субота, 21. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Изборни систем - систематска дискриминација Срба и мушкараца
Коментар дана

Изборни систем - систематска дискриминација Срба и мушкараца

PDF Штампа Ел. пошта
Владислав Ђорђевић   
среда, 19. март 2014.

Седми ванредни избори одржани су у недељу 16. марта 2014. Политички аналитичари их анализирају у смислу ко их је добио, а ко изгубио. То може бити занимљив приступ, али важније је анализирати сâм изборни систем. А изборни систем је скројен тако да систематски фаворизује националне мањине и жене, тј. дискриминише Србе и мушкарце. Како?

1. Фаворизација националих мањина

Док за све странке важи изборни цензус од 5%, то не важи за странке националних мањина. Тако је могуће да Савез војвођанских Мађара (СВМ) добије око 2,2% гласова и 9 посланичких мандата, а да Демократска странка Србије (ДСС) добије знатно више гласова (око 4,1%), а не добије ниједан посланички мандат.

Исто тако, могуће је да странка санџачких муслимана – Странка демократске акције Санџака (СДАС) добије око 1% гласова и 3 посланичка мандата, а да Двери српске освоје знатно више гласова (око 3,4%), а не добију ниједан посланички мандат.

Могуће је и то да странка Албанаца на југу Србије – Партија за демократско деловање (ПДД) – добије око 0,5% гласова и 1 посланички мандат, а да Српска радикална странка (СРС) добије знатно више гласова (око 2%), а не добије ниједно посланичко место.

Подаци могу да варирају у промилима, али не и да прикрију чињеницу да изборни систем систематски фаворизује националне мањине, тј. систематски дискриминише Србе.

2. Фаворизација жена

Не само да су фаворизоване националне мањине, него и жене. Будући да свака трећа особа на листи кандидата мора бити из „мање заступљеног пола”, то значи да су жене освојиле око једне трећине посланичких места без много труда и залагања: довољно им је било то што су жене.

Захваљујући фаворизовању жена, у Скупштини нам седе жене које немају никакво политичко искуство ни знање, него служе само за украс. Фактички и јуридички, дискриминисани су мушкарци.

3. Закључак

Када се у једној политичкој заједници систематски фаворизују националне мањине и жене, у њој не може бити стабилности. И заиста, Србија је политички нестабилна. О томе сведочи и чињеница да су ово били чак седми ванредни избори. Изборни систем је удешен тако да су систематски дискриминисани они који су стуб Србије као политичке заједнице: Срби и мушкраци. Изборни систем је такав да се њиме систематски дестабилизује Србија. Треба га мењати да би био истински демократски. 

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер