Početna strana > Hronika > Safeta Biševac: Nije mi jasno zašto je Trg Republike uopšte rekonstruisan, jedino što mi se dopada na tom prostoru je spomenik Vesiću
Hronika

Safeta Biševac: Nije mi jasno zašto je Trg Republike uopšte rekonstruisan, jedino što mi se dopada na tom prostoru je spomenik Vesiću

PDF Štampa El. pošta
utorak, 17. septembar 2019.

 Novinarka lista Danas Safeta Biševac izjavila je u Novom danu TV N1 da joj nije jasno zašto je Trg Republike u Beogradu uopšte rekonstruisan. Kazala je da ne razume arhitektonsko rešenje Trga i da joj se na tom prostoru dopada jedino spomenik zameniku gradonačelnika Goranu Vesiću koji su juče postavili aktivisti inicijative Ne davimo Beograd.

"Meni sve vezano za rekonstrukciju Trga Republike deluje odvratno. Ne vidim ništa ružno u nekadašnjem izgledu Trga, ne vidim zašto su bacili 10 miliona evra. Beograd svakako treba ulepšavati, rekosntruisati neke delove, obnavljati fasade, ali rekonstruisati Trg Repuglike ili, kao što sada najavljuju, Trg Nikole Pašića je bespotrebno bacanje novca", ocenila je Biševac.

Podsetila je i da je arhitektonsko rešenje Trga Republike izabrano na međunarodnom konkursu, ocenivši da modernu arhitekturu "uopšte ne razume".

"Šta je inovativno u popločanju jednog trga!? Na Trgu mi se jedino sviđa spomenik Vesiću, ali plašim se da dugo neće ostati na Trgu", kazala je gošća Novog dana.

Kritikovala je i odluku da se na kolovozu, umesto asflata, postavi kaldrma koja se već ponovo rekonstruiše jer se, bar kako tvrde gradske vlasti, pokazala kao nepraktična za motocikliste i bicikliste.

Studenti na anarhiju odgovorili anarihijom

Pored Trga Republike, u fokusu javnost prethodnih dana su i dešavanja na obližnjem Studentskom trgu gde je grupa studenata blokirala zgradu Rektorata Univerziteta u Beogradu sa zahtevom da rektorka od premijerke zatraži smenu ministra finansija Siniše Malog zbog sumnje da je plagirao doktorat.

Safeta Biševac ocenila je da je potez petnaestak studenata da blokiraju Rektorat sa zahtevom za smenu ministra anarhistička mera, ali je podsetila da su u vreme kada je Mali bio gradonačelnik Beograda, objekti u Hercegovačkoj ulici porušeni pod okriljem noći, što je, kako smatra, takođe bila anarhistička mera sprovedena mimo zakona.

"Na anarhiju odgovarate anarihijom", ukazala je Biševac, ocenivši, međutim, da će studenti morati da napuste rektorat i revidiraju svoje stavove.

"Slažem se sa akademikom Dušanom Teodorovićem da studenti treba da se drže univerzitetskih pitanja, da se ne upliću u politiku i kadrovska rešenja, već da zahtevaju se Beogradski univerzitet izjasni o sumnjivim doktoratima. Problem je što je Beogradski univerzitet godinama ćutao, trebalo je ranije da se izjasni i kaže u čemu je problem", kazala je novinarka Danasa.

Zdravstvu i treba maksimalno povećati plate

Komentarišući predlog rebalansa državnog budžeta kojim je predviđeno povećanje plata u javnom sektoru za osam do 15 odsto, Biševac je rekla da je povećenje zarade "uvek dobrodošlo", te da pozdravlja odluku da zdravstvo dobije maksimalnu povišicu.

"Ipak je to najbitnije. Kada pogledamo da medicinske sestre i tehničari rade za 35.000 dinara, to je mizerno u poređenju sa onim koliko rade", istakla je Biševac, podsetivši, međutim, na upozorenje ekonomista da svako povećanje plata koje je veće od rasta BDP-a dugoročno nije dobro.

Rekla je i da smo već navikli da medicinski radnici ili vozači "beže iz zemlje", ali je skrenula pažnju i na odluku glumca Nikole Đurička da napusti Srbiji u preseli se u SAD.

"Kod Đurička nisu materijalni razlozi u pitanju (...) Ljudi ne samo da su nezadovoljni platama, već ih ubija u pojam jer ne vide svetlo na kraju tunela, ne vide perspektivu u ovoj zemlji", upozorila je ona ističući da Zapad pruža ne samo bolji život, već drugačiju atmoferu.

"Državu treba promeniti, naš problem nije samo aktuelni predsednik Vučić, već je država ukorenjena na kriminalu, korupciji... Nemamo izgrađene institucije. Prisetimo se dok Boris Tadić bio predsednik, sva vlast je bila u njegovim rukama, pa Vojislava Koštunice, koji je doduše najkraće bio na vlasti, pa pre toga Slobodana Miloševića, Josipa Broza... Mi imamo dugu tradiciju autokratske vlasti koja nam nije omogućila da formiramo demokratske institucije", istakla je Biševac.

Govoreći o izborima koji bi trebalo da se održe na proleće naredne godine, i odluci opozicionog Saveza za Srbiju da ih bojkotuje, Biševac je rekla da će SzS biti izložen kritikama kakvu god odluku da donese, ali da u Srbiji trenutno ne postoje uslovi za fer i slobodne izbore.

Poručila je, međutim, i da SzS treba da zasuče rukave i počne da "šparta Srbijom" kao opozicija devedesetih, ali i da osim kritike vlasti Aleksandra Vučića, ponude jasnu alternativu koju bi građani mogli da prihvate.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner