понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Да ли је сусрет Николића и Јахјаге само пука формалност?
Коментар дана

Да ли је сусрет Николића и Јахјаге само пука формалност?

PDF Штампа Ел. пошта
Слободан Јовановић   
среда, 06. фебруар 2013.

Председници државе Србије и тзв. државе Косово Томислав Николић и Атифете Јахјага у среду 6. фебруара први пут ће се сусрести под покровитељством ЕУ, тачније под покровитељством Кетрин Ештон. Мишљења о овом сусрету су подељена и чини се да у Београду преовлађује позитивно мишљење о исходу овог сусрета, макар када је владајућа коалиција у питању. Милован Дрецун, председник скупштинског одбора за КиМ, како преноси „Глас Америке“ изјавио је по питању тога да ли је сусрет симболичан следеће: „симболичан може да буде у смислу првог сусрета на највишем политичком нивоу. Међутим, он има свакако суштински значај јер то показује спремност и Приштине да, без обзира на тврдње које стижу из Тачијевог табора да је све завршено по питању тзв. независности, да ништа није завршено, да они морају да разговарају са Србијом о најосетљивијим политичким питањима јер Косово, како данас стоје ствари нема никакву перспективу ако се не постигне договор са Београдом”[1]

С друге стране присталице Српске радикалне странке у Београду оштро се противе овом сусрету. Немања Шаровић, потпредседник СРС-а, изразио је своје негодовање због овог сусрета.“Јасно је било да су западне газде Томиславу Николићу намениле најмрачнију улогу у српској историји, а то је најбруталнија издаја српских националних интереса. Николић сутрашњим састанком са овом назови председницом Косова исписује најмрачнију страницу српске историје”.[2]

Готово исти је случај и са косовским политичарима који представљају тзв. покрет Самоопредељење. Они у овом сусрету не виде ништа спектакуларно. Посланик Скупштине Косова из покрета Самоопредељења Реџеп Сељими преноси став те странке да Јахјага уопште не треба да се састаје са Николићем, нити да преговара са било ким из Србије. “Поред председнице, ни премијер не треба да се састаје и преговара са било ким из Србије, пошто ни премијер не представља интересе грађана. Ни председница не представља ништа више до споразум који је без вредности“, [3]рекао је Сељими.

Косовски “политички аналитичар” Хаљиљ Матоши сматра да се састанак два председника организује због унутрашњих потреба ЕУ, како би се њено укључивање у решавање косовског проблема показало као успешна прича. Матоши сматра да састанак Јахјага-Николић у суштини користи само српским интересима како би се створио привид да, ето, разговарају и са дојучерашњим непријатељима како би се пронашло решење проблема.

"Косову мало или нимало не користи овај састанак, пошто Косово има своје решење као независна и суверена држава. Вредност овог састанка умањује политички профил председнице Косова, која не зна ни шта да тражи, нити шта да нуди” изјавио је Матоши.

На дневном реду предвиђеног састанка“биће паралелизам институција, безбедност грађана, слобода кретања, мир и стабилност у покрајини". Николић ће, кажу његови сарадници, поновити да Србија показује "озбиљност у решавању проблема и спремност да преузме одговорност", али да полазна премиса у разговорима остаје да Србија никада неће признати једнострано проглашену независност Косова.

Саговорница председника Николића Атифете Јахјага објаснила је Радију Слободна Европа да председнички сусрет представља само подршку дијалогу који о Косову већ месецима воде премијери Ивица Дачић и Хашим Тачи. Она додаје да неће бити компромиса који угрожавају независност Косова.

„Наш став је јединствен, став институција Републике Косово по том питању и у томе нема разлика. Видели сте да до сада није било компромиса који би били на штету наших интереса и наших грађана. Сви договори су у складу са законима и Уставом Републике Косова“. [4]

Какав закључак се може извести из горе наведених изјава? Тзв. покрет Самоопредељење је против сусрета Јахјаге и Николића, али су такође и присталице СРС против тог сусрета јер га сматрају издајом виталних интереса Србије. Разни аналитичари имају своја мишљења о смислу састанка али посматрано потпуно објективно овај сусрет не може да користи Србији јер је под патронатом ЕУ. Тачно је да Ештонова жели да покаже да је у преговорима Београда и Приштине постигнут значајан напредак, али то је само пука магла која се диже из Брисела.

Србија ништа не може добити овим сусретом јер је његова симболика сасвим јасна. “Србија и Косово су почели да преговарају” и то је девиза ЕУ. Ништа се конкретно не може постићи овим разговором осим пуког симболичног сусрета који у пракси ништа неће значити. Међутим, иако је сам састанак председнице тзв. Републике Косово и председника Србије обична формалност коју ће Ештонова искористити да задобије политичке поене, он може представљати увод у конкретније разговоре који се могу показати плодотворним. Разговори Тачија и Дачића добиће још више на значају након овог сусрета. Тако да упркос томе што Србија ништа неће добити овим састанком његове потенцијалне последице могу бити веома повољне упркос противљењима из табора радикала. Најважније је да Србија покаже вољу да жели да преговара са Приштином иако се круцијално питање о коначном статусу Косова непрестано гура под тепих.    


 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер