Kolumne Đorđa Vukadinovića

Prvi, drugi, treći

PDF Štampa El. pošta
Đorđe Vukadinović   
utorak, 13. septembar 2011.

Dok prištinske vlasti prave planove i sve otvorenije prete kako će nakon 15. septembra „uspostaviti suverenitet“ na čitavoj teritoriji Kosova,   centralna tema srpskih medija i političkih kuloara već danima su Vikiliksovi izveštaji (novi serijal) i moguća veza ovdašnje pevačice sa jednim, valjda, albanskim biznismenom. Mogu samo još jednom da konstatujem, tj. parafraziram ono što sam već rekao povodom Željka Mitrovića i njegovog letošnjeg rata sa Hrvatskom povodom zaplenjene jahte: stvari na Balkanu bi po Srbe i Srbiju stajale drugačije i neuporedivo povoljnije da smo bivšu državu, Kosovo i Krajinu branili makar upola tako žustro kao što se Željko bori za svoju jahtu i kao što su se ovdašnji mediji poslednjih nedelja brinuli za nacionalnu i devojačku čast Nataše Bekvalac.

Što se tiče Vikiliksa, interesantno je da se sada u njegove izveštaje kunu oni koji su ga na početku proglašavali za puku američku ujdurmu i „izmišljotinu CIE“. U svakom slučaju, ima dosta pikantnih detalja, ali malo zaista novog. Ko to do sada nije znao, mogao je da se uveri da strani faktor u najvećoj meri kontroliše i kreira ovdašnji politički život, da svoje sagovornike prilično dobro poznaju i – što im je teško zameriti – pomalo preziru. Saznali smo da su iz aktuelne vlasti obećavali maksimalnu „fleksibilnost“ po pitanju stava prema kosovskoj nezavisnosti (zar je iko time mogao biti iznenađen?), kao i da se pisci izveštaja pomalo nerviraju kad god ta „fleksibilnost“ nije dovoljno manifestna. Ukratko, saznali smo uglavnom ono što smo već znali, ili slutili – što ne znači da je zbog toga čitava stvar manje tužna i ponižavajuća.          

Da nije u pitanju – još uvek – vojno najmoćnija zemlja sveta, rejting američke diplomatije posle Vikiliksa pao bi na najniže moguće grane i ubuduće bi svi u širokom luku izbegavali razgovore sa američkim zvaničnicima na bilo koju temu sem vremena i sportskih rezultata. E, ali pošto je reč o zemlji koja na vojsku godišnje troši više nego prvih deset iza nje nema sumnje da će američki ambasadori, izaslanici i posrednici i ubuduće biti rado i sa osmehom dočekivani širom sveta.   

Kada malo vratimo film, da se primetiti kako su aferu Vikiliks, u svetskim razmerama, u drugi plan uglavnom potisnuli događaji na severu Afrike i ubistvo Bin Ladena, i to na veoma sličan način kao što je bombardovanje SRJ svojevremeno sa dnevnog reda i Klintonovog vrata skinulo aferu sa Monikom Levinski, koja ga je zamalo koštala predsedničkog mandata. Ne znači, naravno, da se ovi događaji na to svode i mogu samo time objasniti, ali se sigurno ni taj „banalni“ i „trivijalni“ aspekt ne bi smeo isključiti prilikom njihovog objašnjenja.

Ako nas je istorija do sada ičemu naučila, onda je to saznanje da se iza velikih stvari i uzvišene retorike često kriju najniži motivi i najsebičniji interesi. Zato, ako ima nekih novina u svetskoj politici nakon Vikiliksa, onda je to verovatno sveopšte skidanje maski  i oblandi sa fasade svetske, a naročito američke politike. Sve je manje truda oko forme i pakovanja, i sve se očiglednije pomalja ogoljena suština klasične politike moći.

Koliko groteskno deluju papagajski ponavljane formulacije iz NATO saopštenja u kojima se i dan-danas rutinski ponavlja fraza kako će akcija u Libiji biti nastavljena „sve dok postoji opasnost od progona civila“!? Pri čemu je više nego očigledno da su najugroženiji civili upravo u gradovima koji su još lojalni Gadafiju i koje, uz pomoć avijacije i komandosa, opsedaju združene snage pobunjenika i NATO alijanse. I teško je reći šta je tu gore i strašnije – ukoliko autori ovih ciničnih saopštenja zaista veruju u to što govore, ili, ukoliko ne veruju, ali ih naprosto nije briga čak ni toliko da se potrude da svojim rečima i formulacijama obezbede kakvu-takvu uverljivost.

Naravno, inteligentniji američki politički mislioci, od Kisindžera do DŽozefa Naja, znaju da to nije dobro i da je moć SAD, do sada, koliko na respektabilnoj sili počivala i na relativno uverljivim „pričama“ o slobodi, pravdi i demokratiji, odnosno, na sklonosti miliona ljudi širom sveta da u te priče poveruju. Ali zaslepljena i razobručena moć uglavnom ne haje za takva upozorenja, suptilnosti i nijanse. Baš kao ni nestrpljivi i neinteligentni verbalni protivnici Imperije, koji svako posrtanje na njujorškoj berzi dočekuju kao pouzdani dokaz kako „propade Amerika“. Uostalom, vrlo je moguće i da su se tokom prvog veka pre nove ere, za vreme italskog i građanskih ratova, neki po Aziji, Africi, Galiji i Germaniji ponadali kako je „sa Rimom gotovo“ –  dok je on, zapravo, tek ulazio u period svoje maksimalne teritorijalne ekspanzije.

Doduše, istorija se danas na neki način jeste ubrzala (mada je to ubrzanje uvek, bar jednim delom, i klasična perspektivistička iluzija), a kriza u koju je svet pre par godina ušao ne može se otpisati i bagatelisati kao puko i prolazno kašljuckanje svetskog kapitalističkog sistema, sa zapadom kao neospornim hegemonom. Drugim rečima, ima dosta simptoma koji ukazuju na značajne i dalekosežne promene odnosa snaga u svetu i da SAD, odnosno zapadne zemlje neće još dugo moći da zadrže svoj dominantni položaj. Naravno da će se to pre ili kasnije morati odraziti i na naš region, ali je jasno da će do tada još dosta vode proteći Dunavom, i da bi srpsko državno magare, ne samo na Kosovu, moglo višekratno lipsati do te zelene trave.

Jedni, odnosno većina po „mejnstrim“ medijima, strankama i katedrama, nastupaju kao da je istorija zbilja završena sa padom berlinskog zida i odnosom snaga kakav je uspostavljen devedesetih godina prošlog veka. Što iz duhovne lenjosti, što iz materijalnog interesa, a najviše iz kombinacije jednog i drugog („smiješani najlakše se piju“), oni smatraju da nema ni smisla ni potrebe suprotstavljati se volji Imperije, a pogotovo maštati o nečemu što bi makar ličilo na samostalnost i državnu politiku. Nasuprot njima, stoje drugi, trenutno marginalni i nazovi „alternativni“, za koje je Amerika već odavno propala, samo se to još uvek ne vidi dovoljno (dok se, s druge strane, Sovjetski Savez, zapravo, nikada nije raspao, nego je to, valjda, sve bio samo lukavi plan KGB-ovoh stratega da se oslobode komunizma i glomaznog birokratskog aparata?!), za koje Rusija nikada ne greši i ni u čemu ne može da bude kriva – ni u Srbiji, ni u Libiji – i koji samo čekaju da „baćuška“ Putin na belom konju ujaše u Beograd i Prištinu, a oni zasednu na mesta prethodnika.

Prvi su moćni i opasni, drugi, zasad, samo sitne štetočine koje služe kao karikatura i alibi prvima. Ali se, to je više nego jasno, ni od jednih ni drugih ne može praviti ozbiljan državotvorni projekt.

Ima li „trećih“ na vidiku? 

 

Od istog autora

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner