понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Дебате > Косово и Метохија > Да ли Срби треба да уђу у Тачијеву владу?
Косово и Метохија

Да ли Срби треба да уђу у Тачијеву владу?

PDF Штампа Ел. пошта
Миливоје Михајловић, Слободан Петровић   
понедељак, 20. децембар 2010.

(Политика, 20.12.2010)

Према прелиминарним резултатима избора на Косову и Метохији, Самостална либерална странка (СЛС) освојила је највише гласова међу српским листама. Из странке Хашима Тачија најавили су да владу могу да формирају с једном мањом албанском странком и мандатима мањинских заједница.

У међувремену, Комитет Савета Европе усвојио је извештај Дика Мартија о Тачијевој умешаности у трговину људским органима, наркотицима и оружјем. Имајући у виду ове оптужбе, поставило се и питање да ли Срби треба да уђу у владу коју би формирао Тачи. О томе разговарају Миливоје Михајловић, шеф Канцеларије владе Србије за сарадњу са медијима, и лидер СЛС-а Слободан Петровић.   

Политика: Јесте ли спремни да уђете у владу с Тачијем после оваквог извештаја?

Петровић: Политика је озбиљна ствар. Ми нисмо навијачко удружење него озбиљна партија којој је суштински интерес српске заједнице изнад свега. Није нам потребно да нам неко каже да услови на Косову нису сјајни, то и сами знамо. Али, поправљање тих услова је мотив више за наше присуство у институцијама које могу томе да допринесу. Ми желимо да се понашамо одговорно, а не неозбиљно, лакше је бити по страни, али то је највећа вредност СЛС-а – када је најтеже српској заједници, ми смо ту.

Петровић: Ми се водимо интересима српске заједнице, а не стране штампе или њихових представника. Наше гледиште, идентично ономе које има Борис Тадић, јесте да чекамо да се дају одговори на те оптужбе.

Политика: Али чак и страна штампа сумња у то да ће Срби ући у владу после Мартијевог извештаја…

Петровић: Ми се водимо интересима српске заједнице, а не стране штампе или њихових представника. Наше гледиште, идентично ономе које има Борис Тадић, јесте да чекамо да се дају одговори на те оптужбе. Наравно, сви који су криви треба да одговарају. Ако се после тога покаже да је заиста тако, нико неће имати прилику да буде у тој влади.

Михајловић: Мислим да Срби  нису у доброј позицији, нарочито после извештаја. Дик Марти има врхунски кредибилитет у правосудним истрагама и то није безазлена ствар, није то напис неких новина, петпарачке жуте штампе.

Знам да се водите интересима српске заједнице, знам колико су урадили министри из ваше странке у Тачијевој влади, подигли сте станове за известан број расељених, и то се може сматрати успехом који вам нико не може оспорити. Али, постоји једна реч која објашњава све откако постоји парламентарни живот на Косову, било у комунизму, било сад, а то је мајоризација. Ми немамо довољне гаранције да ће основни српски интереси бити заштићени, да српски представници имају право вета када су у питању витални интереси Срба. Вама обезбеде буџет и можете да градите станове, али вам не дозволе да измените школски програм. Дозволили сте да имате Симониду на плочнику (у Грачаници је мозаик Симониде на плочнику), а избацили су песму „Симонида” из читанке.

Петровић: Не нама, него њима.

Михајловић: Зато вам кажем, веома је битан политички капацитет. Влада Србије неће повући ниједан потез који би био на штету било ког грађанина КиМ, посебно не Срба.

Петровић: Већ је то учинило Министарство за локалну самоуправу. Срђан Поповић, директор Завода за заштиту споменика у Грачаници, који није члан СЛС-а, био је на листи за народне посланике, изгубио је посао само дан након што је објављена наша листа.

Михајловић: То је незаконито. Не можете то пребацити на владу Србије. Ко год да је, испитаће се.

Михајловић: Мислим да Срби нису у доброј позицији, нарочито после извештаја. Дик Марти има врхунски кредибилитет у правосудним истрагама и то није безазлена ствар, није то напис неких новина, петпарачке жуте штампе.

Политика:Рада Трајковић с Јединствене листе каже да она после извештаја никада не би ушла Тачијеву владу и да не постоји Србин који би то урадио...

Петровић: Они нису ни прошли и због тога неће ни ући. Добили су 200 гласова. Ући ће други људи с те листе, али неће Рада Трајковић и Ранђел Нојкић јер нису добили гласове. Они су имали више медијских лидера, него правих заштитника српских интереса.

Политика:Хоћете да кажете да се жртвујете тиме што улазите у Тачијеву владу?

Петровић: Нико добровољно не ради овај посао. Ко мисли да је то нека бенефиција, онда се грдно вара.

Политика: Да ли Ви мислите да би улазак господина Петровића у владу био жртва?

Михајловић: Ја мислим да су сви Срби који живе на КиМ у подређеном положају и да су грађани другог реда. На неки начин, то јесте жртва. Добровољна жртва. Нико ни њега нити било кога другог није могао да натера да оде на изборе. Као што мислим да пред њима стоје озбиљна искушења. Ко год од Срба уђе у ту косовску власт, имаће озбиљне проблеме. Колико год да има вербалну вештину да избегава да ли признаје независно Косово, он ће једног тренутка морати то негде да каже. Само присуство у том парламенту на неки начин је посредно признавање. То јесте жртва. Ја знам колико ће етикета њима бити залепљено да су издајници и колико им је до сада залепљено. Ко год се тамо бавио политиком, за некога је био издајник. Уколико тај ангажман донесе добро једном човеку на Косову, то је легитимно. Када су већ прешли Рубикон, и ушли у тај политички живот, веома је важно да заступају интересе свих Срба. Веома је важно да не деле Србе на северне и јужне, јер је то вештачка подела, која није добра за српски ентитет на КиМ. Било би глупо да Срби не искористе помоћ из владе Косова.

Михајловић: Ја мислим да су сви Срби који живе на КиМ у подређеном положају и да су грађани другог реда. На неки начин, то јесте жртва. Добровољна жртва.

Политика:Да ли би вашим учешћем у Тачијевој влади, после оваквог извештаја, биле повређене жртве страдалих Срба?

Петровић:Хајте, молим вас. Да не идемо сада у ту тему. Па, и ја сам део тог народа који је оштећен. Знате ли да ли је неко страдао и из моје породице?

Политика: Ако се докажу наводи из Мартијевог извештаја, како ћете реаговати?

Петровић: Ако се докаже, Тачи неће имати прилику да саставља владу. Деветог јануара се понављају избори на неким местима, тако да је рок до 20. јануара. То је добро, јер ћемо до тада и знати нешто. И ја заиста не бих желео да било каквом изјавом било шта пореметим. Знате, ми ипак живимо доле и није баш пријатно да доносите неке закључке у које апсолутно нисте сигурни.

Политика: Приштинска штампа је објавила да се амерички амбасадор Кристофер Дел, после објављивања извештаја о Тачију, у четири ока састао с Харадинајевим замеником. Како читате ту вест?

Михајловић: Постизборна комбинаторика је специфична за све земље и не знате ко ће с ким да уђе у коалицију, када дођу интереси на сто, и највећи противници пруже руку помирења. Ја не бих спекулисао ко ће с ким да уђе у владу. Има тамо доста странака које могу да направе владу и без Срба. Камо среће да су Срби језичак на ваги и да је њихов политички капацитет толики да заузврат могу да траже бенефите за српску заједницу.

Косово је протекторат УН, то сви заборављају. Присуство страног фактора у политичком и друштвеном животу је више присутан него било где у Европи. Треба бити објективан: господин зна да када нешто не може да реши у згради косовске владе, он то, вероватно, може да реши код америчког или британског амбасадора у Приштини.

Лично мислим да се ово неће тако лако завршити по Тачија, неће бити ни брзо, али сигуран сам да ће, после оваквог притиска, бити једна озбиљна, независна истрага, која ће обухватити територију и Албаније и КиМ.

Политика: Јесте ли Ви тражили од америчког амбасадора да Вам нешто заврши?

Петровић: Не, нисам имао потребе.

Петровић: Ако се докаже, Тачи неће имати прилику да саставља владу.

Политика: Да ли то тако функционише?

Петровић: Оно што јесте факат, САД су велики ауторитет на Косову, а и шире. Сигурно, ако имате таквог пријатеља на својој страни, много је лакше за решавање неких проблема. Оно што смо у протеклих три године тражили за српску заједницу у највећем делу били је испоштовано. Да није било нас, сигурно је да не би постојале нити те антене нити радници који раде у ПТТ-у. Срећа је што су ти наши пријатељи из међународне заједнице ту. Имам потребу да кажем да они још дуго треба да буду ту јер је безбедност за живот много већа.

Политика:Шта могу Срби да реше у косовском парламенту?

Михајловић: Капацитет учешћа Срба у влади или у парламенту је врло низак. Они, заправо, могу да реше само оне проблеме које влада хоће да дозволи. Када неће, Срби немају шансе. Нити имају капацитет да бојкотују рад владе нити да је сруше.

Људи који се на Косову баве политиком морају да знају да ће једнога дана Србин бити председник Косова или ће бити председник Скупштине. Веома је важно да ли ће тај који представља Србе на Косову, у међународним контактима, када дође до тога, бранити независно Косово или ће бранити српске интересе.

Политика: Ако Ви будете та особа и дође тај моменат, шта ћете урадити?

Петровић: Ја се бавим реалном политиком, а не политиком шта би било кад би било. Ту има пуно ствари које су приоритетније на локалу, од здравства, од образовања, које је јако битно. Треба остати жив до тог времена.

Политика: Ветон Сурои и Адем Демаћи се изгледа кандидују за председника Косова. Какав је Ваш однос према овим кандидатурама?

Петровић: Сурои је препознатљив политичар и аналитичар, човек који је имао доста резултата, не само у политици, него и у новинарству. Он није имао прилике да буде омражен код српске заједнице.

Михајловић: Уколико Покрет самоопредељења уђе у владу, Демаћи има више шанси да постане председник.

Михајловић: Капацитет учешћа Срба у влади или у парламенту је врло низак. Они, заправо, могу да реше само оне проблеме које влада хоће да дозволи.

Политика: Али, Сурои има подршку међународне заједнице…?

Михајловић: Сурои је имао подршку међународне заједнице и на изборима, па је пук’о. Он је водио кампању која је добра за Норвешку, за Европу, али није за Косово и за Балкан. Међутим, Адем Демаћи је човек који је ОВК без униформе, има ратни бекграунд, има 28 година у затвору, борбу за идеју и сада има једну политичку странку која није занемарљива.

(Разговор водили Б. Митриновић, Б. Чпајак и В. Вукасовић)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер