понедељак, 19. август 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вечерас у Ваљеву, Ивањици и Пријепољу протести против намере власти да дозволи компанији Рио Тинто отварање рудника литијума у долини Јадра
Хроника

Вечерас у Ваљеву, Ивањици и Пријепољу протести против намере власти да дозволи компанији Рио Тинто отварање рудника литијума у долини Јадра

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. август 2024.

 Вечерас ће у Ваљеву, Ивањици и Пријепољу бити одржани протести грађана против намере актуелне власти да дозволи компанији Рио Тинто отварање рудника литијума у долини Јадра.

Протест у Ваљеву под називом „Неће копати“ и с почетком у 19 часова, најавили су редитељ Зоран Ђорђевић и покрет „Ваљевски шипак“. Ђорђевић је познати и вишеструко награђивани редитељ, који неколико деценија живи у Бразилу.

У позиву упућеном преко друштвених мрежа наводи се да се ради о мирном породичном протесту против рударења литијума, без страначких обележја.

„Преображење Господње почињемо други сет окупљања у Србији, сви под једном заставом!“, поручили су организатори протеста.

Претходни протест против рудника литијума, у Ваљеву је одржан 22. јула у присуству великог броја грађана.

Уједињена опозиција Ивањице упутила је апел грађанима да се окупе вечерас у 19 часова испред зграде општине, али овај пут не у оквиру својих политичких активности, већ као забринути житељи ове вароши који желе да подигну свест о важности заштите животне средине.

У саопштењу које су објавили, истакнуто је да је неопходно подићи свест о екологији и подржати протесте против ископавања литијума.

„Овај протест није политички, већ еколошки. Очување наше природе и животне средине је одговорност свих нас, без обзира на политичку припадност. Заједно можемо да заштитимо нашу Ивањицу, нашу Србију и нашу будућност“, поручили су из уједињене опозиције.

На оба протеста, како је најављено, присуствоваће представници Савеза еколошких организација Србије (СЕОС).

У Пријепољу протестна вожња

У Пријепољу је за вечерас у 18 часова најављена протестна вожња против ископавања литијума у Србији. Организатори су еколошки активисти и активисткиње, који истичу да је ово нестраначки скуп чији је циљ да пошаље јединствену поруку и пружи подршку грађанима и грађанкама који се широм Србије противе најављеном отварању рудника литијума.

Због потешкоћа у организацији скупа у граду и касније шетње, као и бојазни да ће бити провокација, организатори пријепољског протеста против ископавања литијума одлучили су се за вожњу која ће почети на крају кањона Милешевке. Сматрају да управо то место, где се налазе манастир Милешева, Савина вода, град Милешевац и џамија у Хисарџику, симболизује оно што највише красе Пријепоље – јединство народа који овде живе, преноси Форум.инфо. 

Неки од организатора скупа нашли су се ових дана на мети таблоида, али кажу да их то неће одвратити од намере да покажу да је и Пријепоље уз већину грађана и грађанки Србије који не желе рударење литијума и уништење природе и животног окружења.

Протести одржани у више од 50 градова

Од 28. јуна до 10 августа, у организацији еколошких удружења и група грађана, протести због најаве отварања рудника литијума одржани су више од 50 градова: Лозници, Београду, Лесковцу, Чачку, Нишу, Врању, Лазаревцу, Владимирцима, Малом Зворнику, Белој Цркви, Ваљеву, Љигу, Барајеву, Богатићу, Гроцкој, Краљеву, Неготину, Коцељеви и Шапцу.

Грађани су бунт исказали и на протестима у Ариљу, Аранђеловцу, Крупњу, Младеновцу, Косјерићу, Параћину, Пожеги, Мионици, Убу, Рашки, Панчеву, Тополи, Осечини, Рачи, Смедереву, Рековцу, Бресници, Бору, Инђији, Сремској Митровици, Јагодини, Книћу, Ужицу, Крагујевцу, Новом Саду, Бајиној Башти, Обреновцу, Горњем Милановцу, Суботици, Смедеревској Паланци, Крушевцу и Зајечару.

На свим скуповима је затражено да власт усвоји закон о трајној забрани геолошких истраживања и експлоатацији литијума и бора у Србији.

Протесте због најаве отварања рудника литијума подржале су многе познате личности попут глумаца Јелисавете Секе Саблић, Ненада Јездића, Бојане Новаковић, Светлане Цеце Бојковић, Горице Поповић, Јелене Ступљанин, академика и драмског писца Душана Ковачевића, режисера Горана Марковића, музичара Зорана Костића Цанета, певача Милана Топаловића Топалка…

Протесте су подржали и универзитетски професори Иванка Поповић, Тамара Џамоња Игњатовић, Драгана Ђорђевић, Душко Брковић, Мило Ломпар, Ратко Ристић, Бранимир Јованчићевић, Душко Кузовић, Лазар Кричак, Јово Бакић, Љиљана Томовић, Дејан Шошкић…

Подршку народу који протестује против отварања рудника литијума дали су и кошаркашки тренер Душко Вујошевић, кошаркаш Владимир Штимац, писац Гојко Божовић, академик Ненад Крстић, принц Филип Карађорђевић, 100 медицинских радника из Горњег Милановца, неколико удружења Срба с Косова и Метохије, све опозиционе политичке странке и покрети…

Намеру власти да дозволи компанији Рио Тинто отворање рудника литијума у долини Јадра осудили су и поједини великодостојници Српске православне цркве: митрополит аустралијско-новозеландски Силуан, митрополит зворничко-тузлански Фотије, епископ дизелдорфски Григорије и неколико свештеника.

Председник Србије Александар Вучић је више пута поновио да би рудник литијума компаније Рио Тинто у Јадру требало да почне с радом 2026. године, „уколико се обезбеде гаранције да неће бити угрожавања животне средине и здравља људи“, зашта ће, како је рекао, он бити гарант.

У протеклих осам дана, власти су ухапсиле и на полицијско испитивање привеле више од 40 еколошких активиста који се терете за „насилно рушење уставног поретка“. Многима су одузети мобилни телефони и претресени станови.

Златко Кокановић из Удружења „Не дамо Јадар“ изјавио је јуче на Текеришу да ће се наредни кораци када је реч о форми протеста због најаве ископавања литијума, предузимати сходно томе како се власт и компанија Рио Тинто буду понашали.

(Бета)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер