недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Уиграни тандем за Балкан
Коментар дана

Уиграни тандем за Балкан

PDF Штампа Ел. пошта
Младен Ђорђевић   
понедељак, 08. фебруар 2010.

Средином јануара у Београд је допутовала Мери Ворлик, нова амбасадорка САД у Србији, која је именована након одласка Камерона Мантера пре истека мандата у Ирак. Ворликова је прва жена на позицији америчког амбасадора у Београду, а позната је као економски стручњак и експерт за Русију. У саопштењу председника САД Барака Обаме приликом њеног именовања наведено је да се она поставља на „једно од кључних места у администрацији”. Да је за Америку подручје Балкана и даље врло важно, сведочи и то што је за амбасадора САД у Бугарској именован њем супруг Џејмс Ворлик, стручњак за политичко-безбедносна питања везана за Европу и простор бившег Совјетског савеза. Именовање супружника за амбасадоре у две суседне земље представља неуобичајен потез, а професионални профил нових амбасадора наговештава да ће супружници Ворлик заједнички радити на циљевима даљег јачања утицаја САД и слабљењу утицаја Русије на овим просторима.

Нову амбасадорку САД у Београду дочекао је "веома густ" програм рада, а у фебруару је очекује и полагање камена темељца за нову амбасаду САД. Поводом њеног именовања, аналитичари наводе да је интересантно да је Београд за америчке дипломате раније био улазница за Москву, док су сада за амбасадора Американци послали дипломату који је већ службовао у Русији. Наиме, до маја 2009. Мери Ворлик је обављала дужност заменика помоћника секретара одбране за Русију, Украјину и Евроазију, а од 2001. до 2004. радила је као саветник за економска питања у америчкој амбасади у Москви. У оквиру свог пословања бавила се проблемима инвестиција, трговине, енергетике и питањима заштите права интелектуалне својине и пријема Русије у Светску трговинску организацију.

Мери Ворлик иначе је рођена 1957. године на Папуи Новој Гвинеји, а одрасла је у породици лутеранских мисионара. Радни век у америчком министарству спољних послова започела је још 1983, а потом је постала директор канцеларије Стејт департмента за односе с Русијом. После тога је у амбасадама САД у Немачкој, Манили, Филипинима и Бангладешу била део конзуларних и економских мисија, да би се почетком деведесетих пребацила на много одговорније место економског саветника амбасаде у Бону. Њен супруг Џејмс је магистрирао на истом колеџу, а супружници су службовали углавном у истим местима, од Маниле и Бангладеша до Москве и Берлина.

Пре именовања за амбасадорку САД у Београду, Ворликова је изјавила да ће „активно помагати демократску владу и народ Србије у њиховој жељи да превазиђу изазове своје недавне историје и постану земља која има конструктивну и одговорну улогу лидера у региону”. У свом првом интервјуу по доласку у Београд за агенцију Бета навела је да "САД у потпуности подржавају европске и евроатлантске аспирације Србије и да чине све да потпомогну њене напоре у том правцу.” Према мишљењу појединих аналитичара, избор Мери Ворлик за амбасадора је порука Вашингтона да жели да настави комуникацију са Србијом, коју је започео њен претходник Камерон Мантер, а да је главни интерес САД, поред стабилизације и очувања мира у региону, улазак свих земаља регије у Европску унију и НАТО. Поједини коментатори такође сматрају да ће долазак нове амбасадорке, која је у дипломатским круговима позната као каријерни дипломата и професионалац, између осталог означити и значајније покретање питања уласка Србије у НАТО.

У својој делатности нова амбасадорка САД у Београду имаће значајну подршку свог супруга и новоизабраног амбасадора САД у Бугарској, Џејмса Ворлика, такође искусног дипломату и стручњака, чије је последње запослење било у Бироу за међународне организације, где је био задужен за политику САД у Уједињеним нацијама и бројним другим међународним организацијама. Пре тога, у периоду 2005–2006. Ворлик је био директор канцеларије за европску безбедност и политику, где је био одговоран за политичко-војна и безбедносна питања за Европу и бивши СССР, укључујући НАТО, ОЕБС, и питања контроле наоружања. Године 2004. служио је као главни саветник Пола Бремера, бившег начелника привремених власти у Ираку. Приликом именовања, он је истакао да ће у Бугарској радити на продубљавању „међународног мира и безбедности“, посебно на питањима „прекоморских војних операција“. Он је такође навео да ће настојати да прошири економске односе САД и Бугарске и промовише енергетску безбедност кроз транспарентност, диверзификацију снабдевања. Поводом тога, аналитичари сматрају да ће на постављеним задацима брачни пар Ворлик, као пар стручњака за безбедносна питања, заједно радити на постављеним задацима, посебно на смањењу утицаја Русије и дубљем увлачењу Србије у НАТО. Што се тиче Србије, поред декларативног изражавања жеља за што бољим односима, долазак нове амбасадорке у Београд највероватније ће значити наставак несмањене подршке САД независности Косова, дерогирање институција Републике Српске и спречавање ширења утицаја Русије. Судећи по карактеристикама њеног супруга, тежиште регионалне политике САД у наредном периоду биће и безбедносна политика и покушај блокирања „Јужног тока“ на овој најосетљивијој траси, између Бугарске и Србије.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер