петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Небојша Спаић: Лекција која нам је недостајала
Хроника

Небојша Спаић: Лекција која нам је недостајала

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 02. март 2012.

Oво је лекција која нам је требала. Румунско затезање, које је у последњем тренутку драматизовало процес добијања статуса кандидата, добра је вест.

Схватили смо, пре свега, да без обзира на снагу великих земаља, попут Немачке, чији је став на крају превладао, и мале чланице ипак имају своје место, утицај и значај у ЕУ. Друга поука је о томе шта су то европски стандарди и колико земље чланице ЕУ полажу на оно што ми сматрамо ситницама, попут влашког питања, које је било повод румунском отпору. Научили су овом приликом Борис Тадић лично и његова екипа још и да не треба прерано и претерано сеирити над добрим вестима, док се не потврде и док је пословични зец још у шуми.

Егзалтација због кандидатуре, поготово током узбудљиве румунске завршнице, додатно иритира јер одлука ЕУ нема никакав практичан значај. Тек ће датум за почетак преговора нешто значити – Македонија га чека од 2005, а и кад се то догоди, године су још потребне до чланства. Но, значај добијања кандидатуре и није у практичном, него симболичном. Још једном је потврђена воља и Србије и Европе да буду заједно. А сваки пут када се то уради, Србија сама себе обавеже на нови и нови ниво цивилизацијских стандарда које Европа подразумева, истовремено се тиме удаљујући од оних супротних, нецивилизацијских, који су код нас и даље присутни на сваком кораку.

Вест о Косову још је боља. Наравно, не зато што би она била потврда политике „и Европа и Косово“, јер то и није, већ зато што је договорено нешто што је нормално, само по себи добро, нешто што може позитивно да утиче на односе Београда и Приштине. Формално признање одложено је до даљег, али практично Србија и Косово ће све више моћи да сарађују као добри суседи. Што и јесу – суседи, а не добри, наравно.

Самохвалисање власти које иде до неукуса разумљиво је уочи избора, чије расписивање је најављено паралелно са добрим вестима. Све заједно, појачало је предизборну галаму, буку која заглушује реалне проблеме – пад динара, скок незапослености, нова државна задуживања, расипничко трошење државног новца, све гору привреду, пад извоза... Где год да је зец, шума је, изгледа, на ражњу.

(Нин, 1. 3. 2012)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер