петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Војни и безбедносни аналитичари скептични по питању хапшења Младића
Хроника

Војни и безбедносни аналитичари скептични по питању хапшења Младића

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 29. октобар 2010.

Београд -- Војни и безбедносни аналитичари сумњају да ће одлука о повећању награде за поуздане информације о томе где се крију двојица хашких бегунаца, дати резултате.

Аналитичар Александар Радић оцењује да се влада труди да учини оно што може, али да је проналажење хашких оптуженика посао безбедносног система.

"Посао није ни мало наиван и само један сегмент у причи је евентуално очекивање да би неко из окружења Ратка Младића, или неко ко, замислимо, има индиректне информације, могао да помогне у потрази", рекао је Радић.

Он сматра да само повећање износа награде не значи много, јер се и досад нудио новац, што није довело до резултата, али да је оно чин који ЕУ треба да покаже "да се заиста мисли озбиљно".

Радић је рекао да тај потез не оцењује негативно, али да га не би требало ни преценити.

Војни аналитичар Бојан Димитријевић је оценио да је "у принципу реч о жељи владе да покаже да нема сазнања и да су сва сазнања са стране добродошла", да је "истрага исцрпљена и да нових сазнања нема".

Истичући да је та одлука владе показатељ да су државни органи исцрпли редовна средства да потраже Младића и да на тај начин желе да покажу да је истрага могућа другим средствима - повећењем награде, Димитријевић је оценио да "људи који имају неко сазнање, вероватно, не желе да га поделе са владиним органима".

Војно-политички коментатор Љубодраг Стојадиновић сматра да је одлука Владе да повећа награде "бесмислена у сваком погледу", јер "ни на који начин не може и неће повећати оперативну способност власти у Србији да заврши тај посао".

Та одлука владе "представља покриће за неспособност групе људи која је у том смислу најодговорнија зато што тај посао није завршен", рекао је он и додао да ту, пре свега, мисли на специјалног тужиоца за ратне злочине Владимира Вукчевића и људе који би у том смислу требало да да помогну.

Професор на Факултету за безбедност у Београду Зоран Драгишић је оценио да та одлука владе представља "јефтин маркентишки трик да свету покаже да се нешто ради, да се покушава ухапсити Младић".

"Наравно да повећање награде неће ни на који начин олакшати хапшење Младића, али мислим да је то у једној речи врло јефтин маркетиншки трик", рекао је Драгишић.

Подсетимо, Влада Србије усвојила је одлуку којом се одређује новчана награда у износу од 10 милиона евра за информацију која би довела до проналажења и лишавања слободе хашког оптуженика Ратка Младића, као и новчана награда у износу од милион евра за информацију која би довела до проналажења и хапшења Горана Хаџића.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер