петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сафета Бишевац: Није ми јасно зашто је Трг Републике уопште реконструисан, једино што ми се допада на том простору је споменик Весићу
Хроника

Сафета Бишевац: Није ми јасно зашто је Трг Републике уопште реконструисан, једино што ми се допада на том простору је споменик Весићу

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. септембар 2019.

 Новинарка листа Данас Сафета Бишевац изјавила је у Новом дану ТВ Н1 да јој није јасно зашто је Трг Републике у Београду уопште реконструисан. Казала је да не разуме архитектонско решење Трга и да јој се на том простору допада једино споменик заменику градоначелника Горану Весићу који су јуче поставили активисти иницијативе Не давимо Београд.

"Мени све везано за реконструкцију Трга Републике делује одвратно. Не видим ништа ружно у некадашњем изгледу Трга, не видим зашто су бацили 10 милиона евра. Београд свакако треба улепшавати, рекоснтруисати неке делове, обнављати фасаде, али реконструисати Трг Репуглике или, као што сада најављују, Трг Николе Пашића је беспотребно бацање новца", оценила је Бишевац.

Подсетила је и да је архитектонско решење Трга Републике изабрано на међународном конкурсу, оценивши да модерну архитектуру "уопште не разуме".

"Шта је иновативно у поплочању једног трга!? На Тргу ми се једино свиђа споменик Весићу, али плашим се да дуго неће остати на Тргу", казала је гошћа Новог дана.

Критиковала је и одлуку да се на коловозу, уместо асфлата, постави калдрма која се већ поново реконструише јер се, бар како тврде градске власти, показала као непрактична за мотоциклисте и бициклисте.

Студенти на анархију одговорили анарихијом

Поред Трга Републике, у фокусу јавност претходних дана су и дешавања на оближњем Студентском тргу где је група студената блокирала зграду Ректората Универзитета у Београду са захтевом да ректорка од премијерке затражи смену министра финансија Синише Малог због сумње да је плагирао докторат.

Сафета Бишевац оценила је да је потез петнаестак студената да блокирају Ректорат са захтевом за смену министра анархистичка мера, али је подсетила да су у време када је Мали био градоначелник Београда, објекти у Херцеговачкој улици порушени под окриљем ноћи, што је, како сматра, такође била анархистичка мера спроведена мимо закона.

"На анархију одговарате анарихијом", указала је Бишевац, оценивши, међутим, да ће студенти морати да напусте ректорат и ревидирају своје ставове.

"Слажем се са академиком Душаном Теодоровићем да студенти треба да се држе универзитетских питања, да се не уплићу у политику и кадровска решења, већ да захтевају се Београдски универзитет изјасни о сумњивим докторатима. Проблем је што је Београдски универзитет годинама ћутао, требало је раније да се изјасни и каже у чему је проблем", казала је новинарка Данаса.

Здравству и треба максимално повећати плате

Коментаришући предлог ребаланса државног буџета којим је предвиђено повећање плата у јавном сектору за осам до 15 одсто, Бишевац је рекла да је повећење зараде "увек добродошло", те да поздравља одлуку да здравство добије максималну повишицу.

"Ипак је то најбитније. Када погледамо да медицинске сестре и техничари раде за 35.000 динара, то је мизерно у поређењу са оним колико раде", истакла је Бишевац, подсетивши, међутим, на упозорење економиста да свако повећање плата које је веће од раста БДП-а дугорочно није добро.

Рекла је и да смо већ навикли да медицински радници или возачи "беже из земље", али је скренула пажњу и на одлуку глумца Николе Ђуричка да напусти Србији у пресели се у САД.

"Код Ђуричка нису материјални разлози у питању (...) Људи не само да су незадовољни платама, већ их убија у појам јер не виде светло на крају тунела, не виде перспективу у овој земљи", упозорила је она истичући да Запад пружа не само бољи живот, већ другачију атмоферу.

"Државу треба променити, наш проблем није само актуелни председник Вучић, већ је држава укорењена на криминалу, корупцији... Немамо изграђене институције. Присетимо се док Борис Тадић био председник, сва власт је била у његовим рукама, па Војислава Коштунице, који је додуше најкраће био на власти, па пре тога Слободана Милошевића, Јосипа Броза... Ми имамо дугу традицију аутократске власти која нам није омогућила да формирамо демократске институције", истакла је Бишевац.

Говорећи о изборима који би требало да се одрже на пролеће наредне године, и одлуци опозиционог Савеза за Србију да их бојкотује, Бишевац је рекла да ће СзС бити изложен критикама какву год одлуку да донесе, али да у Србији тренутно не постоје услови за фер и слободне изборе.

Поручила је, међутим, и да СзС треба да засуче рукаве и почне да "шпарта Србијом" као опозиција деведесетих, али и да осим критике власти Александра Вучића, понуде јасну алтернативу коју би грађани могли да прихвате.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер