уторак, 21. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Ко је Петер Пелегрини, нови председник Словачке - популиста, наклоњен Москви
Хроника

Н1: Ко је Петер Пелегрини, нови председник Словачке - популиста, наклоњен Москви

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 07. април 2024.

Петер Пелегрини победио је у другом кругу председничких избора у Словачкој. Некадашњи премијер Словачке, блиски сарадник садашњег премијера Роберта Фица са којим дели наклоњеност Русији, обећао је да ће осигурати да Словачка остане на страни мира, а не на страни рата.

Петер Пелегрини постаће шести председник Словачке од стицања независности након распада Чехословачке 1993. године. На тој функцији наследиће Зузану Чапутову, прву жену на челу државе у тој земљи, преноси РТС.

Пелегрини има италијанске корене. Његов прадеда Леополдо Пелегрини дошао је у тадашњу Аустроугарску како би учествовао у изградњи пруге између Љевице и Звољена.

Студирао је на Економском факултету Универзитета „Матеј Бел“ и Техничком универзитету у Кошицама, фокусирајући се на банкарство, инвестиције и финансије. Од 2002. до 2006. године радио је као економиста.

Познат је као блиски сарадник садашњег словачког премијера Роберта Фица. Фицова партија Смер победила је на парламентарним изборима у септембру прошле године на проруској и антиамеричкој платформи, а део коалиционе Владе коју је Фицо формирао је и Пелегринијева странка Хлас (Глас).

Пелегрини, који је био Фицов заменик у Смеру, постао је премијер 2018. године, након што је Фицо био приморан да поднесе оставку после великих антивладиних протеста због убиства новинара Јана Куцијака и његове веренице.

Касније се одвојио од Фица и основао сопствену странку Глас, више центристичку и либералнију од Фицовог популистичко-левичарског Смера.

Подршка Москви у кампањи – хоће ли бити заокрета у спољној политици

Пелегринијева кампања делимично је била праћена реториком подршке Москви, а његов противкандидат Иван Корчок оптуживан је да је „ратни хушкач који би послао словачке војнике да се боре у Украјини“, иако председник Словачке нема таква овлашћења.

„Избори се могу добити тако што ће се други учинити ратним кандидатом. Ово нећу заборавити“, рекао је Пелегринијев противкандидат Корчок након проглашења резултата.

Пелегрини, који се сматра умеренијим од Фица, рекао је да његов избор неће значити журбу са било каквом фундаменталном променом у спољној политици.

„Не ради се о будућем правцу спољне политике. Такође гарантујем, као и други кандидат, да ћемо и даље бити јака чланица ЕУ и НАТО-а“, рекао је Пелегрини.

Критичари забринути

Пелегринијева победа учврстила је Фицову власт дајући њему и његовим савезницима контролу над главним државним положајима.

Критичари брину да ће Словачка под влашћу Роберта Фица напустити свој прозападни курс и следити упутства Мађарске.

Нова влада је одмах обуставила било какву испоруку оружја Украјини.

Хиљаде људи недавно су изашле на улице широм Словачке како би се успротивили Фицовој проруској политици, али и плановима за измену кривичног закона и преузимање контроле над јавним медијима.

Мало је вероватно, како тумаче критичари, да ће му новоизабрани председник Пелегрини стати на пут.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер