уторак, 15. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Кад Вучић "ништа не потпише" - Србије је све мање
Преносимо

Кад Вучић "ништа не потпише" - Србије је све мање

PDF Штампа Ел. пошта
Дејан Љутић   
недеља, 18. август 2024.

Ништа не потписује, али скоро све прихвата. “Моја реч вреди више од њихових сто потписа”, понављао је Александар Вучић годинама уназад када је хтео да покаже како он не лаже, већ да држи реч. Јавност је Вучићев потпис до сада виђала само на писмима пензионерима и пакетима са кафом и прашком за веш. Ипак, Вучићевог потписа нема ни на једном од заговараних пројеката и политика, невезано од функције - било да је био први потпредседник владе, премијер или председник.

Ништа не потписује, али скоро све прихвата. “Моја реч вреди више од њихових сто потписа”, понављао је Александар Вучић годинама уназад када је хтео да покаже како он не лаже, већ да држи реч

У присуству немачког канцелара Олафа Шолца и председника Србије Александра Вучића у Београду је потписан Меморандум о разумевању о стратешком партнерству Србије и Европске уније у области одрживих сировина, ланаца вредности батерија и електричних возила. У оквиру Самита о критичним сировинама, Меморандум је у име ЕУ потписао потпредседник Европске комисије Марош Шефчович, задужен за Европски зелени договор, а испред Србије потписница је министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић.

Београд на води, рушење и продаја Генералштаба, Бриселски споразум, Охридски споразум, Експо изградња, стадиони по Србији, потписивање меморандума са ЕУ у сарадњи у области критичних сировина, а у последње време све ватреније заступање отварања рудника литијума, без еколошке студије и пројекта рудника. Нигде његовог потписа. Али, има вероватно доста људи који тај јавни дискурс схватају више као лепе речи, него као упутство за свакодневну употребу, и онда можемо да видимо много друштвене патологије која се може везивати за оно што је некад оличавала Српска радикална странка. То је, на пример, уперивање прстом на неког појединца, стварање тих ситних а наводних душебрижника и моралних личности.

'Добро, шта си прихватио ако потписао ниси', могао би да се пита Александaр Вучић, председник Србије. Наравно, када би била дозвољена питања која нису унапред наручена

Логично да онај ко жари и пали у званично демократском, а у пракси недемократском систему, пребацује одговорност на људе које је изабрао да буду његови извршиоци, или се доста тога ради на основу усмених наређења и изјава, а без одговарајућих докумената. Свестан је да су, када се ради о урађеном по питању Београда на води и оним што је у току око стварања литијумског царства компаније Рио Тинто у Србији, у питању најгоре системске злоупотребе друге врсте. Није луд да то преузме на себе. Очито се држи формуле да они што добијају по његовој одлуци део колача, морају да узму сав ризик на себе.

Србија је прихватила и анекс споразума с Приштином у Охриду, а председник Александар Вучић, баш као и након прихватања Европског споразума у Бриселу, стално понавља - "нисам ништа потписао". Обавезе из Споразума о путу ка нормализацији односа Београда и Приштине, које је у марту прошле године у Охриду прихватио председник Србије Александар Вучић, постале су део поглавља 35 у преговорима наше земље са Европском унијом. Дакле, ако не испунимо све на шта се Вучић тад обавезао - нема напретка на путу ка ЕУ. Теза председника Србије - "нисам ништа потписао, па ништа није обавезујуће" - пада у воду.

Свестан је да су, када се ради о урађеном по питању Београда на води и оним што је у току око стварања литијумског царства компаније Рио Тинто у Србији, у питању најгоре системске злоупотребе друге врсте. Није луд да то преузме на себе. Очито се држи формуле да они што добијају по његовој одлуци део колача, морају да узму сав ризик на себе

Упућени у тешку ситуацију на Косову сматрају да ће Курти, док буде трајала америчка председничка кампања и када малтене цела Европа буде пратитила ситуацију у Вашингтону, покушати да узме све што може на Косову. Шта још? Чак и оно што Вучић ни за живу главу није хтео да преда Приштини у руке, учинио је. Ради се о језеру Газиводе, као и о комплетном енергетском систему. Оде и Пошта Србије. Било је отворено само питање ког датума у децембру прошле године ће Београд прихватити таблице. Вучићу је више одговарало да таблице прихвати месец, два дана раније, а не усред постизборне кризе у којој се налазила Србија. Сада смо, захваљући режиму у Београду, дошли у ситуацију да Република Србија признаје личне документе Косова. Која то држава признаје личне документе своје покрајине?

Смисао идентитета у јавном простору Србије није искључиво лични. Идентитет се ту везује за преузимање одговорности у разним облицима трансакција са другим лицима. "Добро, шта си прихватио иако потписао ниси”, могао би да се пита Александра Вучића, председника Србије. Наравно, када би била дозвољена питања која нису унапред наручена.

(Директно.рс)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер