четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Зашто Америка, упркос свему, остаје у Сирији?
Коментар дана

Зашто Америка, упркос свему, остаје у Сирији?

PDF Штампа Ел. пошта
Владимир Јевтић   
субота, 03. фебруар 2018.

Амерички државни секретар Рекс Тилерсон изјавио је да је америчко војно присуство у Сирији и даље неопходно како би се спречили конфликти. Сједињене Америчке Државе сматрају да је њихово војно присуство у Сирији „гарант мира“ и да ће спречити свако ново појављивање ДАЕШ-а у овој земљи. Наравно за Американце у Сирији неће бити мира уколико Башар ал Асад и даље остане на власти. И то је кључно, трупе Сједињених Америчких Држава су агресори, оне заиста немају шта више да траже у Сирији. Осим уколико то није рушење легитимне власти у Сирији. Изгледа да се званични Дамаск све мање пита, а Американци раде шта пожеле у Сирији.

Русија је оправдано војно присутна у Сирији јер је руска армија тамо дошла на очајнички позив Башара ал Асада како би спречила да ДАЕШ тотално разори земљу као што је било у Либији. Међутим Американци нису позвани, они су у Сирију дошли непозвани и представљају претњу по стабилност земље. Американци су на своју руку изазвали још један мали рат у Сирији, они су не питајући званични Дамаск и без консултовања са Русијом у граду Африну на северозападу земље наоружали Курде и покушали да успоставе границу између Турске и Сирије целом дужином граничне линије у дубини од 30 км. Наравно ову америчку грешку сад морају Курди да плате јер су Турске војне снаге ушле у Сирију не дозвољавајући нешто овако. Ово је само један пример америчких несавесних потеза којих ће у будућности вероватно бити још.

„За националне интересе Сједињених Америчких Држава важно је да се задржи војно и дипломатско присуство у Сирији како би се помогло да се заврши сукоб у овој земљи“, рекао је Тилерсон говорећи на Универзитету Станфорд у Калифорнији.[1]“ „САД ће задржати војно присуство у Сирији са фокусом да се ДАЕШ не појави поново. Наше присуство засниваће се на одређеним условима“, истакао је Тилерсон. „ДАЕШ је већ једном ногом у гробу и наше војно присуство је потребно све док он не буде коначно уништен“, додао је Тилерсон.“

Овде морамо стати и добро размислити о Тилерсоновим речима. САД не само да се нису бориле против ДАЕШ-а, уколико изузмемо бомбардовања Раке у којима су страдали углавном цивили, већ су га и помагале. Постоје докази руске армије о нађеном америчком оружју код припадника ДАЕШ затим постоје сателитски снимци на којима се јасно виде америчка возила у зонама које је контролисао ДАЕШ паркирана као да су амерички војници дошли у кратку посету муџахединима. Осим тога амерички војници су у неколико наврата наводили минобацачку ватру на руске положаје када је и погинуо један генерал руске војске. Русија наравно не одустаје од војног присуства у Сирији, а и зашто би када има пуно право да тамо војно борави.

Ово је изазвало својеврсну „трку“ у војним базама између Русије и САД, што је природно, јер Сирија представља врата Блиског Истока.“ Русија и САД су покренуле „трку војним базама“ у Сирији, јер свака од двеју страна намерава да прошири своје присуство у блискоисточним државама и бори се против асиметричних претњи, пише „Дифенс њуз“.

Како наводи амерички лист позивајући се на неименоване изворе, САД имају војну базу у Табки, недалеко од Раке. Раније је овај објекат био сиријска авио-база, док сада у њој амерички инструктори обучавају курдске одреде. Други војни објекат се налази у Танфу, у који америчка војска не пушта руске и владине снаге.

Русија, са друге стране, има две војне базе на сиријској територији: авио-базу у Хмејмиму и поморску базу у Тартусу. Часопис подсећа да су руски објекти направљени уз договор са званичним сиријским властима.

Како наводи генерал у пензији либанске војске Вахби Катиша, супарништво Русије и САД на сиријској територији, између осталог и у војним базама, условљено је стратешким положајем Сирије. Према његовим речима, ова држава представља врата Блиског истока и Персијског залива, и зато Русија намерава да се врати у овај регион као велика сила.

Он је нагласио да је војна операција у Сирији омогућила Русији да повећа извоз наоружања. Између осталог, споразум између Русије и Саудијске Арабије о испорукама С-400, пише „Дифенс њуз“, директан је резултат успешних акција руске војске у Сирији.[2]

 

 

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер