Početna strana > Prenosimo > Kad Vučić "ništa ne potpiše" - Srbije je sve manje
Prenosimo

Kad Vučić "ništa ne potpiše" - Srbije je sve manje

PDF Štampa El. pošta
Dejan Ljutić   
nedelja, 18. avgust 2024.

Ništa ne potpisuje, ali skoro sve prihvata. “Moja reč vredi više od njihovih sto potpisa”, ponavljao je Aleksandar Vučić godinama unazad kada je hteo da pokaže kako on ne laže, već da drži reč. Javnost je Vučićev potpis do sada viđala samo na pismima penzionerima i paketima sa kafom i praškom za veš. Ipak, Vučićevog potpisa nema ni na jednom od zagovaranih projekata i politika, nevezano od funkcije - bilo da je bio prvi potpredsednik vlade, premijer ili predsednik.

Ništa ne potpisuje, ali skoro sve prihvata. “Moja reč vredi više od njihovih sto potpisa”, ponavljao je Aleksandar Vučić godinama unazad kada je hteo da pokaže kako on ne laže, već da drži reč

U prisustvu nemačkog kancelara Olafa Šolca i predsednika Srbije Aleksandra Vučića u Beogradu je potpisan Memorandum o razumevanju o strateškom partnerstvu Srbije i Evropske unije u oblasti održivih sirovina, lanaca vrednosti baterija i električnih vozila. U okviru Samita o kritičnim sirovinama, Memorandum je u ime EU potpisao potpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič, zadužen za Evropski zeleni dogovor, a ispred Srbije potpisnica je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.

Beograd na vodi, rušenje i prodaja Generalštaba, Briselski sporazum, Ohridski sporazum, Ekspo izgradnja, stadioni po Srbiji, potpisivanje memoranduma sa EU u saradnji u oblasti kritičnih sirovina, a u poslednje vreme sve vatrenije zastupanje otvaranja rudnika litijuma, bez ekološke studije i projekta rudnika. Nigde njegovog potpisa. Ali, ima verovatno dosta ljudi koji taj javni diskurs shvataju više kao lepe reči, nego kao uputstvo za svakodnevnu upotrebu, i onda možemo da vidimo mnogo društvene patologije koja se može vezivati za ono što je nekad oličavala Srpska radikalna stranka. To je, na primer, uperivanje prstom na nekog pojedinca, stvaranje tih sitnih a navodnih dušebrižnika i moralnih ličnosti.

'Dobro, šta si prihvatio ako potpisao nisi', mogao bi da se pita Aleksandar Vučić, predsednik Srbije. Naravno, kada bi bila dozvoljena pitanja koja nisu unapred naručena

Logično da onaj ko žari i pali u zvanično demokratskom, a u praksi nedemokratskom sistemu, prebacuje odgovornost na ljude koje je izabrao da budu njegovi izvršioci, ili se dosta toga radi na osnovu usmenih naređenja i izjava, a bez odgovarajućih dokumenata. Svestan je da su, kada se radi o urađenom po pitanju Beograda na vodi i onim što je u toku oko stvaranja litijumskog carstva kompanije Rio Tinto u Srbiji, u pitanju najgore sistemske zloupotrebe druge vrste. Nije lud da to preuzme na sebe. Očito se drži formule da oni što dobijaju po njegovoj odluci deo kolača, moraju da uzmu sav rizik na sebe.

Srbija je prihvatila i aneks sporazuma s Prištinom u Ohridu, a predsednik Aleksandar Vučić, baš kao i nakon prihvatanja Evropskog sporazuma u Briselu, stalno ponavlja - "nisam ništa potpisao". Obaveze iz Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, koje je u martu prošle godine u Ohridu prihvatio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, postale su deo poglavlja 35 u pregovorima naše zemlje sa Evropskom unijom. Dakle, ako ne ispunimo sve na šta se Vučić tad obavezao - nema napretka na putu ka EU. Teza predsednika Srbije - "nisam ništa potpisao, pa ništa nije obavezujuće" - pada u vodu.

Svestan je da su, kada se radi o urađenom po pitanju Beograda na vodi i onim što je u toku oko stvaranja litijumskog carstva kompanije Rio Tinto u Srbiji, u pitanju najgore sistemske zloupotrebe druge vrste. Nije lud da to preuzme na sebe. Očito se drži formule da oni što dobijaju po njegovoj odluci deo kolača, moraju da uzmu sav rizik na sebe

Upućeni u tešku situaciju na Kosovu smatraju da će Kurti, dok bude trajala američka predsednička kampanja i kada maltene cela Evropa bude pratitila situaciju u Vašingtonu, pokušati da uzme sve što može na Kosovu. Šta još? Čak i ono što Vučić ni za živu glavu nije hteo da preda Prištini u ruke, učinio je. Radi se o jezeru Gazivode, kao i o kompletnom energetskom sistemu. Ode i Pošta Srbije. Bilo je otvoreno samo pitanje kog datuma u decembru prošle godine će Beograd prihvatiti tablice. Vučiću je više odgovaralo da tablice prihvati mesec, dva dana ranije, a ne usred postizborne krize u kojoj se nalazila Srbija. Sada smo, zahvaljući režimu u Beogradu, došli u situaciju da Republika Srbija priznaje lične dokumente Kosova. Koja to država priznaje lične dokumente svoje pokrajine?

Smisao identiteta u javnom prostoru Srbije nije isključivo lični. Identitet se tu vezuje za preuzimanje odgovornosti u raznim oblicima transakcija sa drugim licima. "Dobro, šta si prihvatio iako potpisao nisi”, mogao bi da se pita Aleksandra Vučića, predsednika Srbije. Naravno, kada bi bila dozvoljena pitanja koja nisu unapred naručena.

(Direktno.rs)

 
Pristigli komentari (0)
Pošaljite komentar