понедељак, 06. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Русија против изградње Транскаспијског гасовода
Хроника

Русија против изградње Транскаспијског гасовода

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. септембар 2011.

МОСКВА – Русија је зачуђена одлуком Европске уније да покрене преговоре о изградњи Транскаспијског гасовода који би допремао каспијски природни гас у Европу и сматра да те преговоре треба прекинути јер они могу појачати затегнутост у том региону, саопштило је данас руско министарство спољних послова.

У понедељак је 27-очлана ЕУ одлучила да покрене преговоре с Азербејџаном и Туркменијом, двема од пет земаља око Каспијског мора, о закључењу законски обавезујућег споразума о изградњи Транскаспијског гасовода којим би гас из тог региона са четвртим по величини залихама тог енергента на свету био допреман директно у Европу, заобилазећи Русију.

"Покушаји спољног мешања у каспијске послове, нарочито у послове који су осетљиви за 'каспијску петорку', могу веома озбиљно закомпликовати ситуацију у том региону и имати негативан утицај на текуће петостране преговоре о новом правном статусу Каспијског мора", наведено је у саопштењу, објављеном на вебсајту руског министарства.

Руска страна указује да "одлуке о тако великим пројектима треба да се доносе уз учешће свих прикаспијских земаља", пренео је Ројтерс.

Министарство је позвало ЕУ да "поштује позицију Русије и других чланица 'каспијске петорке' и да се уздржи од неусаглашених акција".

Русија и остале прикаспијске државе - Иран, Казахстан, Азербејџан и Туркменија - воде осетљиве преговоре о праву на експлоатацију огромних резерви нафте и гаса која се сада регулише споразумима из времена Совјетског Савеза.

Гасовод "Набуко", који подржава ЕУ, један је од неколико гасоводних пројеката, укључујући руски "Јужни ток", који се надмећу за каспијски гас.

Русија има дугорочне споразуме о куповини гаса од Азербејџана и Туркменије, бивших совјетских република.

Аналитичари указују да прикаспијске земље производе довољно гаса само за један од скупих нових транскаспијских пројеката гасовода.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер