субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политички комитет ПС Савета Европе: Косово направило искорак у случају Високи Дечани. Оснивање Савеза општина са српском већином после приступања СЕ. То ће помоћи да се права косовских Срба заштите у складу са Ахтисаријевим планом
Хроника

Политички комитет ПС Савета Европе: Косово направило искорак у случају Високи Дечани. Оснивање Савеза општина са српском већином после приступања СЕ. То ће помоћи да се права косовских Срба заштите у складу са Ахтисаријевим планом

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. март 2024.

Комитет за политичка питања и демократију Парламентарне скупштине Савета Европе (ПССЕ) препоручио је да Косово буде позвано да постане чланица Савета Европе.

Одобравајући нацрт мишљења током састанка одржаног данас у Паризу, на основу извештаја Доре Бакојани, Комитет је поздравио обимну листу обавеза које су косовске власти дале у писаној форми и истакао да би „чланство водило ка јачању стандарда људских права обезбеђивањем приступа Европском суду за људска права за све оне који су под јурисдикцијом Косова”, наводи се у саопштењу за јавност.

Како се додаје, Парламентарна Скупштина Савета Европе у пуном саставу, која окупља парламентарце из 46 држава чланица Савета Европе, требало би да расправља и гласа о препоруци Одбора на пролећној пленарној седници 18. априла. Коначну одлуку о чланству, потом, доноси Комитет министара Савета Европе.

“Чланство у Савету Европе би катализовало замах за Косово да настави да напредује у јачању људских права, демократије и владавине права и да се позабави отвореним изазовима и питањима од значаја“, навео је Комитет, истичући у први план заштиту права мањинских заједница и неговање климе погодне за поверење, помирење и инклузију.

У саопштењу се наводи да је Комитет поздравио као „велики искорак” спровођење пресуде Уставног суда у случају манастира Високи Дечани, али и додаје да би оснивање Савеза општина са српском већином требало да буде обавеза коју би Косово требало да испуни након приступања Савету Европе

„То ће помоћи да се обезбеди заштита права косовских Срба и да се експропријација спроводи ‘уз најстроже поштовање закона’ и у пуној сагласности са Ахтисаријевим планом,” додаје се у саопштењу.

Констатујући погоршање безбедносне ситуације у општинама на северу Косова, Комитет за политичка питања и демократију Парламентарне скупштине Савета Европе је указао да је „ризик од отвореног насиља на Косову сувише реалан“ и рекао да безбедност зависи од „заштите права српске заједнице, смањења напетости и нормализација односе између Косова и Србије”.

Како се наводи, тај Комитет је примио к знању да је пријава Косова „околност без преседана“, имајући у виду да један број држава чланица Савета Европе не признаје Косово као државу и позвао на „дипломатију, дијалог и компромис“, истовремено упућујући позив Комитету Министара „да осигура чланство Косова без прејудицирања ставова појединих држава чланица у погледу његове државности“.

Комитет је такође препоручио да Скупштина отвори процедуру надгледања за Косово, како би се обезбедило поштовање свих обавеза.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер