четвртак, 02. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Цвијан: Пропала реформа правосуђа из 2010. коштала државу милионе евра
Хроника

Владимир Цвијан: Пропала реформа правосуђа из 2010. коштала државу милионе евра

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 01. октобар 2013.

БЕОГРАД - Председник скупштинског Одбора за уставна питања и законодавство Владимир Цвијан изјавио је данас да ће држава имати финансијску штету која се мери милионима евра због пропале реформе правосуђа спроведене 2010. године, истичући да садашње Министарство правде и државне управе настоји да поправи затечено стање.

"Реформа правосуђа срповедена 2010. очигледно је доживела колапс, што је потврдила и одлука Уставног суда да се све судије и тужиоци који су тада нереизабрани врате на посао, а то су потврдиле и Европска унија и Венецијанска комисија", рекао је Цвијан Танјугу.

Он, међутим, није желео да коментарише процену Друштва судија Србије колико ће новца морати држава да плати као обештећење враћеним судијама.

"То је сада на судовима, али процена је дефинитивно да се штета мери милионима евра", казао је Цвијан.

Председница Друштва судија Драгана Бољевић изјавила је да би, према рачуници тог удружења, накнаде враћеним судијама и тужиоцима, који су тужили државу, могле да буду не мање од 17 милиона евра укупно.

Цвијан је указао да је циљ садашњег Министарства правде и државне управе, са Николом Селаковићем на челу, да се поправи стање које је затечено после пропасти реформе правосуђа из 2010. године и навео да је један од начина за то доношење новог закона о мрежи судова, о коме ће Скупштина одлучивати средином октобра.

Применом тог закона многи градови ће поново добити судове па ће правда бити ближа грађанима и поступци много јефтинији, казао је он и као пример навео враћање судова у Горњи Милановац, Аранђеловац, Петровац на Млави, Димитровград, Сенту, Шид и Бачку Паланку.

Помоћник министра правде и државне управе Чедомир Бацковић рекао је Танјугу да се основни закони који треба да буду донети током предстојећег реформског процеса односе на устројство судског система - закон о мрежи судова, закон о судијама, закон о јавним тужилаштвима и закон о уређењу судова.

Бацковић је указао да ти закони треба да реше, с једне стране ситуацију судија који су од стране бивше власти били разрешени па их је Уставни суд вратио на позицију, а са друге недовољног броја судова, јер је велики број судова и тужилаштава био укинут током претходне неуспешне реформе и тиме смањен приступ правди грађана.

"Сада ћемо оснивањем једног броја нових судова, односно надомештањем оних укинутих без правог разлога и распоређивањем судија које су одлуком Уставног суда враћене на дужност, покушати да решимо проблем и појачамо приступ правди", указао је Бацковић.

Бацковић је подсетио да Национална стратегија за реформу правосуђа од 2013. до 2018. године, која је почела да се спроводи почетком септембра има за циљ да суђења трају краће, да суство буде независно и непристрасно као и да омогућити предвидив правни систем.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер