Početna strana > Rubrike > Politički život > Rezultat lokalnih izbora ozbiljan udarac DS-u
Politički život

Rezultat lokalnih izbora ozbiljan udarac DS-u

PDF Štampa El. pošta
Đorđe Vukadinović   
subota, 20. jun 2009.

Đorđe Vukadinović, politički analitičar i urednik "Nove srpske političke misli", smatra da su rezultati lokalnih izbora u Zemunu, Voždovcu i Kosjeriću relativno očekivani, s time da su SNS, SPS i Rasim Ljajić prošli malo bolje, a DS, LDP i SRS nešto lošije nego što je većina posmatrača predviđala. 

Kako komentarišete veoma malu izlaznost na ponovljenim izborima u ove tri opštine?

Slaba izlaznost je, pre svega, posledica slabog poverenja koje glasači generalno imaju u stranke i političare i svoju moć da izlaskom na izbore bilo šta promene. Birači su vrlo svesni činjenice da se na lokalnim, kao uostalom i na republičkim izborima, radi pre svega o međustranačkom kalkulisanju i trgovini. Što znači da će, kako god (i protiv kog god) birači glasali, konačni ishod, tj. konačna podela vlasti biti neizvesna, jer su za političare sve kombinacije, koalicije i pogađanja u načelu otvoreni i mogući.

DS je posle 15 godina izgubila izbore na Voždovcu. Da li bi trebalo da se zabrinu i da li rezultati ovih izbora mogu da se preslikaju i na republički nivo?

Svakako da rezultat ovih izbora, kako na Voždovcu tako i u Zemunu, predstavlja šamar i ozbiljan udarac vladajućim demokratama, tim pre što mu se nisu nadali i što su u ove izbore, koje su mogli izbeći da su hteli, ušli previše samouvereno i takoreći bahato, sa sve parolama tipa "Šengenu beli, Voždovac te želi". Pokazalo se, međutim, da Voždovac, kao i čitava Srbija, imaju i važnijih problema i briga od belog Šengena. Što se eventualnog preslikavanja tiče, mislim da bi rezultati na republičkom nivou bili donekle drugačiji, tj. da je DS još uvek u prednosti, ali trendovi očigledno idu na ruku naprednjacima.

Rezultati izbora su takvi da se jako teško može videti ko bi sa kim mogao da napravi koaliciju. Šta mislite da će se desiti i koja varijanta je po vama najrealnija?
Rezultati su se zaista tako poklopili da su gotovo sve opcije, sem tzv. "velike koalicije" naprednjaka i demokrata teške ili nemoguće. Zato uopšte nije isključeno da nakon svih pokušaja izbori budu čak i ponovljeni. Pogotovo u Zemunu.

Verujete li da SNS i DS mogu da sarađuju u Voždovcu i Zemunu i da zajednički čine vlast u ovim opštinama?

Naravno da je moguća saradnja SNS i DS i da bi neki niži nivoi i u jednoj i u drugoj stranci takvu opciju pozdravili. Međutim, s obzirom na politički i simbolički značaj koji su ovi izbori u Zemunu i na Voždovcu dobili u javnosti, siguran sam da odluka o eventualnoj koaliciji neće biti prepuštena lokalnim odborima, tj. da neće biti doneta bez prethodnog dogovora na najvišem nivou. A do njega neće biti lako doći, pogotovo nakon ovog uzleta naprednjaka.
Dinkić se tome protivi. Da li će DS uzeti u obzir njegove ucene i verujete li da bi Dinkić zaista mogao da sruši vladu?
Dinkić ima imidž nekog ko je srušio već nekoliko vlada, ali mislim da će ovu vladu rušiti tek u slučaju da vidi kako mu preti izbacivanje iz nje. Dinkićev rejting mu u ovom trenutku prilično vezuje ruke, tako da su njegove pretnje, za sada, uglavnom iz "prazne puške", što ne znači da vremenom neće postati konkretnije i ozbiljnije. Aktuelne priče o regionalizaciji i povezivanju raznih lokalnih lidera i stranaka, potvrde su da se Dinkić za te buduće izbore sprema i da uopšte nije siguran da će na njih ići zajedno sa DS-om. U svakom slučaju, barem dok malo ne ojača ili dok se DS ne pocepa, Dinkić će ljuljati ali ne i rušiti vladu.   

Da li je moguće da SRS mimo Šešelja donese odluku o saradnji sa naprednjacima?
Ne, to je apsolutno isključeno. Mislim da će i ubuduće, kao i do sada, u SRS-u biti samo onako kako Šešelj kaže. 

Koalicija SPS-PUPS-JS je ostvarila dobar rezultat. Da li je to posledica male izlaznosti ili im je rejting zaista skočio?

Verovatno da je jednim delom posledica male izlaznosti, pri kojoj njihova stalna i disciplinovana glasačka baza više došla do izražaja. Ali, isto tako, radi se delom i o njihovoj većoj vidljivosti u političkom životu u poslednje vreme. Moguće je da je jedan deo razočaranih i apatičnih glasača drugih stranaka, naročito dojučerašnjih radikala, odlučio da ovaj put glas pokloni svojoj "staroj ljubavi". Najzad, ne treba zanemariti utisak koji je u medijima poslednjih meseci ostavljao Ivica Dačić, koji je u obavljanju svoje funkcije delovao koliko-toliko odgovornije i kompetentnije od većine njegovih kolega.   

Da li bi ujedinjena opozicija na eventualnim vanrednim izborima imala više šanse da pobedi nego kada bi opozicione stranke išle odvojeno na izbore?

Mislim da u ovom trenutku opozicija, ni udružena ni razdružena, ne bi mogla da pobedi i preuzme vlast. Međutim, stvari će se u tom pogledu verovatno menjati pod uticajem krize i rastućeg razočaranja građana zbog neispunjenih obećanja. Teoretski, opozicija bi bolji rezultat ostvarila zajedničkim nastupom, ali je on trenutno teško zamisliv i više stvar političke fantastike, nego političke realnosti. Sem toga, rezultat njihovog zajedničkog nastupa bi dosta zavisio i od toga oko koje ideje bi se udružili, i kakvu bi kampanju vodili. U ovom trenutku, mislim da su, iz različitih razloga, i DSS i SNS i SRS bliži DS-u nego jedni drugima.  

Da li je realno očekivati vanredne parlamentarne izbore?

Sumnjam da će uskoro biti vanrednih parlamentarnih izbora. Barem što se tiče namera DS-a i vladajuće koalicije. Kada su već propustili krajem prošle ili početkom ove godine da, po modelu Mila Đukanovića, pre eskalacije krize raspuste skupštinu, raspišu izbore i na njima gotovo sami pobede, odnosno uzmu više od 40 odsto glasova, teško da će sada, kada su se stvari zakomplikovale, želeti da idu na izbore. No, ne može se isključiti mogućnost da se izbori dogode mimo njihove volje, pod pritiskom socijalnih problema i nesloge unutar vladajuće koalicije.

Ukoliko SNS i SRS uspostave saradnju na lokalnom nivou, da li je realno očekivati da se tako nešto desi i na republičkom?

Mislim da još dosta dugo neće biti nikakvog kontakta niti bilo kakve saradnje između SRS i SNS, ni na lokalnom ni na republičkom nivou.

(Razgovarao Boško Vukčević)

 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner