Početna strana > Rubrike > Komentar dana > U kom grmu leži zec, ili odakle vjetar duva
Komentar dana

U kom grmu leži zec, ili odakle vjetar duva

PDF Štampa El. pošta
Radenko Tošić   
sreda, 03. avgust 2011.

Taman sam mislio da dignem ruke od svega i odem na pecanje kad pročitah ono iz „Kuriru“ kako je Hašim Tači, uz pomoć srpskih i albanskih kriminalaca, ali i uz podršku lokalnih američkih političara, htio da osvoji sjever pokrajine za dva dana. Sve je bilo pripremano mjesecima, a Tači je za obavljeni posao trebao da nagradi lokalne američke političare dijelom od prodaje Telekoma Kosovo. Zbog Telekoma Kosovo u akciji su učestvovali i hrvatski helikopteri, jer je Hrvatska takođe zainteresovana za kupovinu.

U cijelu priču je, prema izvoru „Kurira“, bio uključen i srpski narko-bos sa Kosova i Metohije, izvjesni Zvonko, koji je bio zadužen za paljevinu administrativnog prelaza Jarinje i kojem je poslovni partner „Tačijev brat“, po svemu sudeći misteriozna ličnost, jer mu se ime ne spominje. Međutim, od zauzimanja administrativnih prelaza nije bilo ništa, jer su se Srbi, „ na sreću, brzo i dobro organizovali“, a i, u početku naivna, međunarodna zajednica na vrijeme je shvatila u kom grmu leži zec, pa je tražila da se akcija obustavi.  

U „Kuriru“ se kaže da nije dala zeleno svjetlo za nastavak te akcije, što znači da ga je dala za početak.

I taman da, kao pasionirani ljubitelj teorija zavjere i misterioznih situacija, povjerujem u navedenu priču kad se u tekstu pojavi predsjednik pokrajinskog odbora SPO govoreći o tome kako je krivac za sve, pa tako i za posljednje događaje, na Kosovu i Metohiji sprega albanskog i srpskog kriminala i da se Tači više konsultuje sa lokalnim podzemljem i lokalnim političarima, nego sa visokim međunarodnim predstavnicima. Tada sam shvatio odakle vjetar duva.  

Davanje alibija politici međunarodne zajednice, tj. SAD, od strane predstavnika SPO, stranke čiji predsjednik sve više podsjeća na američkog portparola, izgleda prilično sumnjivo. Sumnjivo koliko i davanje alibija makrou od njegove prostitutke. Taj alibi bi trebalo da znači da je politika međunarodne zajednice, tj. SAD, na Kosovu i Metohiji pravedna i poštena, ali, eto, postoje tu neki kriminalni elementi, izvjesni Zvonko i „Tačijev brat“, pa lokalni američki političari, koji sve kvare i uz pomoć kojih Tači određuje pravila igre u Pokrajini ne konstatujući uopšte visoke međunarodne predstavnike. Uzgred rečeno, ko su i šta znači to lokalni američki političari? 

Znam da nije dobro unositi sjeme razdora u ovako teškoj situaciji, ali još je gore iz političkih i ko zna kakvih razloga mistifikovati i manipulisati i za ovu opasnu situaciju na Kosovu i Metohiji optuživati imaginarne ličnosti i pojave. 

To unosi samo zabunu što vas onemogućava da se prema konkretnom problemu pravilno odredite. Iako su , predspostavljam, ljudi u Srbiji svjesni situacije na Kosovu i Metohiji i o čemu se tamo radi. Koliko su za tu situaciju zainteresovani drugo je pitanje.

Kad je riječ o sprezi politike i kriminala naravno da ona postoji. Opšte je mjesto da su vlade mnogih zemalja povezane sa podzemljem i kriminalcima. Kriminal je, zahvaljujući i političarima, duboko inkorporiran u savremeno društvo i ne može da se ignoriše. Pokušao je to svojevremeno da uradi DŽon Kenedi zbog čega je, navodno, ubijen.

Prema jednoj od verzija Kenedijevog ubistva omiljeni američki predsednik stradao je zato što je izigrao mafijaškog bosa Sema Đankanu, koji je pomogao Kenedijevu predsedničku kampanju protiv Ričarda Niksona kupovinom glasova. Navodno je Đankana zauzvrat tražio mjesto ambasadora SAD u Italiji, ali ga je Kenedi odbio. Đankana je računao na mjesto ambasadora s obzirom na to da su mnogo krvoločnijem Lakiju Lućanu oprošteni svi zločini zato što je pomogao iskrcavanje saveznika na Siciliju. Ne samo da nije postao ambasador, nego su Kenedijevi poveli pravi rat protiv organizovanog kriminala zbog čega je gotovo cijela porodica Kenedi stradala što djeluje prilično logično.

Tačno je da postoji sprega kriminala i politike na Kosovu i Metohiji, ali je problem sa ovom konstrukcijom u „Kuriru“ to što je sve svaljeno na Tačija i lokalne američke političare, a glavni vinovnik takvog stanja je aboliran. I pored toga što su dva najvažnija događaja u njegovoj istoriji povezana sa kriminalom i kriminalcima i što na prostorima koje taj vinovnik kontroliše (Kolumbija, Meksiko, Avganistan, Pakistan, Kosovo i Metohija) narko-biznis cvjeta.

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner