Početna strana > Rubrike > Komentar dana > Velika izborna pobeda Rusije
Komentar dana

Velika izborna pobeda Rusije

PDF Štampa El. pošta
Vladimir Jevtić   
četvrtak, 21. januar 2010.

Glasačko telo od oko 37 miliona glasača u Ukrajini je izabralo da okrene leđa jednom od lidera tzv. narandžaste revolucije. Iako drugi krug predsedničkih izbora, u kome će učestvovati glamurozna Julija Timošenko i prorusko orijentisani kandidat opozicije Viktor Janukovič, još uvek nije održan, jasno je ko će biti pobednik. Rusija je postigla veliku diplomatsku pobedu, jer je u svakom slučaju obezbedila zaštitu svojih interesa i to bez obzira na ishod drugog kruga.

Sasvim je sigurno da Rusija može računati na mnogo bolje veze sa Ukrajinom nego što je to do sada bio slučaj. Naime, ozbiljan poraz koji je pretrpeo Juščenko, jedan od lidera narandžaste revolucije u Ukrajini, dovoljno govori kakvo je raspoloženje naroda u toj zemlji koja nije naročito profitirala nakon pomenute revolucije. Najavljene reforme nisu urodile plodom i ljudi su se suočili sa teškom ekonomskom situacijom.

Od dva kandidata koja su ušla u drugi krug predsedničkih izbora, Janukovič ima jasnu rusku podršku, kao i podršku istočnog dela Ukrajine koji je uglavnom naseljen građanima ruske nacionalnosti. Njegova eventualna pobeda u drugom krugu izbora samo će pojačati ruski uticaj u ovoj, posle Rusije, najvažnijoj državi nakon raspada bivšeg SSSR-a.

S druge strane, Julija Timošenko, koja je uz Juščenka bila nosilac pomenute revolucije prozapadno orijentisanih snaga, uprkos porazu donedavno bliskog ideološkog partnera, još uvek uživa veliko poverenje naroda Ukrajine. Julija Timošenko je pokazala da je veoma vešt političar i da je u stanju da veoma lukavo promeni stranu. Naime, u trenutku kada je osetila da slabi podrška narandžastom bloku, naročito nakon gasne krize sa Rusijom koja je imala strateške implikacije po čitavu Evropu i čije smo posledice i mi osetili, ona je pošto-poto otputovala u Moskvu i nakon niza sastanaka sa Vladimirom Putinom postigla dogovor o nastavku isporuke ruskog gasa.

Bez sumnje je da će, ukoliko bude osvojila izbore, Timošenkova nastaviti saradnju sa Rusijom. Ona je svesna da je Rusija Ukrajini mnogo bliža u svakom pogledu nego zapad, s obzirom na to da najavljene reforme nisu urodile plodom, što je i narod Ukrajine pokazao na izborima. Dakle, bez obzira na to ko će osvojiti najviše poverenja građana Ukrajine, Dimitrij Medvedev može da računa na to da će se spoljnopolitički kurs Ukrajine potpuno promeniti i da će se ruski sused mnogo više osloniti na Rusiju upravo zbog toga što su i Ukrajinci postali svesni da zapad nije učinio apsolutno ništa po pitanju ekonomskog oporavka njihove zemlje i da su sa zapada stizala samo prazna obećanja.

Naravno, sasvim je jasno kakav je bio cilj zapada, a pre svega SAD i NATO. U planu je bilo najavljeno širenje NATO na istok, što je prirodno ugrožavalo ruske nacionalne interese. Sada zapad neće moći da računa na trojanskog konja koji će im omogućiti strateško opkoljavanje Rusije. Nema sumnje da su Rusi aktivno učestvovali u kreiranju sadašnje političke klime u Ukrajini i da će nakon izbora samo profitirati.

Ukrajina je velika zemlja koja poseduje ogroman prirodni potencijal i oružane snage, bitan geostrateški položaj kada je u pitanju kontrola nad Crnim morem. Zbog Ukrajine su se sukobili interesi najvećih svetskih sila. Ovog puta Vladimir Putin je definitivno ostvario jednu od najvažnijih pobeda.

„Veoma dobro znam šta treba da uradim u cilju ujedinjenja zemlje kako bi ona postala snažna i nezavisna“, izjavio je Janukovič misleći pri tome na podelu koja postoji između nacionalističkog i prozapadnog zapadnog dela zemlje koji podržava Juliju Timošenku i istočnog dela koji je tradicionalno proruski orijentisan. Julija Timošenko je izjavila kako „glasati za Janukoviča znači ići nazad u kameno doba“. Njena pretenciozna izjava je samo izborna propagandna jer smo videli da se Timošenkova i sama mudro okrenula Rusiji u situaciji energetske krize.

Ne treba zaboraviti da je Julija Timošenko odbila da osudi Rusiju zbog intervencije u Gruziji i time se ozbiljno zamerila odlazećem predsedniku Juščenku. U svakom slučaju Timošenkova sigurno nije u Moskvi boravila samo da bi obišla Kremlj. Iako je dobila 5 odsto više glasova nego što su ankete pre izbora prognozirale, dobar rezultat predstavlja posledicu veoma mudre politike, budući da je na vreme napustila brod koji tone.

Sada se postavlja pitanje kakvi će biti rezultati drugog kruga predsedničkih izbora. Naravno, ključno je kome će birači koji su glasali za ostale opozicione kandidate pokloniti poverenje. Svakako da se Timošenkova nada da će dobiti poverenje birača koji su u prvom krugu glasali za bankara Sergeja Tigipka. Međutim, Tigipko, koji je inače bivši savetnik Julije Timošenko, izjavio je da odluku prepušta samim biračima. Naime, on je istakao da će se birači „kao pametni ljudi, sami opredeliti za koga će glasati“. Naravno, Timošenkova računa i na glasove ostalih opozicionih kandidata. Pa ipak, shodno rezultatu prvog kruga predsedničkih zbora, čini se da veće šanse ima Viktor Janukovič jer će za njega sigurno glasati veliki broj Rusa koji žive u Ukrajini.

U svakom slučaju, bez obzira na to ko će biti novi predsednik Ukrajine, može se očekivati radikalan zaokret u spoljnoj politici Kijeva. Udaljavanje od NATO i SAD je gotovo neminovno. Rusija polako, ali sigurno u svojoj interesnoj sferi istiskuje Ameriku i njenu konstantnu potrebu za ekspanzijom.

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner