недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Поводом похвала Џејмса Матиса на рачун "Олује" - Да ли је етничко чишћење образац за Нови светски поредак у 21. веку?
Коментар дана

Поводом похвала Џејмса Матиса на рачун "Олује" - Да ли је етничко чишћење образац за Нови светски поредак у 21. веку?

PDF Штампа Ел. пошта
Милојко Будимир   
недеља, 16. јул 2017.

У листу „Политика“ од 13. јула 2017. године објављен је чланак „Матис хвали хрватску „Олују“, и каже да је изменила ток историје. Џејмс Матис министар одбране САД и шеф Пентагона, изнио је ову тврдњу по речима свог колеге министра одбране Републике Хрватске Дамира Крстичевића приликом његове посете Вашингтону. Крстичевић тврди да је шеф Пентагона похвалио операцију „Олуја“ рекавши да је она „изменила ток историје и данас се о њој учи у америчким војним школама као о примеру добро припремљене и извршене војне операције“.

За све упућене у грађански рат који је од 1991. до 1995. године вођен у Хрватској, од самог почетка је јасно коју ратујућу страну је заступала и протежирала Америка. Од напада НАТО авијације на аеродром Удбина у Лици и положаје ПВО система РСК, иако им је требало бити познато да је то била заштићена зона Уједињених народа. У овоме посебну улогу имала је америчка војна компанија Milirary Resorces  Incorporated (МПРИ).

Активности ове компаније посебно су дошле до изражаја након потписивања уговора у септембру 1994. измађу хрватског министра одбране Гојка Шушка и пензионисаног генерала и заменика председника МПРИ Карла Вуона у хрватској амбасади у Вашингтону. Ова организација није ништа друго него продужена рука Пентагона у оним подручјима где није допуштена интервенција државе јер би то било супротно Резолуцији СБ бр 713 којом би се санкционисала свака врста војне помоћи зараћеним странама. Пентагон се крио иза ове Резолуције и преко МПРИ интензивираo своје присуство у Хрватској и БиХ.  МПРИ долази у Хрватску у новембру 1994. на челу са пензионисаним генералом Карлом Вуоном  који је одговоран за развој нове америчке доктрине „Ваздух – земља битка 2000“, која је већ била употребљена у операцији „Пуситњска олуја“ у Ираку. Генерал Вуон интензивира обуку хрватске војске (генерала Готовине и Чермака)  и одржава завршни семинар непосредно пред операцију „Олуја“ на Брионима јула 1995. године.

Значи, сама похвала америчког министра одбране Матиса акције „Олуја“ представља признање да су ту операцију планирали и организовали амерички генерали који су радили по упутствима Пентагона. Ова изјава јасно потврђује раније изнете ставове Крајишника да су изa ове војне акције од самог почетка стајале САД. Хрватски министар одбране Крстичевић не би требао да се кити туђим перјем о бриљантно изведеној војној операцији, јер она није производ хрватске војне и научне мисли. Са похвалом о изведеној операцији „Олуја“ Американцији само признају своје активно учешће које је на крају довело до највећег етничког чишћења у Европи после Другог светског рата. У тој акцији више од 250.000 Срба Крајишника је протерано, око 2.000 је убијено а међу њима око 1.200 цивила, стотине села су спаљена и опљачкана.

Сада је изван сваке сумње да су САД помагале хрватску страну током трајања рата и тако омогућиле Фрањи Туђману да покрене акцију „Олуја“, иако су крајишки Срби пристали на мирну реинтерграцију. Мирна би реинтеграција оставила Србе у Хрватској, а то се није смело допустити. Понашање ткз. међународне заједнице, првенствено САД  према протеривању Срба из Хрватске и фактичкој забрани њиховог масовнијег повратка недвосмислено говори о томе да је она de fakto прихватила етничко чићшење и колективну одговорност.

Одговорност МПРИ за последице ове операције биле су предмет  тужбе Крајишника 2010. године пред Федералним судом у Чикагу, када су тужили ову организацију за саучесништво и геноцид и тражили износ од 10 милијарди долара за душевне боли и изгубљени завичај. Ова тужба завршила се нагодбом у октобру 2016. чиме су непосредно признали кривицу за оно што се десило.

Када се све ово има у виду тешко је уочи обељежавања 22 годишњице акције „Олуја“ не поставити питање у којој је то држави у свету дозвољено да се некажњено проведе етничко чишћење и то на подручју које је било под заштитом УН и да се то касније изучава као војна вештина. Ова изјава свакако треба да забрине све оне народе који теже да живе у слободи јер шаље  јасну поруку  да се злочин исплати.

Погледајте ЈОШ: Џејмс Матис: "Олуја" пример војне акције која се проучава на америчким универзитетима, Хрватска је наш савезник кога поштујемо

Аутор је генерални секретар Удружења Срба у Хрватској

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер