понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > У ком грму лежи зец, или одакле вјетар дува
Коментар дана

У ком грму лежи зец, или одакле вјетар дува

PDF Штампа Ел. пошта
Раденко Тошић   
среда, 03. август 2011.

Таман сам мислио да дигнем руке од свега и одем на пецање кад прочитах оно из „Куриру“ како је Хашим Тачи, уз помоћ српских и албанских криминалаца, али и уз подршку локалних америчких политичара, хтио да освоји сјевер покрајине за два дана. Све је било припремано мјесецима, а Тачи је за обављени посао требао да награди локалне америчке политичаре дијелом од продаје Телекома Косово. Због Телекома Косово у акцији су учествовали и хрватски хеликоптери, јер је Хрватска такође заинтересована за куповину.

У цијелу причу је, према извору „Курира“, био укључен и српски нарко-бос са Косова и Метохије, извјесни Звонко, који је био задужен за паљевину административног прелаза Јариње и којем је пословни партнер „Тачијев брат“, по свему судећи мистериозна личност, јер му се име не спомиње. Међутим, од заузимања административних прелаза није било ништа, јер су се Срби, „ на срећу, брзо и добро организовали“, а и, у почетку наивна, међународна заједница на вријеме је схватила у ком грму лежи зец, па је тражила да се акција обустави.  

У „Куриру“ се каже да није дала зелено свјетло за наставак те акције, што значи да га је дала за почетак.

И таман да, као пасионирани љубитељ теорија завјере и мистериозних ситуација, повјерујем у наведену причу кад се у тексту појави предсједник покрајинског одбора СПО говорећи о томе како је кривац за све, па тако и за посљедње догађаје, на Косову и Метохији спрега албанског и српског криминала и да се Тачи више консултује са локалним подземљем и локалним политичарима, него са високим међународним представницима. Тада сам схватио одакле вјетар дува.  

Давање алибија политици међународне заједнице, тј. САД, од стране представника СПО, странке чији предсједник све више подсјећа на америчког портпарола, изгледа прилично сумњиво. Сумњиво колико и давање алибија макроу од његове проститутке. Тај алиби би требало да значи да је политика међународне заједнице, тј. САД, на Косову и Метохији праведна и поштена, али, ето, постоје ту неки криминални елементи, извјесни Звонко и „Тачијев брат“, па локални амерички политичари, који све кваре и уз помоћ којих Тачи одређује правила игре у Покрајини не констатујући уопште високе међународне представнике. Узгред речено, ко су и шта значи то локални амерички политичари? 

Знам да није добро уносити сјеме раздора у овако тешкој ситуацији, али још је горе из политичких и ко зна каквих разлога мистификовати и манипулисати и за ову опасну ситуацију на Косову и Метохији оптуживати имагинарне личности и појаве. 

То уноси само забуну што вас онемогућава да се према конкретном проблему правилно одредите. Иако су , предспостављам, људи у Србији свјесни ситуације на Косову и Метохији и о чему се тамо ради. Колико су за ту ситуацију заинтересовани друго је питање.

Кад је ријеч о спрези политике и криминала наравно да она постоји. Опште је мјесто да су владе многих земаља повезане са подземљем и криминалцима. Криминал је, захваљујући и политичарима, дубоко инкорпориран у савремено друштво и не може да се игнорише. Покушао је то својевремено да уради Џон Кенеди због чега је, наводно, убијен.

Према једној од верзија Кенедијевог убиства омиљени амерички председник страдао је зато што је изиграо мафијашког боса Сема Ђанкану, који је помогао Кенедијеву председничку кампању против Ричарда Никсона куповином гласова. Наводно је Ђанкана заузврат тражио мјесто амбасадора САД у Италији, али га је Кенеди одбио. Ђанкана је рачунао на мјесто амбасадора с обзиром на то да су много крволочнијем Лакију Лућану опроштени сви злочини зато што је помогао искрцавање савезника на Сицилију. Не само да није постао амбасадор, него су Кенедијеви повели прави рат против организованог криминала због чега је готово цијела породица Кенеди страдала што дјелује прилично логично.

Тачно је да постоји спрега криминала и политике на Косову и Метохији, али је проблем са овом конструкцијом у „Куриру“ то што је све сваљено на Тачија и локалне америчке политичаре, а главни виновник таквог стања је аболиран. И поред тога што су два најважнија догађаја у његовој историји повезана са криминалом и криминалцима и што на просторима које тај виновник контролише (Колумбија, Мексико, Авганистан, Пакистан, Косово и Метохија) нарко-бизнис цвјета.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер