понедељак, 29. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Председнички избори у Венецуели: Према неким проценама, опозиција је коначно довољно снажна да изађе на црту председнику Николасу Мадуру, који се бори за трећи мандат
Хроника

Председнички избори у Венецуели: Према неким проценама, опозиција је коначно довољно снажна да изађе на црту председнику Николасу Мадуру, који се бори за трећи мандат

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 28. јул 2024.

У Венецуели се данас одржавају председнички избори, за које неки кажу да би могли бити историјски. Опозиција је, према неким проценама, коначно довољно снажна да изађе на црту председнику Николасу Мадуру, који се бори за трећи мандат. Међутим, одлуком Врховног суда, име најважније опозиционе фигуре, жене која је ујединила опозиционе снаге Марине Корине Маћадо неће се наћи на гласачком листићу.

Марина Корина Маћадо окупила је и покренула опозициони покрет у Венецуели, а многи гласачи је сматрају јединим правим изазивачем социјалисте Николаса Мадура.

Маћадо је на политичку сцену ступила пре 12 година, супротстављајући се покојном председнику Уго Чавезу у Конгресу. ЦНН пише да је остало упамћено како се тада маргинална опозициона политичарка обрушила на председника, који је био на врхунцу своје моћи, током његовог годишњег обраћања нацији у Конгресу.

Маћадо је устала са свог места и викала на Чавеза, а када је завршила, он јој је изиритирано рекао: „Орао не лови муву“.

Млада политичарка тада је изгубила примарну трку да буде противкандидаткиња Чавезу на председничким изборима. Ни сада се њено име неће наћи на гласачком листићу, али овог пута разлог није ниска популарност.

Управо супротно, Маћадо је прошле године освојила 90 одсто опозиционих примарних гласова и изабрана да буде Мадурова противкандидаткиња, али јој је кандидатура забрањена због навода да у своју имовину није пријавила ваучере за храну.

Маћадо је ову одлуку Врховног суда Венецуеле описала као нелегитимну, неправедну и противуставну.

Одлука суда имала је за последицу да кандидат опозиције буде Едмундо Гонзалес, који ужива велику подршку истакнуте опозиционарке. Њих двоје заједно се појављују на предизборним скуповима, све како би политичарка која грађанима обећава приватизацију многих сектора, прелила своју популарност на Гонзалеса и обезбедила му све више гласова.

Експерти кажу да двојац представља највећу претњу по Мадура у последњих неколико година.

Приватизација свега – од нафте до образовања

Најпознатија опозиционарка у Венецуели је велики заговорник приватизације у разним секторима, укључујући здравство и образовање.

Како је објаснила у интервјуу за ЦНН, она верује у државно образовање и здравство, али исто тако верује да се тржишна правила морају увести у ове области како би се постигла неопходна компетитивност и квалитет, које поседују приватни сектори.

Њен план је да се родитељима дају купони за образовање деце, које могу искористи по сопственом избору – у државној или приватној школи.

„У случају енергетског сектора и других индустрија, Венецуела има огромне потенцијале који захтевају исто тако огромне инвестиције. Ми за то немамо ресурса. Ова земља је опустошена, морамо да отворимо тржишта“, поручила је Маћадо.

Предлаже да се Венецуела отвори за инострана улагања, а предуслов за то је измена правног система, реформе и увођење владавине права.

Устав земље већ деценијама гарантује да нафтна индустрија, посебно изворишта сирове нафте, буду у власништву државе. Маћадо верује да држава не мора да буде власник нафтних компанија да би убирала профит.

„Уколико не урадимо то (приватизујемо, прим. аут) прозор прилика за нафту и гас би ускоро могао да буде затворен. И то ће бити неопростиво“, истакла је лидерка опозиције.

Ко је Марина Корина Маћадо

Марина Корина Маћадо рођена је 7. октобра 1967. године у Каракасу. Потиче из угледе породице писаца и бораца против диктатуре, а отац јој је био истакнути бизнисмен који се бавио челиком.

Завршила је основне студије индустријског инжењерства, магистрирала финансије, да би се на крају уставршавала на Универзитету Јејл у САД. Каријеру је почела у ауто-индустрији у Валенсији, индустријском центру Венецуеле, да би се потом вратила у Каракас.

Друштвени ангажман је започела грађанским активизмом, кроз организацију која је помагала сирочићима и малолетним делинквентима у Каракасу, да би потом основала Сумате – оргнаизацију за праћење избора.

Организација је 2004. године покренула петицију за одржавање референдума о опозиву тадашњег председника Чавеза. То ју је довело на суд због оптужби заверу и покушај државног удара, а Чавез је њу и сараднике оптужио да су „лакеји Запада“.

Њујорк тајмс је тада писао да је Маћадо „најомраженији противник венецуеланске владе, млада жена са брзим умом и одговорима које испаљује као машинка, који се често појављује у Вашингтону или Мадриду да осуди оно што назива ерозијом демократије под Угом Чавезом“.

Оптужбе су укинуте, а суђење прекинуто 2006. године због кршења процесних процедура од стране судије.

Када је и сама ушла у политику напустила је Сумате, како њен рад не би био дискредитован и политизован.

Била је посланица у парламенту од 2011. до 2014. године. Покушала је да уђе у трку за председничке изборе 2012. године, али није изабрана за кандидата на унутаропозиционим изборима.

Маћадо је била један од предводника великих протеста против Мадура 2014. године.

ББЦ ју је 2018. године ставио на листу 100 најутицајнијих жена.

(Н1)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер