четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачка штампа: Кина начинила избор између евра и долара
Хроника

Немачка штампа: Кина начинила избор између евра и долара

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 02. јул 2011.

Кина последњих недеља продаје велике партије америчких долара из својих девизних резерви и купује евро. Ову вест активно коментаришу финансијски аналитичари у читавом свету. Стручњаци сматрају да Кина са њеним девизним резервама од три трилиона долара већ је потврдила место важног фактора који одређује кретања у светској економији и утиче на доношење политичких одлука.

Према оценама западних финансијских експерата, банка Кине продаје до две милијарде америчких долара дневно и трећину њих пребацује у евро. У контексту деловања финансијских власти Кине на куповини европске валуте на тржиштима наставља да расте курс евра.

Сазнало се да се у последње време обим америчких хартија од вредности које поседује Кина смањио. До сада је Кина била други после Јапана поседник хартија од вредности САД. Ипак, тенденција промене финансијских приоритета Кине у страну Старог света јача, истакао је за Глас Русије дописни члан РАН Василиј Михејев.

- „Планови Кине за диверзификацију структуре златних и девизних резерви имају како финансијски, тако и политички карактер“, сматра Василиј Михејев. „Куповина евра је повезана са тиме што Кина намерава да подржи економију зоне евра, купи у наредно време део државних облигација после реструктуризације грчког дуга. Такође она је усмерена на пружање помоћи економија Шпаније и Португалије, које могу да се нађу у сличном положају.“

Без обзира на повољне уговоре, потписане у току недавне посете премијера Државног савета Кине Венга Ђијабао земљама Европе и нове изјаве Пекинга о томе да она неће дати слабим европским економијама да потону, у самим европским престоницама на последње кораке Кине гледају противречно. Треба схватити да Кина не делује несебично, писао је, на пример, један од водећих немачких листова.

Кина је заинтересована не само за укидање ембарга за испоруку оружја европске производње и добијање савремених технологија, већ и за јачање економског и политичког утицаја у Европи. Спасавајући Грчку од банкрота и пружајући јој неопходне кредите, Кина је успела да уђе у стратешке гране те земље – туристичку и саобраћајну. Сасвим је могуће да таква перспектива чека и друге европске земље које осећају тешкоће, сматрају европски политиколози.

Колико ће брзо расти економски и политички утицај Кине у Европи, и како ће се понашати европски политичари ако буду везани кинеским кредитима? У сваком случају, већ сада донедавно омиљену тему европских новинара о кршењу људских права у Кини утишавају усклици о економским шансама на огромном кинеском тржишту – подвлачи немачка штампа, коментаришући посету кинеског премијера Немачкој.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер