Početna strana > Hronika > Vuk Jeremić: Nerealno je očekivati da smo blizu povlačenja tužbi s Hrvatskom
Hronika

Vuk Jeremić: Nerealno je očekivati da smo blizu povlačenja tužbi s Hrvatskom

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 29. novembar 2010.

Nerealno je očekivati da smo blizu povlačenja tužbi s Hrvatskom, jer na osnovu javnih istupanja hrvatskih zvaničnika, stiče se utisak da po tom pitanju ne postoji jedinstven stav ključnih institucija u Zagrebu, kaže u intervjuu za “Blic” Vuk Jeremić, šef srpske diplomatije.

Ni Priština, dodaje Jeremić, čini se da u ovom trenutku nije spremna za početak dijaloga s Beogradom.

- Tako izgleda prema informacijama koje dobijamo od partnera iz međunarodne zajednice. Iako smo mišljenja da bi za sve bilo bolje da pregovori krenu što je pre moguće, bićemo strpljivi - kaže Jeremić.

Da li je Srbija već napravila tim za pregovore - ko će ga voditi i o kojim temama bi moglo da se razgovara?

 Razradili smo strategiju za pregovore o svim pitanjima u skladu sa državnom politikom Srbije. Njih će voditi eksperti za date oblasti, a ne visoki funkcioneri. Dijalog bi, po nama, trebalo započeti od tema koje su najmanje opterećene političkim neslaganjima, poput sudbine nestalih lica, saobraćaja ili komunikacija...

Kakve su šanse da se na stolu u dijalogu u jednom trenutku nađe pitanje statusa ako znamo stav SAD i EU prema toj ideji?

- Veliki broj problema koje ćemo pokušati da rešimo, u svom korenu imaju to što Beograd i Priština potpuno oprečno gledaju na budući status pokrajine. Njih neće biti moguće rešiti a da se o tome ne razgovara. Ali, tu činjenicu ne treba zloupotrebljavati u unutrašnje političke svrhe. Mi iskreno želimo kompromis, a ne dublje zamrzavanje konflikta.

Mnogi vas kritikuju zbog toga što ste u dosadašnjem radu isuviše stavljali akcenat na nacionalna pitanja, a manje na evropsku politiku za koju se zalagao ostatak Vlade. Da li treba očekivati promenu spoljnopolitičkog kursa u 2011?

- Prioriteti spoljne politike ostaju nepromenjeni. Kao i do sada, naša nepokolebljiva evropska orijentacija biće praćena jasnom brigom za očuvanje nacionalnih interesa. U ovim teškim vremenima jedino nacionalno odgovorna politika može biti istinski progresivna i evropska, kao i obrnuto.

Kakvi su nam planovi na polju regionalne saradnje u 2011?

- Odnosima u regionu u narednoj godini biće posvećena posebna pažnja. Srbija će u 2011. godini i u formalnom smislu postati središte regionalne saradnje, s obzirom na to da smo dobili status predsedavajućeg u tri značajne regionalne organizacije - Centralnoevropskoj inicijativi, Jadransko-jonskoj inicijativi i Procesu saradnje u jugoistočnoj Evropi.

Da li ćete se kandidovati za mesto potpredsednika u Demokratskoj stranci? I zašto?
- Da. Kandidaturu sam zvanično podneo krajem prošle nedelje. Na poslednjoj sednici Glavnog odbora DS doneli smo odluku da se kampanja za stranačke funkcije ne vodi u sredstvima javnog informisanja, pa vas zato molim da me razumete što ne mogu da vam kažem bilo šta više od ovoga.

Šta ako ne pobedite? Da li ćete biti spremni da vratite funkciju ministra?

- Članovi Vlade za svoj rad odgovaraju državnom vrhu koji preko Narodne skupštine odlučuje o njihovom poverenju. Mandati ministara su im, u tom smislu, u svakom trenutku na raspolaganju.

Po istraživanjima javnog mnjenja, nalazite se među najpopularnijim političarima u Srbiji. Da li biste prihvatili mesto premijera ako vam u rekonstrukciji Vlade to bude ponuđeno?

- Uveren sam da se, ukoliko dođe do rekonstrukcije, neće dovoditi u pitanje mesto premijera Mirka Cvetkovića.

Da li se DS priprema za izbore u 2011?

- Za sada postoji konsenzus u okviru vladajuće koalicije da bi sledeće izbore trebalo održati na proleće 2012. Što se tiče DS, ne verujem da će se taj stav menjati, ali treba biti spreman na sve eventualnosti.

Koliko ste do sada proveli vremena u vazduhu, s obzirom na česta putovanja?

- Nemam tačan podatak o tome, ali čini mi se da govorimo o par hiljada sati u prethodne tri i po godine, koliko sam proveo na mestu ministra spoljnih poslova. S obzirom na to da smo se odlučili da pokušamo da diplomatskim sredstvima sprečimo masovno priznavanje Kosova, nije bilo drugog načina da se to i ostvari, uz sve druge spoljnopolitičke prioritete. Malo ko je na svetu očekivao da ćemo postići takav rezultat, ali trud se isplatio.

U šatoru s Gadafijem

Najegzotičniji utisak iz zemalja koje ste obišli zbog Kosova?

- Bilo je mnogo neobičnih situacija, ali jedna od onih koju ću zauvek pamtiti svakako jeste vožnja od nekoliko stotina kilometara u dubinu Sahare i šator okružen kamilama u kojem nas je primio libijski lider, pukovnik Gadafi.

(razgovor vodio: Nikola Jovanović)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner