понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Српско благо за хрватске музеје
Коментар дана

Српско благо за хрватске музеје

PDF Штампа Ел. пошта
Трифун Ристић   
петак, 20. април 2012.

Пријатељски односи са Хрватском били су један од приоритета српских власти у протеклој деценији, али су добри односи са западним суседима углавном грађени попуштањем и уступцима са српске стране, који су интересима Србије и српског народа наносили готово ненадокнадиву штету. По том принципу решавано је и питање повратка културног блага које је током ратних сукоба однесено из Хрватске и смештено у одговарајуће установе у Србији. Услов за успостављање дипломатских односа са хрватске стране био је да се културно благо евакуисано у Србију врати у њихову земљу, због чега је од 2001. до 2011. враћено преко 18 000 покретних културних добара. Тим поводом су, крајем марта ове године министар културе у Влади Србије Предраг Марковић и његова колегиница из Загреба Андреа Златар Виолић потписали Протокол о повраћају културних добара из Србије у Хрватску. Овај споразум није изазвао интерес српске јавности, окупиране предстојећим изборима, а на њега су пажњу скренуле једино Вечерње новости, које су откриле да споразум предвиђа повратак 1065 предмета кои обухватају иконе, посуде од племенитих метала, драгоцене одежде и реликвије СПЦ. 

Како откривају Новости, протокол је потписан на основу хрватског Закона о утврђивању ратне штете и Упутства за примену ратне штете, а њиме су две државе узеле себи за право да управљају црквеном имовином, иако се ради о вековима старој баштини СПЦ. При томе, постигнути споразум нема подршку СПЦ, пошто је њен став да црквене реликвије могу бити враћене само нашим манастирима и то само пошто епископи који су на челу епархија СПЦ-а у Хрватској то затраже. Из СПЦ поручују да међудржавна комисија Србије и Хрватске може да одлучује само о оним добрима која не потичу из цркава и манастира, док у министарству културе у Београду тврде да ће тих 1.065 културних добара бити враћено у храмове и манастире СПЦ кад се у Хрватској стекну конзерваторски и безбедносни услови. То међутим у потписаном протоколу нигде не пише, док у хрватском министарству сматрају да је реч о хрватској културној баштини и најављују да се драгоцени предмети неће враћати у напуштене цркве, већ у простор који ће одредити тамошње Министарство културе и Конзерваторски завод. У Хрватској постоји идеја да се за експонате који се не могу вратити у своја матична подручја направе музеји у туристичким центрима, чиме Хрватска показује да жели српску културну баштину, коју ће представити као своју, али без Срба, који су изложени дискриминацији и којима се на све начине отежава повратак. 

У питању културног блага не ради се само о отуђеним уметнинама из православних богомоља, већ и о уметнинама из музеја, галерија, фундуса, који су углавном враћени. Али, што се тиче драгоцености СПЦ, да нису однете из Хрватске вероватно би завршиле покрадене, оскрнављене и спаљене, исто као и имовина протераних Срба, као што се десило и за време Другог светског рата. Ових хиљаду предмета представљају неизбрисиво сведочанство вишевековног живота Срба на територији данашње Хрватске, али већина цркава и манастира у коју би требало да буду смештени је срушена. У исто време, док тако великодушно хрватској држави поклањају право на историју Срба у Хрватској и имовину СПЦ, наше Министарство није Хрватској поставило ниједан захтев за реципрочан повраћај српског културног блага. Представници државе Србије у својим пријатељским контактима са хрватском страном очигледно не помињу пљачку 460 српских цркава у Хрватској за време Анте Павелића, ни древне српске иконе, књиге и архиве које супокрадене су и скривене у загребачке архиве, библиотеке и музеје. Само мали део опљачканог културног блага је враћен у посед СПЦ, а наше министарство културе, у име вештачког пријатељства са Хрватском, помаже наставак сличног пројекта. Потписани протокол представља стога још једно подилажење Хрватској и још један срамотан потез Србије, и остаје нада да ће после скорих избора, нови људи у српском министарству културе ставити тачку на ову бедну праксу.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер