Početna strana > Hronika > Prvi dogovor o raspodeli imovine bivše SFRJ u inostranstvu
Hronika

Prvi dogovor o raspodeli imovine bivše SFRJ u inostranstvu

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 04. jul 2011.

Srbija predaje Hrvatskoj zgradu Ambasade u Beču i dva stana u Trstu, Sloveniji ustupa rezidenciju u Rimu, generalni konzulat u Klagenfurtu i Milanu, a Bosni i Hercegovini rezidenciju u Budimpešti i kuću u Vašingtonu, dok će Makedoniji prepustiti zgradu u Kanberi i konzulat u Atini, rekao je Tanjugu generalni sekretar Ministarstva spoljnih Srbije Vladimir Ćurguz.

Što se tiče Srbije, ona dobija ambasadu u Pragu, rezidenciju u Vašingtonu i Otavi, dodao je on i precizirao da je to deo dogovora o raspodeli imovine u procesu suksecije bivše SFRJ. „Ovaj dogovor je tek jedna od faza procesa koji će trajati do kompletnog dogovora“, rekao je on.

Ćurguz je objasnio da se raspodela imovine bivše SFRJ vrši na osnovu kvota, pri čemu Srbija ima najveću sa 39 odsto.

Što se zgrade Ambasade u Beču tiče, ona do 31.avgusta treba da bude predata Hrvatskoj, koja će Bosni i Hercegovini predati svoju aktuelnu ambasadu, nekadašnju rezidenciju ambasadora SFRJ.

Ambasada Republike Srbije preseliće se, dodaje Ćurguz, u jednu trospratnu zgradu, ali će zauzeti samo jedan sprat te zgrade. U toj zgradi je, tokom svog boravka u Beču, živeo Vuk Stefanović Karadžić.

Prostor je, kako je naveo, adekvatan i stajaće samo 10 odsto više nego što su bili troškovi za dosadašnju zgradu, koja je bila veliki prostor i shodno tome iziskivala velike troškove.

Ćurguz je dalje naveo da će misija Republike Srbije pri međunarodnim organizacijama u Beču, koja je do sada bila u zgradi Ambasade, biti smeštena u adekvatan, skroman prostor u blizini sedišta Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS).

Do sredine iduće godine, kako je objasnio, treba da se završi raspodela imovine u zemljama Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), a posle toga će se krenuti u dogovor oko imovine koja se nalazi na afričkom, azijskom kontinentu i udrugim delovima sveta.

 Prema njegovim rečima, sukcesija je proces koji zahteva vreme.

„Mi želimo da se proces sukcesije što pre okonča“, naglasio je Ćurguz dodajući da se trenutno nalazimo u objektima koji ne pripadaju nama, a kao dobri domaćini mi se o tim objektima brinemo.

„Raspodelom bi se izvršilo pregrupisavanje. Mi smo mala, ne baš bogata zemlja i želimo da sredstvima kojima raspolažemo racionalno poslujemo“, podvukao je on, dodajući da je proces sukcesije u interesu naše zemlje.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner