понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Дебате > Косово и Метохија > БИА страхује од губитка утицаја Србије на Косову
Косово и Метохија

БИА страхује од губитка утицаја Србије на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
РТК   
недеља, 04. јун 2017.

Извор: Indexonline/RTK (Текст је изворно преведен са албанског, осим наслова који је адаптиран; јучерашње издање, док је видео прилог емитован прекјуче у централном термину за вести РТК)

РТК је успела да обезбеди документ органа безбедности Србије, који су сачинили профиле неколико српских политичара са Косова.

У суштини, документ генерално показује забринутост званичног Београда због недостатка једног стабилнијег руководства Срба на Косову, руководства које, према документу, не може довољно да инсистира на потраживањима Владе Србије на Косову. Постојање овог документа за РТК потврдила је АКИ (Косовска обавештајна агенција), али није желела ни да потврди, ни да негира његову аутентичност.

Као главни проблеми виђени у овом документу су недостатак стручних и академских кадрова у Српској листи, али и других политичара који се у документу називају "ривали Српске", укључујући председника СЛС-а, Слободана Петровића, председника ПДС-а - Ненада Рашића, Оливера Ивановића (у којег Београд има најмање поверења) и сада председника ПКС-а - Александра Јаблановића.

КоССев: Видео прилог из централног дневника косовске националне телевизије - РТК који је емитован у петак - 02. јуна, можете да погледате од 05.24. минута вести

 А јутрос је и београдски Курир објавио вест "Да ли Срби на Косову верују својим политичарима или београдским? Шта БИА мисли о томе", такође се позивајући на извештај РТК

У наставку су неки од профила који се налазе у овом документу:

БРАНИМИР СТОЈАНОВИЋ, у документима српских служби безбедности је представљен као младић који има велике претензије да предводи косовске Србе и да то уради по сваку цену. Међутим, Стојановић нема ни интелектуалну тежину, као ни ауторитет да уради такву ствар. Али, главна препрека томе зашто Бранимир Стојановић не може да буде истински лидер Срба на Косову је та што је "он под сумњом да је сарадник косовских тајних обавештајних служби и неколико европских". Према овом документу, Бранимир Стојановић се приближио круговима  косовских обавештајних служби почетком 2014, убрзо након што је изабран за председника општине Грачаница.

Осим сумњи вези са косовским тајним службама, Бранимир Стојановић је фебруара 2014., на иницијативу АКИ, дао интервју за један медиј на Косову, када је говорио на албанском и када је рекао да је спреман да ради на даљем развоју независности Косова од Београда. Друга највећа мана, према овом документу, та је што је корумпиран, а то се показало на почетку његове каријере као градоначелника општине Грачаница. Стојановић је злоупотребио општинске фондове за своју личну корист. У то време направио је кућу. Званични Београд је уверен да би се Бранимир Стојановић првом приликом сложио са формирањем оружаних снага Косова, али под условом да буде именован за председника ЗСО-а.

СЛОБОДАН ПЕТРОВИЋ, према подацима српских обавештајних служби, профилисан је као лидер косовских Срба, који, иако је пуно сарађивао са привременим институцијама Косова, ипак ужива поверење локалних Срба. У документу се каже да има велики инат према лидерима листе Српска, и не сарађује са лидерима са севера. Петровић  је човек терена и добро познаје српски народ на Косову и има велику жељу да постане елитни Србин, те се доста бави тенисом и личним здрављем.

Иако је Петровић често исказивао блискост са албанским политичарима на Косову, умео је у одређеним временима да им окрене леђа и да буде послушан Београду. Према овом документу, назива се "оцем већине српских лидера са Косова", с обзиром на његову дугачку каријеру у политици.

НЕНАД РАШИЋ је у документу профилисан као веома нежан лидер за управљање косовским Србима. Он се чак сматра човеком који никоме не каже НЕ. Његов мек карактер се такође огледа и у чланству његове партије, где га, према документу у који је РТК имала увид, чланови партије често уцењују и често напуштају партију. Рашићева партија се сматра "УЉЕЗОМ" где свако долази и нестаје одмах. Рашићева следећа слабост је та што је врло близак "косовским привременим институцијама", како се у документу називају институције Републике Косово.

АЛЕКСАНДАР ЈАБЛАНОВИЋ се у овом документу назива тврдоглавим човеком, особом наклоњеном само економском интересу. Као син старог српског политичара, Александар Јаблановић је пројектован за лидера Срба са Косова, али су његову каријеру уништили протести Албанаца када је и удаљен са места министра владе Косова 2015. године.

Ово је добро искористио Бранимир Стојановић који је у Београду рекао да косовским Србима треба лидер са југа, а не из северних општина. Јаблановић има незаменљив ауторитет нарочито у Лепосавићу, а његово највеће зло је то што се сматра старим кадром социјалиста, најпре због тога што је његова партија настала из структура Социјалистичке партије - Вулинове партије.

Јаблановић нема подршку у другим општинама на Косову, још мању јужно од Ибра и то га чини немоћним.

БРАТИСЛАВ НИКОЛИЋ се сматра снажним лидером Срба са Косова, али његов ауторитет не прелази Штрпце. Он је успео да се развије у неоспорног лидера, али постоји ризик, јер се према документу, сумња да је корумпиран. Осим тога, према органима безбедности Србије, он је спреман да "купи многе политичаре у Београду и Приштини."

Према овом документу, највећи недостатак Братислава Николића је тај што нема амбицију да буде лидер свих косовских Срба, плашећи се да не изгуби монопол над профитабилношћу Брезовице.

Братислав Николић је близак многим међународним факторима на Косову.

СЛАВКО СИМИЋ се у документу назива "размаженим дечком", заинтересованим да скија и нема политичке аспирације. Он нема карактер политичара и лако се да преломити. Не може да буде стабилан лидер, али је један од Срба који је слушао званични Београд. Међутим, каже се чак да код Славка Симића постоји ризик да се окрене и да слуша наредбе Приштине, када су у питању Оружане снаге Косова.

У документу који РТК поседује, безбедносне службе Србије као политичара који вреди виде МОМЧИЛА ТРАЈКОВИЋА, али је његова главна препрека та што није превише лојалан Републици Србији.

Момчила Трајковића српски народ на Косову познаје преко 30 година, он добро зна политичке процесе, али је изгубио ауторитет код младих генерација Срба на Косову. Даље се наводи да "би било добро да се влада Србије ближе приближи Моми, јер би његова дуга каријера учинила њега оним који недостаје Србима на Косову".

(КосСев)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер