петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На Банији одржан парастос српским цивилима жртвама "Олује"
Хроника

На Банији одржан парастос српским цивилима жртвама "Олује"

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 07. август 2010.

На гробљу у српском селу Горње Селиште код Глине, на Банији, одржан је парастос српским цивилним жртвама акције хрватске војске и полиције "Олуја".

Међу окупљенима били су и заменик председника СНВ Саша Милошевић, заменик градоначелника Глине Ђуро Стојић, као и представници Самосталне демократске српске странке.

Након што је парох петрињски Славко Шарац служио парастос, присутнима се обратио Саша Милошевић, истичући да је, 15 година од "Олује", непримерено да се нико не сети нити помиње српске жртве .

"Хрвати славе - ми жалујемо", рекао је Милошевић и рекао да је "жалосно да и они који рачунају на српске гласове или они који су их добили истичу да 'Олуја' нема ни сенку".

"Слушање усташких песама, дивљаштва приликом обележавања годишњице устанка 1941. у Србу, али и негирање карактера тог устанка показују да многи инсистирају на својој верзији историје и немају намеру да у њу укључе и српски народ. Ако дела неких наших сународњака почетком 90-их нису била добра, у светлу оног што се десило 1995. године и тада почињених злочина, наш страх био је оправдан", рекао је Милошевић.

Он је истакао да у Хрватској још није постигнута равноправност за коју се Срби у Хрватској залажу.

Венце су положиле делегације СНВ, СДСС и већа жупанијских и градске српске мањинске самоуправе а запаљене су и свеће.

"Очекујемо да и ово гробље коначно дође на ред за ексхумацију како би се установило ко лежи у тим гробовима јер неки сматрају и да су ту сахрањене жртве рата из западне Славоније, а не само избеглице с Кордуна чију су колону на повлачењу према Двору и граници БиХ пресекле хрватске снаге", изјавио је Стојић.

На гробљу у Горњем Селишту налазе се три масовне гробнице и два реда појединачних гробова на којима су крстаче означене с Н.Н. а које су због протеклих година и неодржавања иструлеле или су у јако лошем стању.

На локацији није вршена никаква ексхумација, а иако се, према службеним подацима, ту ради о педесетак лешева, процене су да број тамо сахрањених прелази 100, па чак и да се ради о 200 тела.

По подацима Хрватског хелсиншког одбора, на подручју сектора УН Север, који је обухватао Кордун и Банију, убијено је или нестало 286 цивила, а знатно више према проценама Документационог центра Веритас из Београда.

На некадашнејм подручју тог сектора обваљене су тек две ексхумације с православних гробља у Петрињи, где је нађено 160, и Двору, где је нађено 60 посмртних остатака. Део њих у међувремену је идентификован.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер