Komentar dana

I to je Bosna

PDF Štampa El. pošta
Dragiša Spremo   
utorak, 14. jul 2009.
– Tragom jedne nesvakidašnje inicijative u RS –

Svedena na nekoliko reči i ogoljena na proste činjenice koje ukazuju na suštinu stvari, aktuelna vest iz BiH i Republike Srpske glasi: Nezadovoljni odlukom Narodne skupštine RS, kojom je izostavljen prefiks „bosanski“ u nazivima gradova Brod i Kostajnica, kao i zvaničnim stavom Ustavnog suda RS da time nije povređen vitalni nacionalni interes Bošnjaka, parlamentarci bošnjačke nacionalnosti najavili su da neće učestvovati u radu Veća naroda NS RS, čime bi nastupila potpuna blokada zakonodavne delatnosti Skupštine, jer ni jedna tako donesena odluka ne bi imala zakonsku snagu i ne bi se mogla primenjivati.

Da sve bude još zanimljivije, neposredni pokretač ove inicijative je aktuelni podpredsednik SDA BiH Adil Osmanović, koji je u isto vreme i potpredsednik Republike Srpske, što znači da je član najužeg državnog rukovodstva u RS. Na zajedničkom sastanku u Banja Luci Bošnjaci su zatražili od visokog predstavnika Valentina Incka da svojom odlukom vrati odrednicu ''bosanski'' ispred naziva Broda i Kostajnice. Osmanović i Klubovi Bošnjaka takođe ističu da ne podržavaju metod preglasavanja na nivou države i zahtevaju da se princip donošenja odluka primenjuje na isti način u oba entiteta.

Kako ovaj neobičan potez komentarišu u Narodnoj skupštini RS?

Igor Radojičić, predsednik NS, kaže:

- Eventualni nerad Vijeća naroda RS predstavljao bi pokušaj blokade RS, njene zakonodavne, ali i izvršne vlasti. Vijeće naroda ima Ustavom propisano, ne samo pravo, već prije svega obavezu, da kao zakonodavni organ u RS razmatra akte usnekovojene u Narodnoj skupštini RS i da ocjenjuje eventualnu povredu vitalnog nacionalnog interesa. Prekid rada zakonodavnog organa, takođe i izvršnog, ne postoji ni u teoriji (u Ustavu ili zakonima) ni u praksi. A ako ima političkog neslaganja i neko ne želi dalje da radi u zakonodavnom organu, on može da podnese ostavku na svoju dužnost, ali ne može da blokira rad institucije.

Radojičić naglašava da je ustavno neutemeljena i neprihvatljiva najava Kluba Bošnjaka u Veću naroda RS da bi, zbog političkih razloga, taj klub mogao da obustavi rad i time blokira zakonodavnu aktivnost u Skupštini.

- Neslaganje bilo koga sa pojedinim odlukama ustavnih sudova ne znači pravo na neustavno ili nezakonito ponašanje, kakav bi pokušaj obustave rada Vijeća naroda zasigurno bio.

Praktične posledice onoga što najavljuju Bošnjaci bile bi zaustavljanje svih akata koji se usvoje u Narodnoj skupštini RS. U ovom trenutku to bi značilo blokadu rebalansa budžeta RS za 2009. godinu, blokada odluke o sporazumu sa Međunarodnim monetarnim fondom, stopiranje i drugih zakona, što ne može da bude od koristi ni za jednog građanina RS, ali može biti jak udar na RS u celini.

Radojičić podseća da je parlament više puta izražavao svoje nezadovoljstvo pojedinim odlukama Ustavnog suda BiH ili RS, poput odluka koje su se odnosile na ukidanje ili neprihvatanje simbola RS, ali je i one sa kojima se nije slagala provodila i nije joj "padalo na pamet" da ugrozi vladavinu prava, prekine da obavlja svoje Ustavom propisane obaveze i time ugrozi RS.

Radojičić je na kraju pozvao bošnjačke delegate u Veću naroda RS da nastave sa izvršavanjem svojih Ustavom propisanih obaveza i ničim ne dovedu u pitanje normalno funkcionisanje državnih organa u RS.

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner