Početna strana > Hronika > Vladimir Vukčević: Danas dokumentacija za izručenje Divjaka
Hronika

Vladimir Vukčević: Danas dokumentacija za izručenje Divjaka

PDF Štampa El. pošta
sreda, 09. mart 2011.

Beograd – Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević izjavio je da će danas Ministarstvu pravde Srbije dostaviti dokumentaciju za izručenje iz Austrije penzionisanog generala Armije BiH Jove Divjaka.

Vukčević je na konferenciji za novinare rekao da postoji dovoljan stepen osnovane sumnje da je Divjak učestvovao u zločinu u Dobrovoljačkoj ulici 1992. godine u Sarajevu gde je ubijeno 18, a ranjena 21 osoba.

„Bez obzira na odluku Austrije, bez obzira na političke izjave koje stižu, ja postupam samo po zakonu. Ako je takvo moje postupanje, ponavljam isključivo po zakonu, problem - neka me smene”, rekao je Vukčević.

Na pitanje da li pritisci dolaze iz vlasti, Vukčević je odgovorio odrečno, ali je naveo da kada je reč o kritikama i pritiscima misli na nevladine organizacije i „analitičare” po predmetima ratnih zlocicna koji se pojavljuju u medijima.

„Ako sam ja svojim zakonitim postupanjem prepreka na putu evropskih integracija - pristajem da me smene. Ali ne pristajem da pravim selekciju žrtava na osnovu toga čije političke elite 1990-ih bile više, a čije manje krive za užase koji su se dogodili”, kazao je Vukčević.

On je rekao da ni posle 19 godina nema materijalne ili pravosudne istine o zločinu nad vojnicima u Dobrovoljačkoj ulici i da je spreman na svaku saradnju u cilju rešavanja problema paralelnih istraga, ali ne po cenu brisanja ubijenih sa spiska žrtava.

„Da li je Divjak kriv o tome može da odluči samo sud ili u Srbiji ili u BiH”, rekao je Vukčević.

Vikčević je podsetio da u predmetu Dobrovoljačka Bosna vodi istragu protiv 15 osoba među kojima je i Divjak i da je tako „već” šest godina.

„Ko je odgovoran za činjenicu da je od momenta izvršenja zločina u Dobrovoljačkoj ulici pa do pokretanja istrage prošlo 12 godina.Zašto je posle pokretanja istrage Divjak stavljen na poternicu tek pet godina kasnije, neka su od pitanja koja su, kako je naveo srpski tužilac, doprinela da taj ali i neki raniji predmeti postanu međunarodni problem.

On je upitao odakle je informacija da u predmetu „Maslenica” srpsko tužilaštvo traži istragu protiv istaknutog policijskog funkcionera Hrvatske, kao i informacija o postojanju optužnice protiv bivše dorektorke vukovarske bolnice Vesne Bosanac, navodeći da su obe „netačne i zlonamerne”.

Uhapšen 3. marta na aerodromu u Beču na osnovu poternice Srbije zbog ratnog zločina 1992, Divjak je sinoć uslovno pušten na slobodu uz kauciju od 500.000 evra i ograničenje da ne sme napustiti Austriju.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner