понедељак, 06. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Николић мора да докаже да је опозиција
Преносимо

Николић мора да докаже да је опозиција

PDF Штампа Ел. пошта
Милош Алигрудић   
субота, 26. децембар 2009.

(Данас, 25.12.2009)

- Уставном суду Србије предали смо предлог за оцену уставности Статута и Закона о утврђивању надлежности АП Војводине, као и предлог за оцену законитости Статута. Сматрамо да Статут није ни законит, јер није у сагласности са самим Законом о утврђивању надлежности који је, замислите, донет истог дана када и Статут. При томе, он није ни у сагласности с више од 30 републичких прописа.

Једном речју, ова два акта су противуставна јер ударају на темеље уставних принципа Србије – каже у разговору за Данас Милош Алигрудић, потпредседник Демократске странке Србије и шеф посланичке групе те партије у Народној скупштини.

Када очекујете одлуку Уставног суда?

- То је поступак који може потрајати месецима. Прво треба да се добије број предмета, а онда ће уследити расправа пред судом, можда с више рочишта. Тек након тога долази одлука. Искрено се надам да ће Суд радити објективно, без обзира на све пристрасности које су пратиле избор судија Уставног суда и чињеницу да сви чланови тог тела нису изабрани.

Захтев је потписало 25 посланика народњачке коалиције. Зар и напредњаци нису тврдили да ће тражити оцену уставности Статута?

- Ако погледате последње интервјуе лидера Српске напредне странке Томислава Николића, видећете да он не жели ништа да мења кад су у питању Статут и Закон о утврђивању надлежности. Вероватно има у виду неке своје прагматичне разлоге. Могу донекле да разумем такав став, али не могу да разумем да се не искористе сва правна средства.

Колико је онда реална прича о заједничком наступу опозиције у републичком парламенту?

- У парламенту смо правили договор са свим опозиционим странкама. СНС има 21 посланика, а неке иницијативе траже најмање 84 потписа, при чему се мора имати у виду да радикали не подржавају иницијативе у којима учествују напредњаци. Ми смо гледали да се не мешамо у сукоб СРС и СНС, тако што смо водили рачуна да не повредимо ничији интерес. Тај сукоб разумемо, али одговорни људи морају да га превазиђу, јер другачије не можемо да створимо озбиљан фронт који би одувао режим Бориса Тадића.

Зар је председник Борис Тадић главни проблем у Србији?

- Ако желимо да рушимо режим Бориса Тадића, онда морамо да кажемо да је Тадић главни проблем. Не он главом и брадом, већ његов административни систем који оперативно руководи процесима у држави иза које стоји Тадићева политика. Међутим, у неколико последњих интервјуа, лидер СНС тврдио је да је политика Бориса Тадића добра, али да они који воде ту политику не знају квалитетно да је спроведу. Зато ми постављамо питање колико је Николић искрен у борби против Бориса Тадића и поново га позивамо на озбиљан дијалог са опозицијом.

И вас Николић прозива, тражећи да се изјасните да ли сте за улазак Србије у ЕУ?

- Ма, то су бесмислице. Ако постоји нека странка у Србији која је озбиљно приступила пројекту европских интеграција, онда је то ДСС. Оно што смо ми учинили за процес уласка Србије у ЕУ није учинила ниједна друга странка у Србији, укључујући и батргање Бориса Тадића.

Да ли сте и даље за чланство Србије у Унији?

- Наш однос према ЕУ никада се није мењао. Мењао се однос Уније према Србији, пре свега када је реч о интегритету наше државе. Дакле, ако ме питате да ли смо за ЕУ, мој одговор је да јесмо.

Откуда онда сумња Томислава Николића да сте скренули са европског пута?

- Те његове изјаве дате су у контексту потребе да на брзину опере своју биографију од раније, или да се представи Европи као неко ко је битно другачији у односу на представу о њему. Занимљиво је да те прозивке долазе од човека о коме у Бриселу ништа не знају. Пре три недеље Војислав Коштуница и ја били смо у Бону на конгресу Европске народне партије, где су нас бројни представници странака из ЕУ питали да ли је истина да су се Николић и СНС променили.

Можда напредњаци циљају ваше бирачко тело?

- Чини ми се да сте у праву, јер се поједине Николићеве изјаве могу тако протумачити. Но, не желим да моје речи на било који начин допринесу урушавању неког опозиционог потенцијалног фронта. Желео бих да се на такву врсту дијалога стави тачка.

Није ли главни проблем ко ће водити опозицију – Николић или Коштуница?

- То је тако мало важно. Важније од тог питања је заправо ко је опозиција. Када то утврдимо, онда можемо разговарати да ли ће неко бити мало пре свих.

Колико је у Србији могућа прича о двопартијском систему?

- То је вероватно жеља ДС и СНС, али та жеља им неће уродити плодом, иако на сопственој страни имају један добар део медија и невладиних организација.

Најновије истраживање ЦеСИД каже да ДСС има подршку седам одсто бирача?

- ЦеСИД је једна политички заинтересована невладина организација која не ради на истраживањима јавног мњења, него ради на креирању јавног мњења. То је организација која је тврдила да ће ДС на Вождовцу добити највише гласова и која настоји да убеди грађане да је све бесмислено, осим стварања два политичка блока, од којих би увек морао да буде јачи блок који предводи Тадић.

Ко заправо руководи ДСС, Војислав Коштуница или Александар Никитовић?

- Главну реч воде Председништво странке и председник Војислав Коштуница. У ДСС свако ради свој посао, а Александар Никитовић је саветник и обавља послове које му је поверило Председништво. Ако човек жели да заради хлеб радећи у странци, он то мора да чини на најкоректнији могући начин.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер