Početna strana > Rubrike > Komentar dana > Dolazak Rio tinta ili još jedna velika pljačka Srbije
Komentar dana

Dolazak Rio tinta ili još jedna velika pljačka Srbije

PDF Štampa El. pošta
Slobodan Jovanović   
petak, 09. april 2010.

Mnogi su za australijsku kompaniju “Rio tinto”[1] čuli tek nedavno kada su mediji izvestili da su kineske vlasti uhapsile i osudile četvoricu direktora ove velike korporacije[2]. Australijski državljanin Stern Hu, jedan od direktora kompanije, osuđen je na deset godina zatvora dok su njegove kineske kolege osuđene na 14, osam i sedam godina zatvora zbog primanja mita od 13 miliona dolara, kao i za industrijsku špijunažu kineskih kompanija koje eksploatišu brojna rudna bogatstva ove ogromne zemlje.

„Rio tinto“ je britansko-australijska rudarska kompanija koja ima sedište u Londonu i Melburnu. Ova kompanija je osnovana još davne 1873. kada je međunarodni konzorcijum investitora od španske vlade kupio kompleks rudnika u blizini reke po imenu Rio tinto u Španiji. Od tada kompanija je postala jedna od vodećih svetskih rudarskih korporacija koja se bavi eksploatacijom ruda aluminijuma, bakra, uglja, uranijuma i dijamanata. Ne treba pominjati da pomenuta kompanija ima predstavništva po celom svetu.

Kompanija „BHP Biliton“, koja predstavlja najveću svetsku rudarsku kompaniju i koja je nastala 2001. godine spajanjem australijske BHP kompanije i britansko-holandskog „Bilitona“, ponudom od 147 milijardi dolara želela je da otkupi „Rio tinto“, ali je rukovodstvo kompanije odbilo ovu ponudu.[3]

Evropski prizvođači čelika su izrazili zabrinutost zbog mogućnosti da jedna kompanija preuzme monopol u istraživanju i eksploataciji ruda u čitavom svetu. Ali ovo nije kraj brigama antimonopolista pošto su i već pomenuti Kinezi više nego zainteresovani za kupovinu ove kompanije. Naime, Kinezi su bili u igri oko kupovine ove korporacije a visina njihove ponude iznosila je čitavih 200 milijardi dolara.[4]

Rio Tinto dolazi u Srbiju

Mineral jadarit, koji je u Srbiji otkriven 2006. godine, zbog sličnosti sa mineralom iz filma odmah je dobio egzotično ime “kriptonit”. „Rio tinto“ je odmah po otkriću vrednog i retkog minerala u jadarskom basenu u okolini Loznice, kao i u Janoku u okolini Kraljeva, došao u Srbiju kako bi mogao da u budućim rudnicima eksploatiše pomenuti mineral.

Bez obzira na to ko na kraju bude postao većinski vlasnik kompanije „Rio tinto“, gotovo je sigurno da će ova kompanija, koja svoje predstavništvo u Srbiji ima u vidu beogradske firma “Rio Sava eksplorejšn”, imati monopol na eksploataciju ovog vrednog minerala. Direktor pomenute srpske firme Nenad Grubin ističe da direktni troškovi dosadašnjih geoloških istraživanja premašuju deset miliona dolara[5], “dok su predstavnici ‘Rio tinta’ zadovoljni dobijenim rezultatima tako da planiraju da započnu izradu preliminarne studije izvodljivosti za eksploataciju jadarita”.

Ministarstvo rudarstva i energetike je navelo da se u sledećih nekoliko godina može očekivati otvaranje rudnika jadarita ukoliko sve bude teklo po planu.

Na osnovu svega ovoga možemo da zaključimo da je na pomolu još jedna u nizu trgovina srpskim prirodnim bogatstvom. Ne bi trebalo mnogo da nas čudi ukoliko naše političko rukovodstvo, u ime navodnih stranih ulaganja, dopusti da ova kompanija preuzme potpunu kontrolu nad eksploatacijom rudnog bogatstva naše zemlje jer “kako je ocenilo Ministarstvo rudarstva i energetike, otvaranje rudnika bio bi značajan ekonomski podsticaj i signal i drugim svetskim multinacionalnim kompanijama da dođu i ulažu u sektor rudarstva u Srbiji”.[6]

Pomenuti mineral je u basenu Jadra otkrio 2006. godine Kris Stenli iz Londonskog prirodnjačkog muzeja. Iste godine mineral je i zvanično proglašen za nov. Međutim, s obzirom na to da je istraživanje ovog minerala, čije je otkriće svojevremeno izazvalo ogromnu medijsku pažnju kako kod nas, tako i u svetu, sada gotovo palo u zaborav tako da se skoro u našoj javnosti više i ne govori o eventualnoj ogromnoj isplativosti njegove eksploatacije, pitanje je gde će završiti sredstva iz stranih ulaganja koja pokrivaju troškove istraživanja.

S obzirom na to da nema najnovijih izveštaja o toku istraživanja i planovima za otvaranje novih rudnika za eksploataciju otkrivenog minerala, čije je otkriće CNN proglasio jednim od najvećih naučnih otkrića 2006. godine, nameće se pitanje da li su svi poslovi, kao i ugovori, već sklopljeni ili će eventualna eksploatacija morati da sačeka bolje dane. U međuvremenu, moraćemo da sačekamo da neka druga kompanija sa “ogromnim stranim ulaganjima” poput italijanskog “Fijata” obezbedi bolji životni standard građanima Srbije.


 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner