Početna strana > Rubrike > Komentar dana > U susret pregovorima o novom gasnom sporazumu Srbije sa Rusijom
Komentar dana

U susret pregovorima o novom gasnom sporazumu Srbije sa Rusijom

PDF Štampa El. pošta
Mladen Obradović   
nedelja, 22. maj 2022.

Nemačka i Italija obavestile su svoje kompanije da mogu da otvore račune u rubljama za kupovinu ruskog gasa „bez kršenja sankcija Rusiji“, dok je Češka ocenila da je EU pristala da zaobiđe sankcije zarad isporuka ruskog gasa.

Ovo je konačna potvrda da su u prethodnim mesecima evropski političari svesno lagali svoje građane da neće kupovati ruski gas za rublje. Time su zapravo nastojali da prikriju činjenicu da Evropa u dogledno vreme ne može opstati bez ruskog gasa i nafte.  

Najveći cenu agresivno rusofobne politike plaćaju slovenske zemlje Poljska, Bugarska i Češka koje su brzopleto prve odustale od kupovine ruskog gasa u rubljama i same sebe osudile na to da ubuduće kupuju znatno skuplji gas od SAD — ako uopšte budu mogle da dođu do njega, pošto su kapaciteti za dopremanje američkog gasa morskim putem ograničeni.

 

U takvim uslovima, zemlje koje su slavodobitno objavile da više neće kupovati gas, naftu i struju iz Rusije, poput Poljske i Litvanije, prinuđene su da pored skupog američkog prekomorskog gasa, kupuju energente od drugih evropskih zemalja, npr. iz Nemačke, koja je i sama uvoznik energije. Pritom je to zapravo ruski gas koji Nemačka samo preprodaje po višoj ceni Poljskoj i njoj sličnim zemljama.

Tako se završavaju sve „pametne ideje“ onih koji, poput naših trenutnih vlastodržaca, usvajaju i sprovode retoriku o „diversifikaciji izvora energije“ i o „smanjivanju energetske zavisnosti od Rusije“. U stvarnosti, države koje se odriču ruskog gasa bivaju prinuđene da kupuju skuplji gas od SAD i drugih zemalja, koga pri tom nema u dovoljnim količinama, niti će ga biti u dogledno vreme. 

Stoga je od ogromne važnost za Srbiju da Aleksandar Vučić prestane sa uvredama na račun predsednika Rusije Vladimira Putina i izvrtanjem smisla njegovih reči u vezi sa licemernim odnosom Zapada prema Kosovu i Metohiji.

Postojeći ugovor o isporuci ruskog gasa ističe 31. maja i krajnje je vreme da se obezbedi dugoročna energetska stabilnost naše zemlje kroz bratski, iskren i dosledan odnos prema Rusiji, koja — za razliku od SAD, EU i njihovih predstavnika koje Vučić lažno predstavlja kao „iskrene prijatelje Srbije“ — nije priznala nezakonito otcepljenje Kosova i Metohije.

(Autor je urednik kanala "Srbi za Ruse")

 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner