среда, 24. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „ПроГлас“: Вучићева реч, или обећање неких иностраних званичника не може бити гаранција да ће примењивати еколошки стандарди у случају Јадра. Зато позивамо грађане Србије да одлучно покажу да су одабрали пр(а)ви пут
Хроника

„ПроГлас“: Вучићева реч, или обећање неких иностраних званичника не може бити гаранција да ће примењивати еколошки стандарди у случају Јадра. Зато позивамо грађане Србије да одлучно покажу да су одабрали пр(а)ви пут

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. јул 2024.

Гаранција да ће еколошки стандарди бити примењивани у случају Јадра не може бити реч председника Србије или обећање неких иностраних званичника. Када су институције заробљене, принуђени смо да сами и на сваком месту бранимо своја права и јавни интерес. На овом питању, српско друштво може да се обнови или потоне још дубље. Зато позивамо грађане Србије да одлучно покажу да су одабрали пр(а)ви пут”, саопштава ПроГлас.

Према ставу ПроГласа, стављањем потписа на Меморандум о критичним сировинама, владајућа политичка врхушка је направила нови корак у трговини природним ресурсима Србије зарад спољашње прећутне подршке останку на власти по сваку цену. Јер, никако другачије, до као груб цинизам, могу се схватити речи да је, у односу на сличне пројекте у Финској, Чешкој, Португалу или Немачкој, Србија „најнапреднија у припремама“ за ископавање литијума.

“Једино по чему је Србија „најнапреднија“ са Српском напредном странком на власти јесте по томе што ниједан од цивилизацијских стандарда добро уређене државе није испуњен, наводи се у саопштењу ПроГласа.

Како се додаје, у земљи потпуне партијске контроле над медијима са националном покривеношћу, никакве озбиљне јавне расправе о једном овако важном и осетљивом пројекту није могло бити.

“Уместо кредибилним подацима и информацијама, грађани су изложени политичким спиновима и манипулацијама. Чак и у таквим околностима, власт није успела да обезбеди више од 25 одсто подршке за пројекат ископавања литијума. Међутим, у земљи у којој се безочно краду гласови и фалсификују изборни резултати, не треба да чуди што власт не мари за демократски легитимитет пројекта Јадар”, наводе у ПроГласу.

Према наводима ПроГласа, у земљи у којој су врхови јавног тужилаштва под директном партијском контролом, незамисливо је да се та институција заинтересује за то на шта је Рио Тинто потрошио преко 300 милиона евра, након што је тај пројекат званично био стопиран 2022. године.

“Зато је у данашњој Србији незамислив и сценарио из Португала, у којем је услед тужилачке истраге о политичкој корупцији у вези са пројектом ископавања литијума влада поднела оставку. У земљи у којој се Уставни суд оглушио о иницијативу за оцену уставности/законитости Владине Уредбе из 2020. о утврђивању Просторног плана подручја Јадар, коју су упутила еколошка удружења грађана, али је промптно реаговао на миг власти када је требало потоњу Уредбу из 2022. прогласити неуставном, илузорно је очекивати да ће та институција делотворно бранити загарантовано људско право сваког од нас на „здраву животну средину“ и на „благовремено и потпуно обавештавање о њеном стању.“ (Устав Србије, чл. 74)”, саопштава ПроГлас.

И наводи да у земљи у којој се врло често дешавају озбиљни еколошки акциденти, али је и поред осамнаест прописаних кривичних дела против животне средине занемарљиво низак број осуђујућих пресуда у области еколошког криминала, наивно је веровати да ће један високоризичан технолошки процес бити држан у границама највиших стандарда еколошког права.

“Ако једна Финска, која се редовно налази међу пет „најзеленијих“ држава света у области одрживог развоја, не започиње са пројектима ископавања литијума из еколошких разлога, онда нема никаквог основа да верујемо да ће еколошки стандарди бити скрупулозно примењивани у случају Јадра. Гаранција за то, поготово, не може бити реч председника Србије или обећање неких иностраних званичника. Када су институције заробљене, принуђени смо да сами и на сваком месту бранимо своја права и јавни интерес. На овом питању, српско друштво може да се обнови или потоне још дубље. Зато позивамо грађане Србије да одлучно покажу да су одабрали пр(а)ви пут”, закључују у ПроГласу.

Иза овог саопштења иницијативе ПроГлас, како се наводи, стале су и групе грађана Локални Фронт – Краљево, УЗИНАТ – Горњи Милановац, Браво – Нови Сад, Мој Бач – Бач, Шамар – Сомбор, Ослободимо Врбас – Врбас, Отворена грађанска платформа Глас Србије, Буди херој – Нови Сад, ГрађанИН – Индјија, Ваљевски покрет отпора – Ваљево, Карловачка листа – Сремски Карловци, За наша села – Тител, Опстанак – Нова Варош, Не дамо ђедовину – Чачак, Не Дам Ну Дау – Мајданпек, Покрет Тврђава – Смедерево, Само локално – Бечеј и ПУФ – Зрењанин.

(Данас)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер