четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Превазилажење кризе по рецепту НУНС-а
Коментар дана

Превазилажење кризе по рецепту НУНС-а

PDF Штампа Ел. пошта
Младен Ђорђевић   
петак, 03. април 2009.

Светска финансијска криза потресла је и српске штампане медије. Опште је мишљење да жестока борба за опстанак тек следи, а да су посебно угрожени локални медији. Суморне прогнозе натерале су, између осталих, и Независно удружење новинара Србије да се активира на проналажењу начина да српско новинарство, а и новинари, лакше преживе тешке тренутке које их, по свему судећи чекају. Предлог НУНС-а, промовисан на недавном округлом столу „Криза и медији“ је да се оснује Фонд за помоћ медијима, из кога би медијске куће, у зависности од свог оснивачког улога, као и новинари, могли да рачунају на сразмерне позајмице у току године. Иницијативу НУНС-а до сада је подржало око 30 редакција, међу њима а и редакције „Блица“, „Данаса“, „РТВ Б92“, „Времена“ , чланице 'Локал преса', и других, а очекује се да ће Фонд почети са радом до 3. маја, када се обележава светски Дан медија.1

Оснивање фонда ове врсте није ништа необично, пошто рецимо у оквиру УНС-а већ дуже време постоји фонд "Добрица Кузмић", а такође и "Фонд солидарности“, који окупља све новинаре, без обзира  на то да ли припадају професионалним новинарским удружењима. Међутим, апетити НУНС-а су прилично велики, а према наводима председнице Надежде Гаће, сума којом фонд треба да располаже је најмање милион евра. Међутим, медијске куће саме не могу да скупе толики новац, те су апеловале на помоћ државе. НУНС рачуна и на донаторе, како домаће, тако и стране, који у последње време изгледа да нису били нимало дарежљиви. По речима председнице НУНС-а, добар део раније иностране помоћи је укинут, јер се сматра да се Србија сврстала у ред демократских земаља и да евентуалну помоћ треба да обезбеди држава. Чини се да је то један од разлога што је позив за помоћ најпре упућен држави и то од оних који се здушно залажу за њено избацивање из медија, односно њихову потпуну приватизацију. Но, у време олујних ветрова кризе изгледа да је државни заклон сасвим прихватљив, а што се државе тиче, апел угрожених редакција и новинара је уродио плодом, пошто је Министар културе Небојша Брадић подржао идеју о Фонду и најавио да ће то министарство издвојити средства.

Критеријум за примање помоћи је међутим прилично дискутабилан. Како је саопштила председница НУНС-а, помоћ би била намењена само медијима који су потпуно приватизовани, тако да медији који имају било какав проценат државног капитала не би добили ни динара. Услов за новинаре је отворено дискриминаторски и уцењивачки – новинари заинтересовани за помоћ морају бити чланови НУНС-а.

Криза ће свакако бити велики испит за штампане медије у Србији, али, изгледа да се већ планира ко треба да је преживи и на који начин. Стара пословица каже: „Не пада снег да покрије брег већ да свака зверка покаже свој траг.“

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер