четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Широм Србије одржава се "Ноћ музеја"
Хроника

Широм Србије одржава се "Ноћ музеја"

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 15. мај 2010.

Широм Србије одржава се културна манифестација "Ноћ музеја". Манифестација ће трајати од 18 часова до два сата после поноћи. Специјална емисија "Ноћ музеја уживо" и овде године на РТС-у.

У Београду и још 47 градова у Србији, одржава се једна од највећих културних манифестација, "Ноћ музеја". Манифестацију, која се одржава седму годину заредом, прошле године је посетило око пола милиона људи, а организатори очекују да ће ове године посетилаца бити још више.

Из гостовања Тање Богданов у Јутарњем дневнику

Цела Србија у "Ноћи музеја"

За овогодишњу "Ноћ музеја" карактеристично је то што су практично сви садржаји нови, рекла је пи-ар манифестације Тања Богданов.

Гостујући у Јутарњем дневнику Богданов је истакла да ће Свилајнац, град који иначе нема музеј, од 18 часова до два часа после поноћи цео бити у знаку музеј и додала је да ће посетиоци у Новом Саду имати прилике да виде изложбу војвођанских улица са почетка 19. века, као и познати мађарски жалној накит.

"У Ваљеву се отвара кула Ненадовић. Шабац и Ваљево су крадови који ће после Београда понудити највише садржаја. У Шапцу посетиоци ће моћи да виде изложбу старих фотографских радњи", нагласила је Богданов.

Богданов је рекла да је изложба под називом "Шта жене желе" која је прошле године била најпосећенија у Новом Саду сада премештена у Београд и додала да ће посетиоци моћи да виде ретроспективу адвертајзинга од 19. века па до данашњих дана.

Ноћ музеја уживо на РТС-у

У обележавање Ноћи музеја, другу годину заредом укључила се и Радио-телевизија Србије. Посетиоци ће у галерији РТС-а, у Таковској 10, моћи да виде 30 слика Живорада Настасијевића, из најзначајнијег уметниковог периода, од 1923. до 1943. године.

РТС ће и ове године имати специјалну емисију "Ноћ музеја уживо", која преноси атмосферу са најатрактивнијих места у Београду и у Србији.

Репортажна кола биће у Војном музеју и у Музеју науке и технике, где је нова поставка, а новинари ће се јављати из Олимпијског музеја који се први пут отвара, Историјског музеја Србије, Дворског комплекса, Музеја историје Југославије, Етнографског музеја, Музеја афричке уметности.

Сеоска кућа краљице Марије, старе књиге, стари телефони и аутомобили, тетовирање и афричко фризирање, дечје играчке, медаље и легати спортиста и много добре музике, биће у вашим домовима у ТВ ноћи музеја.

Редакција дописништва РТС-а јавиће се директно из Ниша, Ужица, Крагујевца, Новог Сада, и других градова Србије.

У холу РТС-а, у Таковској 10, наступиће џез оркестар РТС-а, а о феномену Ноћи музеја говориће социолози, културолози, оснивачи манифестације, познате личности из света културе.

Овогодишњу "Ноћ музеја" подржало је 48 градова Србије, седам више у односу на прошлу годину.

Током манифестације своја врата ће отворити 68 музеја, галерија и културних институција у Београду. Улазнице се данас могу набавити на самим локацијама по цени од 300 динара, а једна карта важи за све локације у граду, као и за градски превоз.

У Музеју "25. мај" у Београду биће отворена изложба "Женска страна" чији је циљ да публици приближи један дан у животу радне жене средином 20. века.

Кроз званичне документе, фотографије, ликовна дела, интервјуе, телевизијске емисије, филмове, оригиналне свакодневне предмете из тог времена, а нарочито кроз женске часописе, реконструисани су различити аспекти "женског света".

Посетиоци овогодишње "Ноћи музеја" моћи ће да погледају и нову сталну поставку Војног музеја на Калемегдану, посвећену Другом светском рату, а посебну атракцију те изложбе представљају предмети који су припадали вођи југословенских партизана Јосипу Брозу Титу и лидеру четницког покрета Драгославу Дражи Михајловићу.

Изложени су Титова униформа и оружје, али и Михаиловићеве наочари, метална муштикла и пиштољ који му је поклонио Никола Калабић.

Војни музеј ће ексклузивно за "Ноћ музеја" први пут изложити и немачку машину за шифровање "Енигма", која је заплењена приликом завршних операција ослобођења Београда.

Играчке од 19. века до данас

У Етнографском музеју постављена је изложба играчака од 19. века до данас, док је у Музеју науке и технике отворена нова стална поставка под називом "Други круг" коју чини 25 збирки с више од 700 експоната, докумената и фотографија.

У недавно обновљеном простору Галерије фресака биће отворена и изложба "Студеница - осам векова сликарства", на којој ће бити представљене фреске и одливци архитектонске пластике Богородичине црвке, употпуњени документарним материјалом.

У Конаку кнеза Милоша биће отворена поставка посвећена светској историји и техникама тетовирања, док ће у Дворском комплексу на Дедињу први пут за посетиоце бити отворен један од омиљених објеката краљице Марије Карађорђевић - Сламната кућа.

У Галерији "Гласник" постављена је изложба о историјату црне боје, док ће у Музеју ваздухопловства на Аеродрому "Никола Тесла" бити приређена модна ревија "Јатове униформе кроз време".

"Како настаје легенда" назив је изложбе коју за "Ноћ музеја" припрема Олимпијски музеј у Београду и тиме први пут отвора своја врата за посетиоце.

Међу најзначајнијим експонатима тог музеја су медаља с првих обновљених Олимпијских игара 1896. године, рекет Милоша Црњанског, штафетна палица најбрже "беле" штафете на свету, као и легати бројних домаћих спортиста.

Медија центар "Одбрана" Дома војске Србије, који располаже збирком од више од 1.500 уметничких дела, представиће фотографије с првомајских парада у СФРЈ од 1945. до 1991. године.

У Галерији Студентског културног центра у Београду посетиоци могу да погледају изложбу фотографија Ериха Лесинга насталих током његових путовања по централној и источној Европи у периоду од раних педесетих до средине седамдесетих година 20. века.

Прошлогодишњу "Ноћ музеја" која је одржана у 35 градова Србије посетило је више од 500.000, углавном младих људи, а ове године организатори очекују још већу посету.

"Ноћ музеја" је далеко најпосећенија манифестација у Србији, а ове године се очекује да буде премашен прошлогодиши рекорд. 

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер