недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Короне има, воде нема
Коментар дана

Короне има, воде нема

PDF Штампа Ел. пошта
Мирослав Самарџић   
уторак, 30. јун 2020.

Агонија са водоснабдевањем у Зрењанину се наставља. ЈКП “Водовод и канализација” саопштила је 26. јуна да се снабдевање града поново врши преко тзв. “фабрике воде”. Наравно, чим је спољашња температура скочила порасла је потрошња, а притисак је због тога слаб. На вишим спратовима протеклих дана воде није било по цео дан, у многим деловима града чак ни ноћу. 

Разлог је свима јасан. Изграђено постројење за пречишћавање воде није у стају да обезбеди количине воде које су потребне граду од седамдесет хиљада становника. 

Вода је у Зрењанину забрањена за пиће и припремање хране још 2004. Главни разлог је концентрација арсена која је десет пута већа од дозвољене. Градска власт у којој доминира СНС 2015. склопила је противзаконити уговор са једним приватним конзорцијумом по коме је он требало прчишћену воду чији квалитет одговара Правилнику о хигијенској исправности воде да испоручује ЈКП „Водовод иканализација“. Посао је поверен фирмама са неколико запослених без икаквих референци у тој области. Власник једне од тих фирми Ненад Обрадовић ухапшен је фебруара ове године заједно са бившим директором Водовода и бившим помоћником градоначелника Иваном Девићем због наводних злоупотреба. Они су после увођења ванредног стања пуштени да се бране са слободе.

Откако је почела изградња“фабрике воде“ јављали су се непрестано различити проблеми, па је њен рад у више наврата прекидан. До прекида водоснабдевања долазило је и док је пандемија вируса ковид-19 била у пуном јеку. Чак и непосредно уочи избора цео град је сатима био без воде.

Зрењаници данас не само да немају исправну воду за пиће, него немају ни техничку воду па не могу ни да одржавају личну хигијену. Било би од користи уколико би државни лекарски тим за сузбијање пандемије објсанио Зрењанинцима како могу да се  заштите кад нема воде

Иако је очигледно да је покушај решавања највећег комуналаног проблема у Зрењанину пропао, градска власт упорно инсистира да изгрђено постројење и даље ради. Иако забрана употребе  воде за пиће још није укинута , према незваничним информацијама, Вододовод приватном власницима “фабрике воде”плаћа рачуне за испоручену воду. 

Зрењаници данас не само да немају исправну воду за пиће, него немају ни техничку воду па не могу ни да одржавају личну хигијену. Било би од користи уколико би државни лекарски тим за сузбијање пандемије објсанио Зрењанинцима како могу да се  заштите кад нема воде.

Иако је јасно да се ради о највећој превари у историји града државни органи не реагују.Када је пре неколико година сличан проблем постојао у Ужицу били су ангажовни сви државни капацитети како би Ужичани добили воду.

Збивања у Зрењанину показују да трагичне прилике у Србији нису настале само због медијског мрака који постоји под влашћу Александра Вучића. Зрењанинци врло добро знају каква им је вода и да их градски челници већ годинама бесомучно лажу. То ипак није довело до незадовољства становништва иако је више оргнаизација протекилих година настојало да мобилише успаване грађане, Од 2012. градску влст чине СНС, СПС и СВМ. На протеклим градским изборима ове странке добиле су укупно 30.911 гласова што износи 72,5% од броја бирача који су гласали. Од укупно 102.942 уписаних бирача на изборе је изашло њих 42.615-41,4%. Треба напоменути да се ови подаци односе на целу териоторију Града Зрењанина. У самом граду излазак бирача је био нешто мањи. На протеклим изборима одзив бирача је био знатно нижи него икад када су избори на свим нивоима организовани истовремено. 

Зрењанинцима мора бити јасно да уколико желе да имају исправну воду за пиће морају бити спремни да се за њу боре

Кључни проблем у нашем друштву је неспремност грађана да се политички ангажују чак и када се ради о најзначајнијим животним питањима. Када је реч о Зрењанину  не ради се само о медијској манипулацији. Сви знају каква је вода и да се из кафилеријие шири несносан смарад и готово нико не предузима ништа.

Уједињене нације једном резолуцијом из 2010. воду су прогласиле за људско право. Недавно је Словенија сличну одредбу унела у свој Устав. Али словеначки парламент био је принуђен да тако поступи због великог притиска јавног мњења. Зрењанинцима мора бити јасно да уколико желе да имају исправну воду за пиће морају бити спремни да се за њу боре. Уколико наставе по старом, град ће имати воде само кад пада киша. Тада је потрошња мања, па и из “фабрике воде” нешто може да исцури. 

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер