петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ватикан: Процес беатификације Јована Павла Другог и Пија Дванаестог
Хроника

Ватикан: Процес беатификације Јована Павла Другог и Пија Дванаестог

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 23. децембар 2009.

Рим – Након четири године од смрти једног од најомиљенијих поглавара Католичке цркве, папа Бенедикт Шеснаести потписао је декрет којим истиче „херојске врлине” свог претходника Јована Павла Другог: тако је званично направљен и први битан корак ка процесу канонизације, којим ће Војтила накнадно бити проглашен светим.

Ипак, поред омиљеног Јована Павла Другог, процесу беатификације (овом првом степену светости) прикључен је и контроверзни папа ПијеДванаести.

Неочекивана одлука папе Рацингера да у суботу потпише декрет којим се поред Јована Павла Другогнаглашавају „херојске врлине” и Пија Дванаестог поприлично је заоштрила већ ионако нестабилне односе између Католичке цркве и јеврејске заједнице.

Папу Пија Дванаестог оптужују посебно италијански Јевреји због нереаговања пред нацистичким депортацијама и пред хорором холокауста током Другог светског рата који се одвијао пред његовим очима.

Напрасна одлука, а нарочито чињеница да је процес беатификације једног од најомиљенијих папа свих времена, Војтиле, започет истовремено са најконтроверзнијим Пијем Дванаестим, изазвала је озбиљне критике италијанских и светских јеврејских заједница.

Ипак, како каже портпарол Министарства спољних послова Израела Игал Палмор: „Беатификација Пија Дванаестог представља одлуку унутар Католичке цркве у коју не желимо да се мешамо. Уколико говоримо о понашању папе Пачелија током холокауста, Израел инсистира на томе да Ватикан дозволи приступ својим архивима како би се истражила његова улога у контексту тог времена.”

Рабин Давид Розен претходних месеци предложио је и 2013. као могућу годину за објављивање поменутих документа (који се тичу папског понтификата у периоду од 1939. до 1958)на основу којих би се утврдила и одговорност папе Пачелија (Пија Дванаестог).„Непријатна је одлука Ватикана да делује пре него што су научници истражили сва есенцијална документа”, коментар је портпаролке музеја холокауста (Јад Вашема) Ирис Розенберг. Управо је у овом највећем музеју посвећеном холокаусту изложена слика Пија Дванаестог испод које стоји коментар:„Иако су током рата извештаји о убиствима Јевреја стизали, папа никада није протестовао.”

Случај Пија Дванаестог не заоштрава први пут односе католика и Јевреја: чак је и историјско путовање папе Рацингера у Јерусалим прошлог пролећа доведено у питање управо због контроверзиповодом улогепапе Пија Дванаестог током Другог светског рата.

Ренцо Гатења, председник италијанске јеврејске заједнице, мишљења је да уколико папина одлука поводом заслуга Пија Дванаестог представља његов коначан став, процена јеврејске заједнице у Риму остаће критичка. Како се истиче у изјави, италијански Јевреји не могу да забораве депортације из Италије, посебно када је у питању воз број 1.021 који је 16. октобра 1943. кренуо са римске железничке станице Тибуртина за Аушвиц, на шта тадашњи папа ПијеДванаести није уопште реаговао.

Оштре критике дошле су и од стране израелског рабина, али и генералног секретара централне јеврејске комисије у Немачкој Стефана Крамера који је изјавио да је „разјарен” и „тужан” због овакве папине одлуке додавши да Бенедикт Шеснаести утиче на историју не пружајући претходно могућност за озбиљну научну дискусију.

Папа Јован Павле Други највероватније ће бити проглашен светим већ на јесен, пет година након смрти. То ће уједно бити једна од рекордних одлука када је реч о процесу канонизације.

Након потписивања декрета којим се потврђују херојске врлине, ред је на комисију доктора и теолога да утврде „чуда” која су дело двају бивших папа, што уједно представља још једну неизбежну фазу процеса канонизације. На ред потом долазе бискупи, кардинали па и сам папа који ће морати једнако да потврде постојање поменутих „чудеса”.

За пример једног од најпознатијих „чуда” омиљеног Војтиле узима се оздрављење младе француске калуђерице, која је након посете папи Јовану Павлу Другом излечена од Паркинсонове болести

Ипак, нису сви сагласни ни са беатификацијом Јована Павла Другог: тако је кардинал Годфреј Данијелс, белгијски врховни надбискуп, изјавио да се овај процес одвија исувише брзо.

Још увек нису сигурне последице изненадног потеза папе Рацингера да започне процес канонизације Пија Дванаестог: за сада многи говоре да је могуће да ће ова одлука довести у питање и папину посету синагоги у Риму, предвиђену за 17. јануар.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер