петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Први договор о расподели имовине бивше СФРЈ у иностранству
Хроника

Први договор о расподели имовине бивше СФРЈ у иностранству

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. јул 2011.

Србија предаје Хрватској зграду Амбасаде у Бечу и два стана у Трсту, Словенији уступа резиденцију у Риму, генерални конзулат у Клагенфурту и Милану, а Босни и Херцеговини резиденцију у Будимпешти и кућу у Вашингтону, док ће Македонији препустити зграду у Канбери и конзулат у Атини, рекао је Тањугу генерални секретар Министарства спољних Србије Владимир Ћургуз.

Што се тиче Србије, она добија амбасаду у Прагу, резиденцију у Вашингтону и Отави, додао је он и прецизирао да је то део договора о расподели имовине у процесу суксеције бивше СФРЈ. „Овај договор је тек једна од фаза процеса који ће трајати до комплетног договора“, рекао је он.

Ћургуз је објаснио да се расподела имовине бивше СФРЈ врши на основу квота, при чему Србија има највећу са 39 одсто.

Што се зграде Амбасаде у Бечу тиче, она до 31.августа треба да буде предата Хрватској, која ће Босни и Херцеговини предати своју актуелну амбасаду, некадашњу резиденцију амбасадора СФРЈ.

Амбасада Републике Србије преселиће се, додаје Ћургуз, у једну троспратну зграду, али ће заузети само један спрат те зграде. У тој згради је, током свог боравка у Бечу, живео Вук Стефановић Караџић.

Простор је, како је навео, адекватан и стајаће само 10 одсто више него што су били трошкови за досадашњу зграду, која је била велики простор и сходно томе изискивала велике трошкове.

Ћургуз је даље навео да ће мисија Републике Србије при међународним организацијама у Бечу, која је до сада била у згради Амбасаде, бити смештена у адекватан, скроман простор у близини седишта Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС).

До средине идуће године, како је објаснио, треба да се заврши расподела имовине у земљама Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД), а после тога ће се кренути у договор око имовине која се налази на афричком, азијском континенту и удругим деловима света.

 Према његовим речима, сукцесија је процес који захтева време.

„Ми желимо да се процес сукцесије што пре оконча“, нагласио је Ћургуз додајући да се тренутно налазимо у објектима који не припадају нама, а као добри домаћини ми се о тим објектима бринемо.

„Расподелом би се извршило прегруписавање. Ми смо мала, не баш богата земља и желимо да средствима којима располажемо рационално послујемо“, подвукао је он, додајући да је процес сукцесије у интересу наше земље.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер