istina. Stojim iza toga i pozivam ove institucije da me pokušaju demantovati”, izjavio je Mugoša.

Motive napada na njega, Mugoša vidi u „reakciji i osveti čelnika ’Vijesti’ na moje odbijanje da krajem decembra 2007. izađem u susret zahtevu kada su tražili da im se ustupi prostor za gradnju zgrade pored njihove u Podgorici”.

„Protiv mene i moje porodice ’Vijesti’ vodi organizovanu medijsku kampanju. Bavićemo se kriminogenim radnjama te medijske mafije i medijskih tajkuna na čelu s profesorom Perovićem, Željkom Ivanovićem, Ljubišom Mitrovićem i njihovom družinom”, poručio je Mugoša.

Gradonačelnik Podgorice optužio je ljude iz „Vijesti” i za niz „nezakonitih radnji koje su počinjene, počev od falsifikovanja deonica nedeljnika ’Monitor’, korišćenja vlastitog medija za berzanske spekulacije, do iznošenja novca i dobijanja milionskih kredita od Crnogorske komercijalne banke”.

„Čelnici dnevnika ’Vijesti’ zarađivali su dnevno po stotinu hiljada evra, a pojedinci podizali milionske kredite iz Crnogorske komercijalne banke”, izneo je Mugoša. „Za sve optužbe posedujem papire i spreman sam da idem na sud. Ja im dajem šansu da me tuže i da otvorimo priču, evo prilike za crnogorsku policiju i crnogorsko pravosuđe i Interpol”.

Državni tužilac Ranka Čarapić je saopštila da tužilaštvo proverava navode gradonačelnika i da će ukoliko se oni pokažu tačnima slučaj biti procesuiran.

Posle najave Čarapićeve, osnivači dnevnika „Vijesti” saopštili su da to „i jeste smisao postojanja pravne države za koju se naši mediji zalažu od osnivanja”.

U izjavi za javnost Miodrag Perović, Željko Ivanović, Ljubiša Mitrović i Slavoljub Šćekić ocenili su da je Mugoša saopštio grube i iskonstruisane neistine o navodnom uticaju Perovića i drugih suvlasnika dnevnika ’Vijesti’ na poslovanje Crnogorske komercijalne banke”.

„Svi krediti koje su dobijali naši mediji ili mi lično, kao fizička lica, uredno su dobijani i uredno vraćani. Tako je bilo i s kreditom koji posebno zanima Mugošu. U jesen 2007. tražili smo kredit od CKB-a da bismo otkupili akcije našeg lista jer bi u suprotnom nad njim bila uspostavljena kontrola krugova koji su želeli drugačiju uređivačku politiku”, kazali su vlasnici ovog dnevnika.

Osnivači „Vijesti” takođe su poručili da će o „najnovijem pokušaju diskreditacije osnivača ’Vijesti’ i sprovođenju novog oblika nasilja gradonačelnika i kontrolisanih medija nad njima obavestiti relevantne međunarodne adrese”.

Govoreći juče na godišnjoj konferenciji za novinare, crnogorski premijer Milo Đukanović je kazao da „u Crnoj Gori nema mafije, pa ni medijske”.

„U Crnoj Gori nema mafije, ali ima utaje poreza i finansijskih malverzacija”, ocenio je on. „Deo medija ne pridržava se profesionalnih standarda i zakonitog ponašanja, stvarajući povoljni ekonomski ambijent za zarade na berzi, te za bavljenje parapolitičkom delatnošću”.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner