Početna strana > Rubrike > Komentar dana > Prevazilaženje krize po receptu NUNS-a
Komentar dana

Prevazilaženje krize po receptu NUNS-a

PDF Štampa El. pošta
Mladen Đorđević   
petak, 03. april 2009.

Svetska finansijska kriza potresla je i srpske štampane medije. Opšte je mišljenje da žestoka borba za opstanak tek sledi, a da su posebno ugroženi lokalni mediji. Sumorne prognoze naterale su, između ostalih, i Nezavisno udruženje novinara Srbije da se aktivira na pronalaženju načina da srpsko novinarstvo, a i novinari, lakše prežive teške trenutke koje ih, po svemu sudeći čekaju. Predlog NUNS-a, promovisan na nedavnom okruglom stolu „Kriza i mediji“ je da se osnuje Fond za pomoć medijima, iz koga bi medijske kuće, u zavisnosti od svog osnivačkog uloga, kao i novinari, mogli da računaju na srazmerne pozajmice u toku godine. Inicijativu NUNS-a do sada je podržalo oko 30 redakcija, među njima a i redakcije „Blica“, „Danasa“, „RTV B92“, „Vremena“ , članice 'Lokal presa', i drugih, a očekuje se da će Fond početi sa radom do 3. maja, kada se obeležava svetski Dan medija.1

Osnivanje fonda ove vrste nije ništa neobično, pošto recimo u okviru UNS-a već duže vreme postoji fond "Dobrica Kuzmić", a takođe i "Fond solidarnosti“, koji okuplja sve novinare, bez obzira  na to da li pripadaju profesionalnim novinarskim udruženjima. Međutim, apetiti NUNS-a su prilično veliki, a prema navodima predsednice Nadežde Gaće, suma kojom fond treba da raspolaže je najmanje milion evra. Međutim, medijske kuće same ne mogu da skupe toliki novac, te su apelovale na pomoć države. NUNS računa i na donatore, kako domaće, tako i strane, koji u poslednje vreme izgleda da nisu bili nimalo darežljivi. Po rečima predsednice NUNS-a, dobar deo ranije inostrane pomoći je ukinut, jer se smatra da se Srbija svrstala u red demokratskih zemalja i da eventualnu pomoć treba da obezbedi država. Čini se da je to jedan od razloga što je poziv za pomoć najpre upućen državi i to od onih koji se zdušno zalažu za njeno izbacivanje iz medija, odnosno njihovu potpunu privatizaciju. No, u vreme olujnih vetrova krize izgleda da je državni zaklon sasvim prihvatljiv, a što se države tiče, apel ugroženih redakcija i novinara je urodio plodom, pošto je Ministar kulture Nebojša Bradić podržao ideju o Fondu i najavio da će to ministarstvo izdvojiti sredstva.

Kriterijum za primanje pomoći je međutim prilično diskutabilan. Kako je saopštila predsednica NUNS-a, pomoć bi bila namenjena samo medijima koji su potpuno privatizovani, tako da mediji koji imaju bilo kakav procenat državnog kapitala ne bi dobili ni dinara. Uslov za novinare je otvoreno diskriminatorski i ucenjivački – novinari zainteresovani za pomoć moraju biti članovi NUNS-a.

Kriza će svakako biti veliki ispit za štampane medije u Srbiji, ali, izgleda da se već planira ko treba da je preživi i na koji način. Stara poslovica kaže: „Ne pada sneg da pokrije breg već da svaka zverka pokaže svoj trag.“

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner