понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Од почетка владавине Вучићу није стало да сачува КиМ, већ само гледа како да га што безболније преда - уместо што цмиздри због приштинских царина треба да им уведе контрамере
Коментар дана

Од почетка владавине Вучићу није стало да сачува КиМ, већ само гледа како да га што безболније преда - уместо што цмиздри због приштинских царина треба да им уведе контрамере

PDF Штампа Ел. пошта
"Отаџбина"   
петак, 05. јул 2019.

Још на почетку своје владавине одмах се видело да Александру Вучићу није стало да сачува Косово и Метохију, него је само гледао како ће што безболније да га преда. Чак ни за северни део Косова и Метохије, који данас жели да „сачува“, није имао никакву стратегију. Потписујући Бриселски споразум, он је фактички заокружио државност самопроглашене републике Косово тако што је институције Републике Србије уступио сепаратистима у Приштини. До тада тај део територије Косова и Метохије био је и де факто и де јуре – Република Србија.

Реципрочне мере Приштини наговештавао је првог фебруара, па је онда одлуку померио на први мај, па од првог маја до првог јула, да би онда изјавио да реципрочне мере неће да уведе због Срба на КиМ - што је ноторна лаж

Катастрофална национална политика према јужној српској покрајини огледа се и у томе да председник Србије затварањем трговачких радњи, апотека и осталих објеката јавне услуге у северном делу Косова и Метохије настоји да укине стопу пореза од 100 посто на српску робу коју су увели сепаратисти. Тотална политичка будалаштина. Председник покушава да осећајем сажаљења пробуди савест код Приштине и Запада да укину таксе на српску робу што је чист идиотизам. На овај начин Срби сами себе кажњавају, а држава показује очај и немоћ. Та ситуација подсећа на ону када је чобанче хтело да науди селу па исекло себи ону ствар. На несрећу Срба, такву политику још пре више од 100 година описао је Радоје Домановић у свом делу „Вођа“.

Ако стварно и истински жели да укине таксе на српску робу председник Србије мора да одговори Приштини реципрочним мерама. Али за такву одлуку он нема храбрости, јер је бедна кукавица. Реципрочне мере Приштини наговештавао је првог фебруара, па је онда одлуку померио на први мај, па од првог маја до првог јула, да би онда изјавио да реципрочне мере неће да уведе због Срба на КиМ - што је ноторна лаж. Занимљиво је да свој кукавичлук председник Србије пегла наводном мудрошћу.

Тек пре неки дан председник Србије је признао да је интегрисано управљање границама између централне Србије и јужне српске покрајине потписао Ивица Дачић. До сада је Александар Вучић по обичају лагао тврдећи да су границу инсталирали чланови Народног покрета Срба са Косова и Метохије „Отаџбина“. У тачки пет одлуке Владе Републике Србије стоји да у случају било каквих неправилности Република Србија има право да одлуку о интегрисаном управљању границама анулира. Увођење такси од 100 посто је згодна прилика да Србија одлуку о интегрисаном управљању границама повуче. Оно што грађани Србије треба да знају јесте да интегрисаним управљањем границама српска полиција на Јарињу и Брњаку штити и шиптарске царинике и њихову граничну полицију имајући у виду да са обе стране линије живе искључиво Срби. Али ни ову одлуку Владе Србије Александар Вучић не сме да укине, јер је најобичија бедна кукавица.

Што је још накарадније мимо важећег Устава на снази је уредба Владе Србије којом се сваки прелазак између Косова и Метохије и централне Србије ван административних линија кажњава сумом од 120.000 динара.

Председнику је најлакше да преко леђа Срба са севера Косова и Метохије изиграва жртву да цвили и јадикује молећи Приштину и Запад да укину таксе. Јула месеца `99. године у северном делу Косовске Митровице није било више од 500 Срба а радила је једна трговина и једна угоститељска радња. Али тада Срби нису цмиздрели, кукали и јадиковали као што данас ради Александар Вучић, него су својом борбом повећали број Срба на 20.000 отварајући бројне трговине и угоститељске објекте. Притом су сачували институције своје државе.

Јула месеца `99. године у северном делу Косовске Митровице није било више од 500 Срба а радила је једна трговина и једна угоститељска радња. Али тада Срби нису цмиздрели, кукали и јадиковали као што данас ради Вучић, него су својом борбом повећали број Срба на 20.000

Највећи проблем данас за Србе на Косову и Метохији нису таксе него формирање војске Косова. Отворено се сумња да је Александар Вучић на тајном састанку у Паризу са Хашимом Тачијем дао дозволу да се војска формира. Причом о таксама Александар Вучић камуфлира огромну штету коју је направио омогућујући сепаратистима да имају своју војску.

И нешто још чудније, иако сепаратисти у Приштини дижу таксе на српску робу, формирају војску, Вучићева „Српска листа“ и даље стоји у тој влади као коалициони партенер Рамушу Харадинају и Хашиму Тачију. Здрава логика каже ако је „Српска листа“ стварно против тих одлука она мора да напусти такву владу. У противом је све најобичнија лагарија.

Накарадна национална политика Александра Вучића доводи до исељавања Срба са севера Косова и Метохије. Да ли је она свесна или несвесна али резултат је исти. Срба је све мање! Сталним причама о угрожености севера КиМ, лоше постављеним барикадама на северу Косова и Метохије, необјашњива и бројна насиља над Србима на северу КиМ су разлог одласка Срба. Сигурно је да овај одлазак Срба одговара Александру Вучићу јер што је Срба мање безболније се предаје Косово и Метохија.

Ове године број Срба који треба да се упише на Универзитет у Приштини са седиштем у Косовској Митровици неће бити много већи од 500. На почетку владавине Александра Вучића годишњи број уписаних студената ишао је до 3.000. Без обзира што је током своје задње посете Косову и Метохији министар Шарчевић најавио да ће упис на Универзитету бити бесплатан то тешко може да повећа број студената.

Ове године број Срба који треба да се упише на Универзитет у Приштини са седиштем у Косовској Митровици неће бити много већи од 500. На почетку владавине Александра Вучића годишњи број уписаних студената ишао је до 3.000

Сепаратисти у Приштини охрабрени јаловом, кукавичком и малодушном националном политиком режима Александра Вучића постају све агресивнији. Скупштина самопроглашене репбулике Косово ових дана донеће прикривену одлуку о анексији југа централне Србије. Стални контакти Беџета Пацолија и Сулејмана Угљанина наговештавају да ће и Санџак-Рашка област да постане део Велике Албаније. У етничком смислу мало је познато да општине Тутин, Сјеница, Нови Пазар имају један део становништва које је пореклом из северне Албаније што подгрејава националне апетите Албанаца. „Мудра“ политика председника Србија тешко може да одбрани како Косово и Метохију тако и поменуте делове централне Србије.

Једино одлазак са власти криминалног и диктаторског режима Александра Вучића гарантује Србији територијални интегритет и суверенитет. Са њим на власти сигурно пропадамо и нестајемо.

Косовска Митровица
04.07.2019. године

Видети још:

"Српска листа": Изроди српског народа својим лажима и клеветама Вучићу и његовој породици цртају мету на челу

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер