четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Политички живот > Резултат локалних избора озбиљан ударац ДС-у
Политички живот

Резултат локалних избора озбиљан ударац ДС-у

PDF Штампа Ел. пошта
Ђорђе Вукадиновић   
субота, 20. јун 2009.

Ђорђе Вукадиновић, политички аналитичар и уредник "Нове српске политичке мисли", сматра да су резултати локалних избора у Земуну, Вождовцу и Косјерићу релативно очекивани, с тиме да су СНС, СПС и Расим Љајић прошли мало боље, а ДС, ЛДП и СРС нешто лошије него што је већина посматрача предвиђала. 

Како коментаришете веома малу излазност на поновљеним изборима у ове три општине?

Слаба излазност је, пре свега, последица слабог поверења које гласачи генерално имају у странке и политичаре и своју моћ да изласком на изборе било шта промене. Бирачи су врло свесни чињенице да се на локалним, као уосталом и на републичким изборима, ради пре свега о међустраначком калкулисању и трговини. Што значи да ће, како год (и против ког год) бирачи гласали, коначни исход, тј. коначна подела власти бити неизвесна, јер су за политичаре све комбинације, коалиције и погађања у начелу отворени и могући.

ДС је после 15 година изгубила изборе на Вождовцу. Да ли би требало да се забрину и да ли резултати ових избора могу да се пресликају и на републички ниво?

Свакако да резултат ових избора, како на Вождовцу тако и у Земуну, представља шамар и озбиљан ударац владајућим демократама, тим пре што му се нису надали и што су у ове изборе, које су могли избећи да су хтели, ушли превише самоуверено и такорећи бахато, са све паролама типа "Шенгену бели, Вождовац те жели". Показало се, међутим, да Вождовац, као и читава Србија, имају и важнијих проблема и брига од белог Шенгена. Што се евентуалног пресликавања тиче, мислим да би резултати на републичком нивоу били донекле другачији, тј. да је ДС још увек у предности, али трендови очигледно иду на руку напредњацима.

Резултати избора су такви да се јако тешко може видети ко би са ким могао да направи коалицију. Шта мислите да ће се десити и која варијанта је по вама најреалнија?
Резултати су се заиста тако поклопили да су готово све опције, сем тзв. "велике коалиције" напредњака и демократа тешке или немогуће. Зато уопште није искључено да након свих покушаја избори буду чак и поновљени. Поготово у Земуну.

Верујете ли да СНС и ДС могу да сарађују у Вождовцу и Земуну и да заједнички чине власт у овим општинама?

Наравно да је могућа сарадња СНС и ДС и да би неки нижи нивои и у једној и у другој странци такву опцију поздравили. Међутим, с обзиром на политички и симболички значај који су ови избори у Земуну и на Вождовцу добили у јавности, сигуран сам да одлука о евентуалној коалицији неће бити препуштена локалним одборима, тј. да неће бити донета без претходног договора на највишем нивоу. А до њега неће бити лако доћи, поготово након овог узлета напредњака.
Динкић се томе противи. Да ли ће ДС узети у обзир његове уцене и верујете ли да би Динкић заиста могао да сруши владу?
Динкић има имиџ неког ко је срушио већ неколико влада, али мислим да ће ову владу рушити тек у случају да види како му прети избацивање из ње. Динкићев рејтинг му у овом тренутку прилично везује руке, тако да су његове претње, за сада, углавном из "празне пушке", што не значи да временом неће постати конкретније и озбиљније. Актуелне приче о регионализацији и повезивању разних локалних лидера и странака, потврде су да се Динкић за те будуће изборе спрема и да уопште није сигуран да ће на њих ићи заједно са ДС-ом. У сваком случају, барем док мало не ојача или док се ДС не поцепа, Динкић ће љуљати али не и рушити владу.   

Да ли је могуће да СРС мимо Шешеља донесе одлуку о сарадњи са напредњацима?
Не, то је апсолутно искључено. Мислим да ће и убудуће, као и до сада, у СРС-у бити само онако како Шешељ каже. 

Коалиција СПС-ПУПС-ЈС је остварила добар резултат. Да ли је то последица мале излазности или им је рејтинг заиста скочио?

Вероватно да је једним делом последица мале излазности, при којој њихова стална и дисциплинована гласачка база више дошла до изражаја. Али, исто тако, ради се делом и о њиховој већој видљивости у политичком животу у последње време. Могуће је да је један део разочараних и апатичних гласача других странака, нарочито дојучерашњих радикала, одлучио да овај пут глас поклони својој "старој љубави". Најзад, не треба занемарити утисак који је у медијима последњих месеци остављао Ивица Дачић, који је у обављању своје функције деловао колико-толико одговорније и компетентније од већине његових колега.   

Да ли би уједињена опозиција на евентуалним ванредним изборима имала више шансе да победи него када би опозиционе странке ишле одвојено на изборе?

Мислим да у овом тренутку опозиција, ни удружена ни раздружена, не би могла да победи и преузме власт. Међутим, ствари ће се у том погледу вероватно мењати под утицајем кризе и растућег разочарања грађана због неиспуњених обећања. Теоретски, опозиција би бољи резултат остварила заједничким наступом, али је он тренутно тешко замислив и више ствар политичке фантастике, него политичке реалности. Сем тога, резултат њиховог заједничког наступа би доста зависио и од тога око које идеје би се удружили, и какву би кампању водили. У овом тренутку, мислим да су, из различитих разлога, и ДСС и СНС и СРС ближи ДС-у него једни другима.  

Да ли је реално очекивати ванредне парламентарне изборе?

Сумњам да ће ускоро бити ванредних парламентарних избора. Барем што се тиче намера ДС-а и владајуће коалиције. Када су већ пропустили крајем прошле или почетком ове године да, по моделу Мила Ђукановића, пре ескалације кризе распусте скупштину, распишу изборе и на њима готово сами победе, односно узму више од 40 одсто гласова, тешко да ће сада, када су се ствари закомпликовале, желети да иду на изборе. Но, не може се искључити могућност да се избори догоде мимо њихове воље, под притиском социјалних проблема и неслоге унутар владајуће коалиције.

Уколико СНС и СРС успоставе сарадњу на локалном нивоу, да ли је реално очекивати да се тако нешто деси и на републичком?

Мислим да још доста дуго неће бити никаквог контакта нити било какве сарадње између СРС и СНС, ни на локалном ни на републичком нивоу.

(Разговарао Бошко Вукчевић)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер